دوشنبه 1 مرداد 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

همه چیز درباره محکومیت دونالد ترامپ در دادگاه؛  آیا رویای ریاست جمهوری او از دست رفت؟

مصطفی جرفی؛ هیات منصفه دادگاه منهتن در نیویورک که پرونده پرداخت حق‌السکوت دونالد ترامپ به یک هنر پیشه فیلم‌های مستهجن و همچنین ۳۴ اتهام دیگر او را بررسی می‌کرد، این رئیس‌جمهور سابق آمریکا را گناهکار شناخت و بدین ترتیب برای اولین بار عالی‌ترین مقام اجرایی این کشور در یک دادگاه محکوم شد.

به گزارش نقش فردا به نقل از فرارو، اگر دونالد ترامپ در جریان رسیدگی به پرونده اتهاماتش مجرم شناخته شود حداکثر چهار سال مجازات زندان در انتظارش خواهد بود.

ماجرای محکومیت دونالد ترامپ در دادگاه چیست؟

ترامپ متهم است که سال ۲۰۱۶، زمانی که برای ریاست کاخ سفید نامزد شده بود حساب‌های گروه املاک و مستغلات خود را دست‌کاری کرده تا بدین ترتیب بتواند حق‌السکوت ۱۳۰ هزار دلاری پرداخت شده به یک ستاره سابق فیلم‌های بزرگسالان را که با وی ارتباط خارج از زناشویی داشت، پنهان کند.

ارتباط دونالد ترامپ با این بازیگر سابق فیلم‌های پورن با نام اصلی استفانی کلیفورد که رئیس جمهوری سابق آمریکا آنرا به کلی تکذیب می‌کند بر اساس پرونده اتهامی به ۱۰ سال پیش از پرداخت حق‌السکوت برمی‌گردد.

اتهامات علیه دونالد ترامپ در خصوص این پرونده سال ۲۰۱۶، چند روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری مطرح شد.

به موجب آنچه در پرنده اتهامی دونالد ترامپ آمده، استفانی کلیفورد با نام مستعار استورمی دانیلز ۱۳۰ هزار دلار از مایکل کوهن، وکیل شخصی میلیاردر آمریکایی دریافت می‌کند.

وی در ازای آن می‌پذیرد که در خصوص رابطه جنسی خارج از زناشویی که سال ۲۰۰۶ با دونالد ترامپ داشته، سکوت اختیار کند؛ این در حالیست که آقای ترامپ پیش از برقراری رابطه با این ستاره سابق فیلم‌های پورن، با ملانیا ازدواج کرده بود.

استورمی دانیلز هرگز پیش‌تر و قبل از افشای ماجرا در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه تلویزیونی سی ‎بی ‎اس، به این رابطه کوتاه با دونالد ترامپ به صورت علنی اشاره نکرد، اما تنها در سال ۲۰۱۱ طی مصاحبه‌ای با مجله آمریکایی In Touch به آن اشاره‌ای داشت که تاجر آمریکایی و وکلایش با تهدید وی به پیگرد قانونی مانع انتشار مقاله شدند.

این ماجرا ژانویه ۲۰۱۸، زمانی برملا شد که وال استریت ژورنال مبلغ پرداختی وکیل دونالد ترامپ به استورمی دانیلز و توافقی که او در ازای مبلغ یاد شده انجام داده بود را فاش کرد.

دونالد ترامپ رابطه جنسی با این بازیگر را رد و او را به اخاذی متهم می‌کند. این در حالیست که استورمی دانیلز برای لغو توافق یاد شده با دونالد ترامپ که دو سال قبل از طرح شکایت امضا شده بود دست به دامن دستگاه قضایی آمریکا شد و به صراحت در رسانه‌ها در این خصوص صحبت کرد.

جرم ترامپ دقیقا چیست و چه تبعاتی برای او دارد؟

قبل از هر چیز باید بدانید که ماجرای محکومیت دونالد ترامپ در دادگاه ارتباط مستقیمی به پرداخت حق السکوت به یک ستاره پورن ندارد. در واقع پرداخت حق السکوت به استورمی دانیلز غیر قانونی نیست و دادگاه آمریکا هم نمی‌تواند به این دلیل برای او محکومیت صادر کند.

اما مبلغی که به این ستاره پورن از سوی ترامپ پرداخت شد از مسیر قانونی نبوده است. به طور دقیق‌تر باید اشاهر کرد که این مبلغ پرداختی که از سوی وکیل ترامپ انجام شد در سوابق شرکت و یا در حساب‌های تبلیغاتی نامزد دور گذشته انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دیده نمی‌شود.

این مبلغ در پشت «هزینه‌های قانونی» که به مایکل کوهن وکیل ترامپ پرداخت شده پنهان شده تا هیچگونه اثری از پرداخت حق السکوت وجود نداشته باشد. این اقدام تخلف مالی و اقدامی غیر قانونی شناخته می‌شود که ۳۴ مورد جعل اسناد با هدف دست زدن به جرائمی دیگر که با تامین مالی کارزار انتخاباتی وی ارتباط داشت، نیز به آن پیوند پیدا می‌کند.

محکومیت ترامپ در این اتهامات می‌تواند او را برای مدت ۴ سال به پشت میله‌های زندان بفرستد و یا در حکمی ملایمتر ممکن است به انجام کار‌های عام المنفعه مجبور شود. با این حال به نظر نمی‌رسد ترامپ با مشکل بزرگی از نظر قضایی با این محکومیت مواجه شود به خصوص که قطعا درخواست تجدید نظر در این حکم را خواهد داد که به طور معمول نتیجه نهایی حکم او را با تاخیر مواجه می‌کند. این تاخیر به ویژه اگر به بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و مهمتر از آن پیروزی احتمالی او موکول شود، عملا ممکن است به مسیر دیگری ختم شود.

آیا محکومیت ترامپ در دادگاه مانع ریاست جمهوری مجدد او می‌شود؟

طبق قانون ایالات متحده آمریکا این محکومیت ترامپ نمی‌تواند مانع از شرکت او در انتخابات ریاست جمهوری و حتی رسیدن به این مقام شود. از طرف دیگر رای دهندگان آمریکایی نیز سال‌ها با این اتهامات دونالد ترامپ آشنا هستند و مدتهاست اتهامات مختلفی از سوء استفاده جنسی گرفته تا همکاری پنهانی با روسیه به او نسبت داده می‌شود.

پیش از صدور حکم نیز ستاد انتخاباتی ترامپ استدلال کرده بود که صرف نظر از تصمیم هیئت منصفه، بعید است که نتیجه رای دهندگان را تحت تأثیر قرار دهد و اینکه انتخابات بر اساس مسائلی مانند تورم تعیین خواهد شد نه نتیجه این دادگاه.

جمهوری خواهان نیز پس صدور حکم دادگاه، واکنشی کاملا یکصدا در حمایت از ترامپ داشتند. مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان، از آنچه که او آن را «روز شرم‌آور در تاریخ آمریکا» خواند ابراز تاسف کرد و این پرونده را «تمرینی صرفا سیاسی و نه قانونی» خواند.

به نظر نمی‌رسد محکومیت دونالد ترامپ در دادگاه مانع جدی برای حضور او در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا باشد. هرچند این محکومیت دست آویزخوبی برای کمپین‌های تبلیغاتی دموکرات‌ها خواهد بود، اما اغلب کارشناسان سیاسی معتقد هستند طرف جمهوری خواه نیز مزایای خاص خود را با عنوان «قربانی یک سیستم نادرست» خواهد داشت.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا