جمعه 10 آذر 1402

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

ایران با کدام کشورها روابط دیپلماتیک ندارد؟

با متوقف شدن فعالیت سفیر سوئد در ایران و عدم اعزام سفیر جدید جمهوری اسلامی به سوئد، تعداد کشور‌هایی که با ایران روابط دیپلماتیک ندارند یا آن را متوقف کرده‌اند، از شمار ۳۰ کشور گذشت.
روابط دیپلماتیک ایران

به گزارش نقش فردا به نقل از روزیاتو: با متوقف شدن فعالیت سفیر سوئد در ایران و عدم اعزام سفیر جدید جمهوری اسلامی به سوئد، تعداد کشور‌هایی که با ایران رابطه دیپلماتیک ندارند یا آن را متوقف کرده‌اند، از شمار ۳۰ کشور گذشت. در برخی موارد البته کشور مقصد به لحاظ جایگاه در اندازه رابطه نیست و در موارد دیگر کشور‌های مهمی وجود دارد که جمهوری اسلامی به هر دلیل قید رابطه با آن‌ها را زده است.

بعد از هتک حرمت مجدد قرآن در سوئد و اعطای مجوز مکرر برای چنین اقدامی توسط دولت سوئد، وزارت خارجه ایران در نهایت به دستور رئیس‌ جمهور تصمیم گرفت بعد از پایان ماموریت آخرین سفیر سوئد در تهران، سفیر جدید این کشور را نپذیرد.
به نظر می‌رسد اقدام وزارت خارجه در «نپذیرفتن سفیر جدید» بعد از فشار‌هایی است که به این وزارتخانه وارد شده است. بعد از اولین هتک حرمت قرآن در اوایل تیر ماه، واکنش وزارت خارجه تصمیم به عدم اعزام سفیر جدید جمهوری اسلامی به سوئد بود. امیرعبداللهیان اعلام کرده بود با وجود اینکه «حجت‌الله فغانی» به عنوان سفیر جدید ایران در سوئد در آستانه عزیمت به محل ماموریت خود بوده، اما به دلیل هتک حرمت قرآن، اعزام او «فعلا» متوقف شده است.
بعد از دومین اقدام هتک حرمت نیز وزارت خارجه بلافاصله تصمیم به اخراح سفیر نگرفت و پنجشنبه ۲۹ تیرماه ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه از احضار سفیر سوئد خبر داد و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به این اقدام موهن را به او ابلاغ کرد.

ایران با کدام کشورها روابط دیپلماتیک ندارد؟

بعد از روشن شدن عدم تمایل وزارت خارجه به اخراج سفیر، برخی شخصیت‌ها و نهادها خواستار اخراج سفیر سوئد در تهران و تعطیلی سفارت این کشور شدند. خبرگزاری فارس کمپینی تحت این عنوان تشکیل داد و «خواستار اخراج سفیر سوئد در تهران» شد.

این رسانه وابسته به نهادهای نظامی نوشت «در پی این اقدام شنیع، باید سفیر کشور سوئد از کشورمان اخراج شود و همه کشور‌های اسلامی نیز باید سفیر این کشور را از کشورشان اخراج کنند. دیگر فقط احضار کردن فایده‌ای ندارد. لطفاً با این موضوع برخورد جدی صورت گیرد.»

ایران با کدام کشورها روابط دیپلماتیک ندارد؟

 

ایران با کدام کشورها روابط دیپلماتیک ندارد؟

سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان هم خواستار اخراج سفیر سوئد از همه کشور‌های عربی اسلامی شده و گفته «ملت‌های مسلمان باید از دولت‌های خود بخواهند که سفرای سوئد در این کشور‌ها را اخراج کرده و خودشان نیز پس از نماز جمعه، تحصن کنند.» علی لاریجانی هم از پیشنهاد سیدحسن نصرالله حمایت کرد و گفت رابطه با این کشور باید قطع شود.

در نهایت وزارت خارجه حسین امیرعبداللهیان تحت فشار موجود و با «دستور رئیس‌جمهور» اقدام به «نپذیرفتن سفیر سوئد در تهران» کرد. وزیر خارجه ایران روز جمعه، ۳۰ تیر ماه، گفت تا زمانی که دولت سوئد اقدام جدی علیه عامل قرآن‌سوزی انجام ندهد، تهران سفیر جدید این کشور را نخواهد پذیرفت.

هرچند این اقدام با اخراج متفاوت است، اما نتیجه آن یکسان است و با این تصمیم سطح روابط ایران و سوئد به کاردار تقلیل پیدا می‌کند.

روابط دیپلماتیک ایران با کشورهای دنیا

ایران با کدام کشورها روابط دیپلماتیک ندارد؟

 

در همین راستا، وب‌سایت خبری «رویداد۲۴» گزارشی تهیه کرده در آن کشور‌هایی که جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب تا کنون در آن‌ها فاقد سفیر است یا سفارت را بسته، بررسی کرده است.

در مورد تعداد زیادی از کشور‌های آمریکای مرکزی و آفریقا، دلیل فقدان سفارت ایران، اهمیت پایین آن‌ها از نظر سیاسی و فقدان وجود تبعه ایرانی یا تعداد کم آن‌ها در این کشور‌ها بوده است. در برخی موارد سفیر یک کشور، سفیر آکردیته از جانب چند کشور دیگر هم محسوب می‌شود. سفیر آکردیته سفیری است که در دو یا چند محل به ماموریت می‌پردازد.

ایران با کدام کشورها روابط دیپلماتیک ندارد؟

 

در نقشه بالا، کشور‌هایی که با رنگ خاکستری و آبی کمرنگ نمایش داده شده اند، کشور‌هایی هستند که روابط سیاسی‌ خود را با ایران قطع کرده یا به دلایل دیگر فاقد روابط دیپلماتیک در قالب تبادل سفیر هستند. این نقشه قبل از تعطیلی سفارت آذربایجان و سوئد در ایران به‌روز رسانی شده است، بنابراین برای آخرین تغییرات می‌توانید به جدول زیر مراجعه کنید.

ایران با کدام کشورها روابط دیپلماتیک ندارد؟

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا