چهارشنبه 3 مرداد 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

جواد ظریف چهره اول کمپین‌های انتخابات ریاست‌جمهوری

یک هفته مانده به انتخابات زودرس چهاردهم ریاست‌جمهوری، محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه در دو دولت حسن روحانی و مذاکراه‌کننده ارشد ایران در مذاکرات منتج به برجام، بدل به ستاره کمپین مسعود پزشکیان شده است.
محمد جواد ظریف

به گزارش نقش فردا به نقل از رویداد۲۴ | محمد نوذری: هفته پیش وقتی زمزمه‌ای به گوش رسید که محمدجواد ظریف در برنامه کارشناسی سیاست خارجی در صداوسیما، مسعود پزشکیان را همراهی می‌کند، کمتر کسی باور می‌کرد، وزیر امورخارجه ایران اعتبار خود را برای نامزد اصلاح‌طلبان خرج کند. ظریف در کمال ناباوری در برنامه حضور پیدا کرد و در عرض ۸دقیقه برنامه کسل‌کننده صداوسیما را مبدل به یکی از جنجالی‌ترین دقایق این دور از انتخابات کرد. او در این ۸ دقیقه دفاعی تند و صریح از مذاکره با غرب و تجربه برجام کرد.

او بعد از آن، در برنامه برج میلاد و در سفر انتخاباتی پزشکیان به اصفهان او را همراهی کرد. اما شنبه دوم تیرماه، او با یک سخنرانی طوفانی در شهر آباواجدادی‌اش صحنه را به آتش کشید. ظریف خوانساری اگرچه زاده تهران است اما مادرش فرزند یکی از بازرگانان مشهور کاشانی است.

او در کاشان تعارفات را معمول را کنار گذاشت و در کالبد بی‌جان انتخابات ۱۴۰۳ روحی از جنس انتخابات ۹۲ و ۹۶ دمید. بسیاری سخنرانی آتشین او در کاشان را به سخنرانی‌ها هفته آخر حسن روحانی در انتخابات سال ۹۶ تشبیه کردند.

حضور تعدادی از هواداران نامزدهای اصول‌گرا در این مراسم و شعارهایی که علیه ظریف دادند، مانند بنزینی روی آتش، نطق وزیر اسبق را تندتر کرد. او ابتدا در پاسخ به شعارهای «هیهات من الذله» معترضان، شعار «هیهات من چای دبش» سر داد و سپس تند و موجز وضعیت ماه‌های آخر دولت روحانی را روایت کرد؛ دورانی که دولت روحانی نه اجازه امضای متن بازگشت به برجام را داشت و نه مجوز واردات واکسن کرونا را.

او اشاره کرد که یک هفته بعد از پایان دولت حسن روحانی، ۱۲۰ میلیون دز واکس کرونا وارد ایران شده است. هواداران ابراهیم رئیسی ادعا می‌کنند حسن روحانی از واردات واکسن کرونا ناتوان بوده و در عوض ابراهیم رئیسی توانسته با یک تلفن به رئیس‌جمهور چین، کار واردات را یکسره کند. آقای ظریف در این سخنرانی گفت «مانع واردات واکسن شدند و وقتی دولت را تحویل می‌دادیم ۱۲۰ میلیون دوز واکسن وارد شده بود! مگر واکسن خمره رنگرزی‌ است که یک هفته بعد از خروج ما از وزارت خارجه میلیون‌ها دوز وارد شود؟» اشاره به این که واردات در این حجم با یک تلفن میسر نیست.

در این حالی است که دولت روحانی به واسطه منع مقامات ارشد کشور تا مدت‌ها اجازه واردات واکسن کرونا نداشت. محمد مخبر، کسی که در آن زمان مدیرعامل ستاد اجرایی فرمان امام را برعهده داشت و بعدها معاون اول دولت رئیسی شد، دائما مصاحبه می‌کرد و وعده می‌داد که در حال تهیه احداث کارخانه‌ای برای ساخت واکسن داخلی است. این کارخانه که فیلم‌های ساخت پی آن دائما پخش می‌شد هیچ‌گاه افتتاح نشد و بعد از مدتی دولت رئیسی نه تنها به وارد کردن واکسن کرونا رضایت داد بلکه آن را جزو دستاورهای خود خواند.

او امروز –شنبه، دوم تیر- به گرگان هم سفر کرد و فردا به مازندران خواهد رفت. او همچنین یک کارزار در حمایت مسعود پزشکیان در وب‌سایت کارزار به راه انداخته است.

برجسته‌شدن آقای ظریف در کمپین آقای پزشکیان باعث شده دو مخالف سنتی او دست به کار شوند و او را آماج تهمت‌های خود قرار دهند. این دو تلاش در حساب‌کاربری علی‌اکبر رائفی‌پور به هم رسیدند. آقای رائفی‌پور، منبری مکلای اصول‌گرایی تندرو که اخیرا به خاطر افشای گردش بالای حساب‌های شخصی و موسسه‌اش زیر فشار بود و مدتی سکوت پیشه کرده بود امروز نتوانست بیش از این سکوت کند. او بخشی از صحبت‌های هوشنگ امیراحمدی در شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال را در حساب کاربری‌اش در توئیتر منتشر کرد.

آقای امیراحمدی که در زمان محمود احمدی‌نژاد سعی داشت دلال رابطه ایران و آمریکا باشد، در این صحبت‌ها ادعا کرد که دوست ظریف بوده است که ظریف به او گفته است مردم ایران گله هستند و باید به آن‌ها دروغ گفت. آقای امیراحمدی گفت که ۹۰درصد صحبت‌های ظریف در مورد برجام از جمله اینکه ایران از ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل بیرون آمده، دروغ بوده است! این در حالی است که موفقیت ایران در خروج از فصل هفتم مورد توافق همه کارشناسان است.

در مورد اینکه آقای ظریف چقدر در بالابردن مشارکت و پیروزی کمپین آقای پزشکیان موفق خواهد بود هنوز چشم‌انداز روشنی وجود ندارد اما همین‌که اکانت‌های نیروهای انقلابی با علاقه برنامه‌های شبکه ایران‌اینترنشنال – شبکه‌ای که توسط یک سرمایه‌دار سعودی تامین مالی می‌شود- را به اشتراک می‌گذارند، نشان می‌دهد مخالفان او – اصول‌گرایان و براندازان- به ارزیابی مشترکی درباره موفقیت او رسیده‌اند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا