بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت لیزینگ صنعت و معدن (ولصنم)، شرکت قند مرودشت (قمرو) و شرکت معادن منگنز ایران (کمنگنز) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی (مفاخر)، شرکت شیر و گوشت زاگرس شهرکرد (زشگزا) و شرکت شهرسازی و خانه سازی باغمیشه (ثباغ) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای واعتبار (شرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران)، چفیبر (شرکت فیبر ایران) و سصفها (شرکت سیمان اصفهان) در روز یکشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش (تاپکیش)، مجتمع تولید گوشت مرغ ماهان (زماهان) و شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال غرب (ثغرب) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات دوشنبه، 55 نماد صف خرید داشتند و 49 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 47 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 173 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 28 درصدی به 306 میلیارد تومان رسید.

021109

پیش بینی بورس امروز

دیروز شاخص کل بورس تهران پس از سه روز بار دیگر ریزش کرد و نمادهای فولاد، شپنا، وغدیر، شستا، وبملت، رمپنا و فملی بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند.

به علاوه، پس از یک روز وقفه، باز هم پول حقیقی از بازار خارج شد. دیروز 359  میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

همچنین دیروز ارزش معاملات خرد رشد کرد. ارزش معاملات خرد با افزایش 5 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 5 هزار و 243 میلیارد تومان رسید.

بنابراین بازار نتوانست روند روزهای پیشین را ادامه دهد. ناظران یکی از علل اصلی ریزش بازار و از سرگیری خروج سرمایه را سیگنال‌ها و ریسک‌های سیاسی می‌دانند. بازار سرمایه همواره نسبت به اخبار و تحولات سیاسی حساس بوده است خصوصا اینکه اقتصاد ایران تا حد زیادی دولتی و دستوری است. از سوی دیگر، کارشناسان تاکید دارند که سرمایه بسیار ترسو و ریسک گریز است. بنابراین با اولین نشانه‌های تلاطمات سیاسی، بازار سرمایه واکنش نشان می‌دهد. در مقابل، اگر سیاست گذاری دولت در جهت کاهش ریسک‌های اقتصادی و سیاسی و پیش بینی پذیری بیشتر باشد، بازار نیز واکنش مثبت نشان خواهد داد.

021109