سه‌شنبه 5 تیر 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

لزوم اصلاح یک تصمیم بورسی

در پی ادامه محدودیت دامنه نوسان، بازار سرمایه برای چهارمین روز پیایی معاملاتی منفی است و نمادهای معاملاتی هم با صف روش مواجه هستند. این در شرایطی است که با تداوم این تصمیم، اهالی بازار سهام با هیجانات بیشتری دست به فروش سهام خود می‌زنند.
شاخص بورس

به گزارش نقش فردا به نقل از  تسنیم، پس از شهادت رئیس‌جمهور و هیات همراه در روز یکشنبه گذشته، با تصمیم هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار معاملات بورس در روز دوشنبه متوقف و تعطیل شد. این در حالی است که با از سرگیری دوباره معاملات، دامنه نوسان سهام به 2درصد کاهش پیدا کرد؛ و حالا بازار سرمایه برای چهارمین روز پیایی معاملاتی و در پی ادامه محدودیت دامنه نوسان منفی است و نمادهای معاملاتی هم با صف روش مواجه هستند.

این در شرایطی است که  تداوم کاهش دامنه نوسانات بازار، اهالی بازار سهام با هیجانات بیشتری دست به فروش سهام خود می‌زنند.

با تداوم این تصمیم دست بازارگردانان هم برای کنترل بازار سرمایه و تلاش برای بهبود نقدشوندگی بسته شده و از سوی دیگر صندوق‌های سهامی هم با وجود آنکه نقدشوندگی بالا مزیت‌شان می‌باشد، با صف‌های فروش مواجه شده‌اند.

به باور کارشناسان با توجه به شرایط عادی در اقتصاد و سایر بازارها، تداوم تصمیم محدودیت دامنه نوسان نه تنها به بهبود شرای بازار سرمایه کمک نمی‌کند، بلکه هیجان کاذبی را به این بازار و سرمایه‌گذارانش تزریق می‌کند و نتیجه‌اش نیز تا اینجای کار ادامه صف‌نشینی و شرایط منفی بازار سرمایه و قفل نمادها در صف فروش و کاهش نقدشوندگی در این بازار است.

همچنین بررسی‌ ورود و خروج پول نشان می‌دهد کفه خروج نقدینگی از بازار سرمایه سنگین‌تر شده و ارزش معاملات خرد سهام و حق‌تقدم نیز فعلا کاهشی است.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا