شنبه 18 آذر 1402

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

شرایط سفر زائرین اربعین اعلام شد

مدیرکل حج و زیارت استان قزوین شرایط اعزام و نحوه ثبت نام زائرین استان برای سفر به اربعین را تشریح و از پیش بینی تشرف دست کم ۴۰ هزار زائر از استان به این سفر معنوی و طلایی خبر داد.
زائرین اربعین

به گزارش نقش فردا به نقل از فارس بشیر سلیمی  در قزوین اظهار کرد: امسال ثبت نام زائرین اربعین با توجه به ابلاغ دستورالعمل جدید از سوی وزارت کشور لازم بود تغییراتی در بستر سایت و نرم‌افزار ایجاد شود که این مهم انجام شده و آدرس به سامانه سماح (my.haj.ir) تغییر یافته است. اگر کسی هم به آدرس قبلی سماح مراجعه کند به آدرس جدید رهنمون می‌شود.

وی افزود: با توجه به مصوبه ستاد مرکزی اربعین شروع خدمات رسانی در این بستر از ۲۷ مرداد ماه تا ۲۰ شهریور مصادف با «بیست و پنجم ماه صفر» ادامه دارد و زائرین صرفاً در بازه زمانی، مجاز به انتخاب تاریخ اعزام به قصد زیارت اربعین هستند.

مدیرکل حج و زیارت استان قزوین ادامه داد: یکی از مشکلات جدی که برای سفر زیارت اربعین وجود داشت و هیچ بستری برای آن نبود، این بود که زائرین نمی‌دانستند در آن مقطعی که می‌خواهند به سمت مرز حرکت کنند آیا مرز و مبادی و خروجی شلوغ است و ازدحام وجود دارد و یا ندارد.

این مسوول اضافه کرد: با تغییری که در سامانه انجام شده و هماهنگی با پلیس مرزبانی، ازدحام در مرز در چهار رنگ نمایش داده می‌شود که رنگ سبز یعنی عادی است و شلوغ نیست، رنگ زرد یعنی شلوغ است، رنگ نارنجی یعنی خیلی شلوغ است و رنگ قرمز هم به معنای پرازدحام است که افراد سالمند و ناتوان می‌توانند روز پر ازدحام را برای خروج از شهر به سوی مرز انتخاب نکنند.

سلیمی بیان کرد: ثبت نام از متقاضیانی که امکان ثبت نام اینترنتی ندارند توسط دفاتر حج و زیارت استان با توجه به هماهنگی که صورت گرفته، انجام می شود که آژانس مجاز است برای گروه‌های تا ۵ نفره مبلغ ۱۰ هزار تومان و برای گروه‌های بالای ۵ نفر مبلغ ۲۰ هزار تومان کارمزد دریافت کند.

وی ادامه داذ: موضوع بیمه امسال زیارت اربعین در قالب سه بسته گوناگون پیش بینی شده که زائرین می توانند یکی را انتخاب کنند که شامل حق بیمه ۳۵ هزار تومانی، حق بیمه ۴۵ هزار تومانی و حق بیمه ۵۵ هزار تومانی برای پرداخت غرامت فوت که انشاءالله نداشته باشیم، نقص عضو، هزینه‌های جراحی و بستری و درمان سرپایی و پاراکلینیک در نظر گرفته شده که تعهدات بیمه گذار مختلف است و مبالغ به صورت جدول مشخص و امروز ریز جدول مکتوب به استانداری قزوین و صدا و سیمای استان اعلام شده است.

این مسوول اذعان کرد: پیشنهاد ما این است که زائرین طول مدت سفر به زیارت اربعین را بیشتر از ۷ روز نکنند و متقاضیانی هم که برای تشرف ثبت نام کرده‌اند و به هر دلیلی منصرف شده‌اند باید در سامانه سماح (my.haj.ir) شماره شبای آنها ثبت شده باشد در غیر این صورت، امکان بازگشت وجوه وجود ندارد که لازم است در سامانه سماح، شماره شبای خود را درج کنند.

مدیرکل حج و زیارت استان قزوین گفت: امسال پیش بینی شده است که در هر موکب یک امدادرسان سازمان حج حضور داشته باشد و به گمشدگان و در راه ماندگان کمک کند اگر کسانی بدون ثبت نام و حضور در سامانه کمک بخواهد چون آمار سیستماتیک آنها را نداریم و به نرم‌افزار امداد وصل نیستند کار امدادرسانی به آنها سخت می‌شود و خانواده‌های آنان در ایران سخت از وجود آنها مطلع می‌شوند و بر این اساس خدمت دیگر سماح این است که زائرین به نرم افزار امداد وصل می شوند.

سلیمی بیان کرد: بر اساس ابلاغیه وزارت کشور به اداره کل حج و زیارت استان، خدمات دستگاه‌ها و کمیته‌های عضو ستاد اعم از صدور گذرنامه تا تهیه بلیت هواپیما و اتوبوس و… منوط به ثبت نام در سامانه سماح (my.haj.ir) حج و زیارت باشد که متولی رسمی و تخصصی و مستمر به زائران است. بنابراین زائران باید در این سامانه ثبت نام کنند تا خدمات پیش‌بینی شده به آنها ارائه شود.

وی در پایان اظهار کرد: سال گذشته آمار تشرف زائرین از استان قزوین به زیارت اربعین حدود ۴۰ هزار نفر بود که امسال هم پیش‌بینی می‌شود دست کم ۴۰ هزار نفر به زیارت اربعین مشرف شوند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا