چهارشنبه 3 مرداد 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

پشه ها اروپا را تسخیر کردند/ اپیدمی در راه است!

اروپا با یک اپیدمی جدید مواجه شده است.
اپیدمی در اروپا

به گزارش سرویس سلامت نقش فردا؛ مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های اروپا (ECDC) اعلام کرد که گونه پشه موسوم به پشه ببر آسیایی (Aedes albopictus) که عامل بیماری های تب دار است، به دلیل تغییرات آب و هوایی در شمال، شرق و غرب اروپا گسترش یافته است.

این مرکز در گزارشی اعلام کرد پشه ببر آسیایی که به دلیل انتقال ویروس‌های دنگی، چیکونگونیا و زیکا شناخته می‌شود، در حال گسترش در شمال، شرق و غرب در اروپا است و اکنون در 13 کشور اروپا مشاهده شده است.

پشه تب زرد (Aedes aegypti)، ناقل ویروس های تب زرد، دنگی، چیکونگونیا و زیکا، اخیراً در قبرس دیده شده است و پیش بینی می شود که  در سایر نقاط اروپا نیز گسترش یابد.

در این بیانیه آمده است: «پشه Culex pipiens که مسئول انتشار ویروس نیل غربی است، در اروپا بومی است و در سراسر اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا وجود دارد.

تغییرات آب و هوایی دلیل بروز اپیدمی

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های اروپا بیان کرد که عوامل محیطی مانند تغییرات آب و هوایی عاملی در تکثیر این گونه پشه ها می باشد. در این بیانیه آمده است: «پیش‌بینی می‌شود که تغییرات اقلیمی با ایجاد شرایط محیطی مساعد برای استقرار و رشد جمعیت پشه‌ها بر گسترش بیماری‌های منتقله از طریق پشه در اروپا تأثیر زیادی بگذارد»

در سال جاری، یک مورد عفونت محلی با ویروس نیل غربی در سویل، اسپانیا گزارش شد که علائم آن در اوایل ماه مارس شروع شد. اگرچه این تنها یک مورد بود، اما نشان می دهد که انتقال ویروس نیل غربی می تواند در اوایل سال اتفاق بیفتد.

گسترش بیماری در فصل سفر اروپا

آندریا آمون، مدیراین مرکز اظهار داشت که سفرهای بین‌المللی احتمال شیوع بیماری‌های منتقله از طریق پشه را نیز افزایش می‌دهد و ادامه داد: « تغییرات آب و هوایی شرایط مساعدتری را برای گسترش پشه‌های مهاجم به مناطقی دراروپا که قبلاً تحت تأثیر قرار نگرفته‌اند ایجاد می‌کند و افراد بیشتری را مبتلا می‌کند. افزایش سفرهای بین المللی از کشورهایی که تب دنگی در آن وجود دارد، خطر ابتلا به موارد وارداتی و به ناچار خطر شیوع محلی را افزایش می دهد.

وی گفت: «اقدامات کنترل ناقل، تشخیص زودهنگام موارد، نظارت به موقع، تحقیقات بیشتر و فعالیت‌های آگاهی‌بخش و همچنین اقدامات حفاظت فردی در مناطق در معرض خطر در اروپا بسیار مهم است».

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا