سه‌شنبه 5 تیر 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

تعطیلی شنبه هوا شد | کل طرح کنار گذاشته شود بهتر از این است که پنج‌شنبه تعطیل شود

عضو اتاق بازرگانی درباره رد طرح تعطیلی شنبه‌ها از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام به رویداد۲۴ می‌گوید بحث دیگر از بُعد فنی خارج شده و به نظر می‌رسد مسئله منتفی شده باشد.
تعطیلات رسمی

به گزارش نقش فردا به نقل از رویداد۲۴ | امیرحسین جعفری: چندی پیش بود که طرح تعطیلی شنبه‌ها از سوی بخش خصوصی به مجلس و دولت ارائه شد. طرحی که پس از کشمکش‌های فراوان با پیشنهاد تعطیلی شنبه‌ها، به مجلس رفت. بخش خصوصی معتقد است که تعطیلی شنبه یک روز از فاصله ایران با جهان کم می‌کند، در حالی که تعطیلی پنجشنبه، باعث کم شدن زمان کاری با جهان می‌شود. در این بین برخی از ائمه جمعه و مخالفین این ایده در دولت، مدعی شدند که تعطیلی شنبه، رفتاری در جهت باور‌های دین یهود است. تعطیلی شنبه برای یهودیان با تعطیلی کاری یکسان تحلیل شد و در نهایت هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، این طرح را به طور کلی رد کرد.

از روز اولی که بحث کاهش ساعت کار و تعطیلی مطرح شد، بخش خصوصی طی جلسات متعدد، روز شنبه را مطرح کرد. نامه‌هایی برای توجیه مسئولین هم نوشته شد. مجلس نیز متقاعد شد که تعطیلی شنبه به نفع فعالیت اقتصادی است. متأسفانه بعد از آن حمله‌هایی به افراد شد و قبل از اینکه شورای نگهبان آن را رد کند، در اقدامی نادر مجمع تشخیص آن را رد کرد. تعطیلی شنبه‌ها به نظر می‌رسد که دیگر منتفی باشد.

وی در رابطه با توجیه عدم تعطیلی شنبه‌ها بیان کرد: آن چیزی که گفته‌اند بحث ارتباط با دین یهود بود. اتاق بازرگانی از آیت‌الله جوادی آملی پرسید که ایشان گفتند این مسأله مهم نیست. اما دیگر مسئولین و مراجع نظر دیگری داشتند. ائمه جمعه هم موضع‌گیری کردند و مسأله از بحث فنی خارج شد. حادثه سقوط بالگرد رئیس جمهور هم مسأله را پیچیده کرد.

عضو اتاق بازرگانی تهران درباره تعطیلی آخر هفته در کشور‌های مختلف اظهار داشت: کشور‌های اروپایی شنبه و یکشنبه تعطیل بوده‌اند. کشور‌های حاشیه خلیج فارس تعطیلی‌شان شنبه و جمعه است. گمان نکنم کشوری نیست که تعطیلی آن روز پنجشنبه باشد. فقط جیبوتی پنجشنبه‌ها را در بازه‌ای تعطیل کرد. تعطیلی در کشور‌های مسلمان جمعه و شنبه ملاک تعطیلی است. تعطیل شدن پنجشنبه‌ها در ایران، باعث می‌شود در جهان تنها شویم. پیشنهاد ما این است که کل طرح مسکوت بماند تا با گفتگو‌های جدید، تعطیلی شنبه مطرح شود.

او افزود: تعطیلی پنجشنبه‌ها یک روز کاری با جهان را از ما می‌گیرد. باید با اضافه کاری و یک سری اقدامات دیگر، ساعت کار با جهان را افزایش داد. این اتفاق باعث می‌شود ساعت کار هم کم نشود و این طرح بی‌نتیجه بماند. البته محاسبه دقیقی از سود و زیان تعطیلی پنجشنبه یا شنبه انجام نشده است.

وی در رابطه با میزان بهره‌وری و ساعت کار در ایران اشاره کرد: ساعت کاری ۴۴ ساعت نسبت به کشورهای دیگر زیاد است. اگر نسبت به بهره‌وری بسنجیم، در ایران آمار بالایی نداریم. عموم مردم که به اداره‌جات سر می‌زنند، از بهره‌وری گلایه‌مند هستند. با توجه به تعطیلات مناسبتی که در تقویم داریم، ۴۴ساعت خیلی زیاد به نظر نمی‌رسد. برخی اتفاقات هم در بین سال، تعطیلی‌ها را افزایش می‌دهد. با این وجود بهتر است روی بهره‌وری بیشتر کار کنند.

کیمیایی درباره واکنش احتمالی اتاق بازرگانی به عدم تعطیلی شنبه‌ها گفت: من فکر نمی‌کنم دیگر اتاق بازرگانی واکنشی نشان دهد. اتفاق چند وقت اخیر هم باعث شد که صدا‌ها شنیده نشود. بررسی روی این طرح متوقف شده و مجلس هم تازه از راه رسیده است. تا چند ماه آینده اتاق بازرگانی پیامی نسبت به این موضوع ندارد. بعد از مستقر شدن دولت و مجلس، واکنش نشان می‌دهند. با گاردی که مجمع و شورای نگهبان گرفته است، بعید است که این طرح به نتیجه برسد.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا