سه‌شنبه 8 خرداد 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

تاريخ‌سازى تيمى دختران روئينگ براى اولين‌بار

قايقرانى ايران با تاريخ‌سازى در كسب سهميه‌هاى المپيك ٢٠٢٤ پاريس دست به ركورد شكنى‌هاى بزرگ و چشم‌گيرى زد.
قایقرانی

به گزارش نقش فردا به نقل از “ورزش سه“، قايقرانى ايران براى اولين‌بار دست به ركوردشكنى‌هاى ويژه در كسب سهميه‌هاى تاريخى براى المپيك ٢٠٢٤ پاريس در دو بخش آب‌هاى آرام توسط قايق‌هاى كاياك، كانو كانادايى و روئينگ دختران زد تا مرزهاى بسيارى را جابه‌جا كند و تابو شكنى چشم‌گيرى را به نمايش بگذارد.

•اتفاق اول: تعداد سهميه‌ها ركورد شكست

كسب چهار سهميه المپيك ٢٠٢٤ پاريس دختران و پسران با حضور پنج قايقران از ايران در سه رشته همزمان براى اولين‌بار است كه در تاريخ ورزش ايران رقم مى‌خورد.

پيش از اين قايقرانى ايران در المپيك ٢٠١٢ لندن با چهار قايقران تك نفره متشكل از دو زن و دو مرد سهميه بزرگترين جشنواره ورزشى جهان را به خود اختصاص داده بود اما اكنون پنج قايقران كشورمان در چهار قايق متشكل از سه ماده ورزشى كاياك، كانو كانادايى و روئينگ توانستند به سهميه المپيك ٢٠٢٤ پاريس دست پيدا كنند.

در حقيقت براى اولين‌بار پنج قايقران زن و مرد ايرانى به المپيك راه پيدا كردند كه بيشترين تعداد حضور قايقرانى در يك دوره از بازي‌هاى المپيك در ٢٠٢٤ پاريس خواهد بود.

2013267

•اتفاق دوم: اولين سهميه تاريخى قايق دو نفره

قايقرانى ايران براى اولين‌بار در تاريخ توانست سهميه قايق دو نفره يا به اصطلاح تيمى را براى المپيك ٢٠٢٤ پاريس توسط مهسا جاور و زينب نوروزى كسب كند.

تا پيش از اين در پنج المپيكى كه قايقرانى ايران قايقران داشت هيچگاه سهميه تيمى يا قايق دو نفره کسب نشده بود تا از اين حيث دختران روئينگ كشورمان دست به تاريخ‌سازى ويژه بزنند.

بدين ترتيب قايقرانى كشورمان در كنار شمشيربازى توانستند جاى خالى سهميه‌هاى تيمى المپيك را طبق پيش‌بينى چند ماه اخير ورزش سه به‌عنوان تنها رسانه‌اى كه اين موضوع مهم را پيش‌بينى كرده بود محقق كنند.

•اتفاق سوم: المپيكى شدن براى اولين‌بار در سه ماده

قايقرانى ايران در المپيك ٢٠٠٠ سيدنى در ماده كاياك با يك قايقران، در ٢٠٠٨ پكن با دو قايقران زن و مرد در ماده روئينگ، در المپيك ٢٠١٢ با چهار ورزشكار زن و مرد در دو ماده كاياك و روئينگ، در المپيك ٢٠١٦ ريو با كانو و روئينگ، در المپيك ٢٠٢٠ در روئينگ و كاياك حضور يافته بود.

حال براى اولين‌بار در تاريخ قايقرانى ايران براى المپيك ٢٠٢٤ پاريس همزمان در سه ماده كانو، كاياك و روئينگ توسط سه زن قايقران و دو مرد حضور خواهد داشت.

2013268

•اتفاق چهارم: سه دختر قايقران در المپيك

در المپيك ٢٠٢٤ پاريس يک دختر قايقران ايرانى و دو مرد به رقابت با حريفان خواهند پرداخت.

از اين حيث نيز قايقرانى با پنج نفر و چهار سهميه بيشترين تعداد ورزشكار تمام شش المپيكى كه قايقرانان ايرانى به اين بازي‌ها راه يافتند را در ٢٠٢٤ پاريس رقم زده است.

جالب اينكه فاطمه مجلل ٢١ ساله، محمدنبى رضايى و زينب نوروزى ٢٣ ساله هستند كه نشان از جوان بودن قايقرانان راه يافته به المپيك دارد.

•حال مهسا جاور كاپيتان قايقرانى در المپيك است

در كاروان پنج نفره قايقرانانى كه در سه ماده مختلف به المپيك ٢٠٢٤ پاريس راه يافتند مهسا جاور با ٣٠ سال سن با تجربه‌ترين قايقران يا به اصطلاح كاپيتان تيم اعزامى نام خواهد گرفت كه توانست به دومين المپيك زندگى خود راه يابد.

البته على آقاميرزايى هم با ٢٨ سال سن به‌مانند مهسا جاور دومين المپيك خود را در پاريس تجربه مى‌كند.

پيش از اين محسن شادى در روئينگ تنها قايقران دو المپيكى ايران محسوب مى‌شد كه حال مهسا جاور در روئينگ و على آقا ميرزايى در كاياك هم به ركورد شادى رسيدند.

•سهرابيان: دخترها و پسران قايقرانى غيرت كردند

عليرضا سهرابيان رئيس فدراسيون قايقرانى و نایب رئيس كانوئينگ آسيا كه به‌عنوان عضو هيئت ژورى كسب سهميه قاره‌اى آب‌هاى آرام المپيك در توكيو حضور داشت به “ورزش سه” گفت: اتفاق‌هاى تاريخى در قايقرانى فقط با غيرت مثال زدنى قايقرانان زن و مرد اين رشته ورزشى رقم خورد و عزيزانم در فدراسيون خون دل‌ها خوردند تا باعث سرافرازى اين رشته سخت در ورزش ايران شوند كه به نفر به نفر آنها افتخار مى‌كنم.

2013269

•قايقرانى يك طلا، يك نقره، سه برنز و نمره بيست

قايقرانان ايرانى در قهرمانى همزمان آسيا و كسب سهميه آب‌هاى آرام در ژاپن و روئينگ در كره جنوبى توانستند پنج مدال در چهار ماده المپيكى و يك ماده غير المپيكى كسب كنند.

محمد نبى‌رضايى در ماده المپيكى هزار متر كانو مدال طلا گرفت، على آقاميرزايى در هزار متر المپيكى كاياك و ٢٠٠ متر غير المپيكى اين ماده دو برنز به گردن آويخت، فاطمه مجلل در روئينگ المپيكى سنگين وزن دو هزار متر برنز و مهسا جاور در كنار زينب نوروزى در قايق دو نفره المپيكى سبك وزن دو هزار متر دختران آسيا مدال نقره را به خود اختصاص دادند.

•حال ٢٦ سهميه انفرادى داريم و ٢ سهميه تيمى

ورزش ايران بدون احتساب دو فرصت امروز كشتى فرنگى تاكنون ٢٦ سهميه انفرادى در رشته‌هاى كشتى آزاد، تكواندو، كشتى فرنگى، تيراندازى، شمشيربازى، وزنه‌بردارى، قايقرانى و يك سهميه هم بر اساس رنكينگ در دوچرخه‌سوارى جاده در كنار دو سهميه تيمى شمشيربازى اسلحه سابر مردان و قايق دو نفره روئينگ دختران المپيك ٢٠٢٤ پاريس را به خود اختصاص داده كه از بين آن‌ها، شش سهميه انفرادى توسط دختران ورزشكار كشورمان و ٢٠ سهميه انفرادى مردان در كنار دو سهميه تيمى توسط مردان شمشيربازى و زنان قايقرانى به دست آمده است.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا