جمعه 10 آذر 1402

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

نذر جالب بانوی خیاط به نیت امام حسین(ع)+عکس

نذر جالب و بانوان پارچه به دست وارد غرفه می‌شوند و اندازه می‌دهند، یک غرفه کوچک که موکب نام گرفته و با داربست ایجاد شده در داخل آن یک میز و مادر دختری که روی صندلی نشسته‌اند و مادر متر و قیچی خیاطی و فرزندش یک خودکار و یک بسته قبض به دست دارد که چند برگی بیشتر از آن نمانده است.
نذر جالب

به گزارش نقش فردا به نقل از  فارس_ سمیه جعفری، نذر جالب بانوان پارچه به دست وارد غرفه می‌شوند و اندازه می‌دهند، یک غرفه کوچک که موکب نام گرفته و با داربست ایجاد شده در داخل آن یک میز و مادر دختری که روی صندلی نشسته‌اند و مادر متر و قیچی خیاطی و فرزندش یک خودکار و یک بسته قبض به دست دارد که چند برگی بیشتر از آن نمانده است.

ته غرفه کوچک که با بنر محصور شده و کف پوش آن سنگ ریزه است، بنری مزین به عکس شهید حججی نصب شده و جلوتر از آن یک چرخ خیاطی ساده و قدیمی قرار گرفته و خود نمایی می‌کند.

بر عکس موکب‌های همسایه که برای کودکان و دیگری که در آن عزاداران حسینیه عاشقان ثارالله زنجان گلوی خود را با شربت آبلیمو تازه می‌کنند، خلوت به نظر می‌رسد و هر از چند گاهی بانویی با پارچه‌ای وارد غرفه می‌شود و اندازه می‌دهد.

خود را فاطمه مهاجری متولد 1355 معرفی می‌کند و می‌گوید عاشق خیاطی بودم، بنابراین خیلی زود یاد گرفتم از 17 سالگی خیاطی می‌کنم و به این کار علاقه دارم. افتخار دارم مادر 3 دختربه نام‌های نفیسه، انسیه و عطیه که القاب مبارک حضرت زهراست، هستم که هر 3 دخترم به لطف خدا و توجهات حضرت زهرا (س) فاطمی و زینبی هستند.

چرا به فکر برپایی موکب افتادید و نیت شما از این کار چه بود؟

سالهاست که دوست داشتیم در راه امام حسین(ع) کاری بکنیم و اینکه کاری از دستمان نمی‌آمد جز حضور در مجالس عزای آقا بسیار ناراحت بودم و احساس شرمندگی می‌کردم.

حال ما تا اربعین آقا(ع) خوب نیست و عزادار ایشان و یارانشان هستیم، امسال دوست داشتیم کاری بکنم که محرمی متفاوت داشته باشیم و حال و هوای دیگری را تجربه کنیم.

امسال به پیشنهاد دخترم موکبی برای دوخت رایگان چادر برپاکردیم تا ما هم در راه آقا امام حسین(ع) و حضرت زینب (س) قدمی برداریم. با شروع ماه محرم با خودمان برای انجام این پیشنهاد فکر و خیال و برنامه‌ریزی می‌کردیم تا ببینم چطور می‌توان این طرح را عملی کرد.

با خودمان فکر می‌کردیم که آیا تجهیزات را به موکب ببریم و همانجا اقدام به دوخت کنیم که مشکلات مختلفی ایجاد می‌شد یا اینکه تجهیزات را نبریم، تا اینکه تصمیم گرفتیم در محل موکب فقط سفارشات را قبول کنیم و در طول روز در محل کارگاه اقدام به دوخت کنیم و در محل موکب سفارشات را تحویل عزاداران کنیم.

چرا دوخت چادر را انتخاب کردید؟

چون احساس می‌کنم امروزه چادر در کشور در حال تحقیر شدن است و خیلی مهجور شده، دوست داشتیم هر چه از دست و توانم بر می‌آید به چادر قدرت و بهای دوباره دهیم.

چادر تا زمانی که بر سر ما زنان و دختران باشد ارزش و مقام بالایی دارد و ارزش و نشانی است که از حضرت زهرا(س) به ما رسیده و اگر از سر ما بیافتد مثل یک تکه پارچه است و مانند ملافه ارزشی نخواهد داشت و بر این اساس با مشاهده قیمت چادر در بازار سعی کردیم با دوخت رایگان چادر، مادران دختران و نوجوانان را برای حفظ این ارزش تشویق کنیم تا به بهانه گرانی چادر را زمین نگذارند.

به نظر شما چرا بانوان امروز استفاده و اقبال به چادر کمرنگ شده؟

بانوان ما برای عدم تمایل به استفاده از چادر را گرانی پارچه چادری و دوخت و آماده کردن آن اعلام را بهانه می‌کنند. اگر دل بخواهد و بانوان مششتاق سر کردن چادر باشند گرانی فقط بهانه است و امیدوام بتوانم در وسع و توان خودم گامی هر چند کوچک برای احیای قدرت چادر بردارم.

گاها بانوان با مراجعه به موکب ما می‌گویند کاش پارچه ارزان قیمت و مناسب نیز در غرفه عرضه می‌کردید، من تلاش زیادی کردم تا بتوانم پارچه چادری با قمیت مناسب و پایین دربازار هم تهیه کنم تا در موکب به مشتاقان و عزاداران همراه با دوخت رایگان عرضه کنم، ولی متاسفانه موفق نشدم.

گرانی پارچه و چادر بهانه است و من تلاش می‌کنم تا سال آینده به کمک آقا امام حسین(ع) و خانم حضرت زینب(س) بتوانم پارچه با قیمت مناسب و پایین تهیه و عرضه کنم و با دوخت رایگان در اختیار عزاداران قرار دهم تا جوابی باشد در مقابل بهانه گرانی و قیمت تهیه چادر.

در این ده روز چند سفارش چادر داشتید؟

از اول محرم تا به امروزکه شب شام غریبان آقاست، 63 فیش سفارش پارچه چادری ثبت شده که ما به احترام چادر و ماه محرم سفارش دوخت عبا و مانتو اسلامی رایگان نیز داشتیم که در کل سفارشات به بیش از 100 مورد رسیده است.

به نظر شما نباید استقبال بیشتر از این بود؟

ما در ابتدا فکر می‌کردیم که استقبال بیشتر باشد، ولی متاسفانه شاید چون مکان انتخاب موکب مناسب نبوده و دسترسی به این حسینیه شاید برای خیلی از مردم سخت بود، این اتفاق نیفتاد و فکر می‌کنم اگر در مرکز شهر قرار داشتیم با استقبال بیشتری روبرو می‌شدیم.

چرا در موکب خودتون از عکس شهید حججی استفاده کردید؟

دوست داشتم زندگی نامه این شهید بزرگوار را با استفاده از اسپیکر و ویس برای عزاداران پخش کنم ولی امکان این امر محقق نشد.

دوست دارم مردم را با زندگی نامه ایشان آشنا کنم چرا که بعد از شهادت ایشان بود که عالمی فرمودند دخترانی که چادر سر می‌کنند ثواب شهید حججی را می‌برند.

خیلی دوست داشتم به دختران و بانوان بگویم اگر در سرما و گرما زیر آفتاب، هنگام بغل کردن بچه‌ها، هنگام خرید کردن و … چادر به سر می‌کنیم و گاها به سختی می‌افتیم و احساس می‌کنیم که اذیت می‌شویم، اجر و ثواب شهیدان را از آن خود می‌کنیم.

 من خودم بعد از شنیدن این سخن عالم بزرگوار انرژی و اشتیاق صد چندان برای سرکردن و حفظ چادرم گرفتم و به همین خاطر بود که نام گروه تولیدی خودمان را شهید حججی انتخاب کردیم.

در تولیدی با چند نفر همکاری می‌کنید؟

در حال حاظر ما یک گروه 50 نفر خیاط  هستیم که با تولید عمده با قیمت پایین‌تر از بازار فعالیت می‌کنیم و تولیدات گروه ما همه با طرح‌های اسلامی دوخته می‌شود. ما در گروه هم طراح لباس داریم و هم سفارشات پوشاک اسلامی مانند چادر، عبا، کت و مانتوهای اسلامی را قبول می‌کنیم.

گروه تولیدی پوشاک شهید حججی چند سال است که فعالیت می‌کند؟

ما از سال 99 بود که مجوزهای رسمی گروه تولیدی رو دریافت کرده و فعالیت خود را در زمینه دوخت لباس آغاز کردیم.

گروه جهادی شهید محسن حججی در پایگاه حضرت مریم(س) حوزه شهیده فهیمه سیاری در مسجد مسلم بن عقیل فعالیت دارد.

فعالیت این گروه رسما از سال ۹۹ با گرایش کار آفرینی و ازدواج آسان و آموزش رایگان خیاطی به  خانم‌ها و ایجاد شغل خانگی برای کمک به اقتصادخانواده‌ها آغاز شد.
در حال حاضر۵۰ نفر با گروه همکاری دارند که تعدادی در کارگاه و تعدادی در منزل خود مشغول دوخت لباس به صورت سری دوزی  هستند.

در ایام کرونا هم فعالیت داشتید؟

بله در ایام کرونا کار بانوان جهادی گروه شهید محسن حججی تعطیل نشد، بلکه با افتخار 5 هزار دست لباس ایزوله را دوختیم و رایگان تقدیم کادر درمانی بیمارستان‌های استان کردیم.
همچنین بیش از 3 هزار عدد ماسک دوختیم و به کادر درمانی هدیه دادیم.

پس از کرونا و اشتیاق خواهران جهاد گر به ادامه فعالیت  همچنان کار دوخت ادامه دارد.

هزینه دوخت چادر در بازار چقدر است؟

هزینه دوخت چادر ساده از 100 هزار تومان شروع می‌شود و بسته به موقعیت مکانی خیاطی‌ها تفاوت دارد. من شنیدم که تا 500 هزار تومان هم می‌رسد و هزینه دوخت چادرهای مدل‌دار مانند چادر عربی، دانشجویی، بحرینی و… قیمت‌های بالاتری نسبت به چادر ساده دارند.

در این موکب شما چند نوع سفارش چادر داشتید؟

تقریبا 8 ما در 8 مدل چادر سفارش قبول کردیم که به لطف خدا همگی رایگان دوخت شده و به دست صاحبانشان رسانده می‌شود.

با وضعیت گرانی بازار و وضعیت موجود دوخت رایگان برای شما سخت نیست؟

انشاالله که سختی و برکت کار را ائمه اطهار(ع) جبران خواهند کرد و حضرت زینب(س) به هیچ کس بدهکار نمی‌مانند و خودشان به بهترین نحو جبران می‌کنند.

در روز شما چند چادر می‌دوزید؟

من به تنهایی اگر بخواهم چادر دوخت بزنم تا 4 چادر می‌توانم بدوزم، ولی چون کمک دارم در روز 10 تا 12 چادر را می‌توانیم بدوزیم.

توصیه‌ای برای کسانی که دوست دارند کار صلواتی در راه امام حسین و ائمه اطهار(ع) انجام دهند، دارید؟

فکر می‌کنم هر کس بتواند با هر نوع کار و حرفه‌ای که می‌تواند در راه این بزرگواران و اسلام گامی بردارد و حضرت زهرا(س) و حضرت زینب(س) و ائمه اطهار(ع) را الگوی خود قرار دهد، فکر می‌کنم جامعه ما مسیر اسلامی واقعی خود را پیدا خواهد کرد.

ما نباید فقط به شعار مسلمان بودن و خواندن نماز و گرفتن روزه و .. اکتفا کنیم و باید با عمل در جامعه به امام حسین(ع) ثابت کنیم که ما اگر در کربلا بودیم در لشکر شما و در کنار شما و خواهر گرامی شما قرار می‌گرفتیم. و اگر در این موقعیت زمانی هستیم حتما حتما در کنار فرزند بزرگوار شما آقا امام زمان(عج) قرار می‌گیریم و پشت ایشان می‌ایستیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا