بیشترین افزایش قیمت

روز یکشنبه در بورس شرکت زغال سنگ نگین طبس (کطبس)، شرکت واسپاری ملت (ولملت) و شرکت فراورده‌های نسوز آذر (کاذر) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت صنعت روی زنگان (زنگان)، شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس (ثپردیس) و شرکت سرمایه گذاری مسکن الوند (ثالوند) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای کسعدی (شرکت کاشی سعدی)، ثامان (شرکت سامان گستر اصفهان) و غبهنوش (شرکت بهنوش ایران) در روز یکشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان (غشهداب)، شرکت صنایع گلدیران (گلدیرا) و شرکت گسترش سرمایه گذاری ایرانیان (وگستر) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات یکشنبه، 41 نماد صف خرید داشتند و 88 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 71 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 118 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 10 درصدی به 442 میلیارد تومان رسید.

020723

پیش بینی بورس امروز

معاملات دیروز بورس تهران با روند نزولی شاخص کل آغاز شد اما در ادامه رشد کرد و پس از چند بار تغییر جهت دادن، در نهایت 496 واحد بالاتر از روز قبل ایستاد.

نمادهای فولاد، پارسان، شستا، فارس و کچاد بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشتند و نوری، بوعلی و غکورش مانع رشد بیشتر شاخص شدند.

اما دیروز تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای هجدهمین روز متوالی منفی شد و 496 میلیارد تومان از بازار خارج شد. نمادهای وآیند، شستا، وبملت، فملی، فولاد، شپنا، نوری، ذوب، وکغدیر و شبندر بیشترین خروج سرمایه را داشتند.

ناظران یکی از عوامل رشد نکردن بازار، رکود معاملاتی و افزایش خروج سرمایه را تداوم جنگ میان فلسطین و اسرائیل می‌دانند. به ویژه آن که هر روز شایعات و تهدیداتی علیه ایران در رسانه‌های حامی اسرائیل مطرح می‌شود. این اخبار منفی بر بازارها اثر می‌گذارند و در بازار سرمایه نیز به شکل رکود و خروج سرمایه عیان می‌شود. در نتیجه چشم انداز بازار فعلا منفی است مگر آنکه اخبار مثبتی در روزهای آتی منتشر شود.