جمعه 10 آذر 1402

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

پیش بینی بورس امروز شنبه 7 مرداد 1402

بورس تهران در هفته گذشته شاهد واکنش های بازار سهام به تراز 2 میلیون واحدی شاخص کل بود. معاملات هفته اخیر اندکی بالاتر از این تراز شاخص کل خاتمه یافت و همچنان، بازار در انتظار واکنش های آتی به سطح 2 میلیون واحدی است.
پیش بینی بورس امروز

به گزارش نقش فردا به نقل از اکوایران، برای پیش بینی بورس امروز –شنبه 7 مرداد- به روند بازار سهام در روز معاملاتی گذشته نگاه می‌کنیم. در روز چهارشنبه شاخص کل بورس هزار و 385 واحد افت کرد و به رقم 2 میلیون و 511 واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز 415 واحد بالا آمد و در رقم 711 هزار و 208 واحد ایستاد. شاخص کل فرابورس 127 واحد افت کرد و به رقم 26 هزار و 508 واحد رسید. شاخص هم وزن فرابورس نیز افت 22 واحدی داشت و به سطح 130 هزار و 297 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 346 نماد رشد قیمت و 324 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 52 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 48 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت هفته بورس

بورس تهران در هفته اخیر شاهد افزایش قیمت 23 درصدی در سهام شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال (ثشرق)، رشد قیمتی 20.7 درصدی سهام شرکت سیمان خزر (سخزر)، افزایش قیمت 19.4 درصدی سهام شرکت مواد اولیه دارویی البرز دبالک(دبالک) و رشد 18.6 درصدی سهام بانک سینا (وسینا) بود.

بیشترین کاهش قیمت هفته

بیشرتین کاهش قیمته این هفته با 22.2 درصد به سهام شرکت توزیع پخش دارو (دتوزیع) تعلق گرفت. بعد از دتوزیع سهام شرکت پالایش نفت لاوان با 20.1 درثصد افت قیمت دومین ریزش بزرگ هفته را به ثبت رساند و سهام شرکت پخش هجرت (هجرت) با 18.4 درصد افت از دیگر سهم های ریزشی هفته بود. سهام شرکت شهد (قشهد) نیز با 17.2 درصد افت قیمت بیش از 15 درصد ارزش خود را در 5 روز معاملاتی از دست داد.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات چهارشنبه، 86 نماد صف خرید داشتند و 43 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 45 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 400 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 7 درصدی به 467 میلیارد تومان رسید.
معامله‌گران در شرایطی به استقبال اولین روز معاملاتی هفته می‌روند که روز معاملاتی اخیر شاخص کل پس از 4 گذر از مرز 2 میلیون واحدی، باز در فاصله اندکی بر روی این سطح بسته شد.

با توجه به معاملات رکودی روز های گذشته و نوسانات اندک شاخص کل در محدوده یک میلیون و 900 هزار واحدی، شاخص کل توانست تراز 2 میلیون واحدی را باز پس گیرد و واکنش های شدیدی نیز نسبت به این تراز رند نشان داد.

در جریان معاملات روز قبل بیشترین ورود جریان پول حقیقی به صنایع انبوه‌سازی و فرآورده‌های نفتی تعلق گرفت. بیشترین خروج پول حقیقی نیز از صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات و فلزات اساسی صورت گرفت. چهارشنبه نمادهای تاپیکو، اخابر و خودرو نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل بورس داشتند.

د ر مقابل حکشتی، فولاد و شبندر از نمادهای قرمز بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند. در فرابورس نیز نمادهای دی، شپاس و توریل بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای شگویا، آریا و خدیزل بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند. در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز خودرو بیشترین تراکنش را داشت و شپنا و شهردر رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز دی، نیان و عالیس بیشترین تراکنش را داشتند.

همچنین دیروز ارزش معاملات خرد افت کرد و با ریزش 13 درصدی به رقم 4 هزار و 300 میلیارد تومان رسید. این افت با مازاد عرضه، افزایش صف‌های فروش و خروج پول حقیقی همراه بود. این دومین روز پیاپی خروج پول حقیقی پس از اندکی افزایش مالکیت حقیقی بازار بود.

روز چهارشنبه، نمادهای گلدیرا، وبملت، بپاس، خدیزل و شستا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.بیشترین ورود پول حقیقی هم به نمادهای ثفارس، خودرو، ولصنم و شتوکا تعلق گرفت.

همچنین سرانه فروش حقیقی بیشتر از سرانه خرید بود. سرانه خرید هر کد معاملاتی حقیقی 24 میلیون و 900 هزار تومان و سرانه فروش 26 میلیون تومان بود که به نسبت روز سه شنبه تعدیل شده بود.

با توجه به ضعف معاملاتی بازار سهام در ماه های اخیر، همچنان تمایل به رکود نسبت به ریزش بیشتر است و حمایت های سطحی و اندک می توانند بازار را در برابر از دست دادن سطوح حمایتی مقاوم کنند.

با تمام این تفاسیر احتمال نوسان شدید در ابتدای هفته جاری بالا نیست و شاخص کل همچنان در حال واکنش نشان دادن به سطح 2 میلیون واحدی است.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا