یکشنبه 31 تیر 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

بازدید گردشگران خارجی از قنات «قصبه» گناباد

گردشگران خارجی از قنات قصبه گناباد به عنوان اثر ثبتی استان خراسان رضوی در فهرست آثار جهانی سازمان یونسکو بازدید کردند.

به گزارش نقش فردا به نقل از سلام نو مهدی ذوالفقاری در حاشیه بازدید گردشگران خارجی از قنات جهانی قصبه گناباد افزود:‌ این گردشگران از کشورهای آمریکا، انگلیس، آلمان، نیوزیلند و استرالیا برای بازدید از اثر تاریخی قنات قصبه به گناباد سفر کرده اند.

وی ادامه داد:‌ این نخستین گروه گردشگران خارجی است که در سال جاری از قنات جهانی قصبه گناباد بازدید می کنند.

مسوول گردشگری اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گناباد بیان کرد: این گردشگران خارجی در ادامه سفر خود به کشورمان بعد از بازدید از قنات جهانی قصبه گناباد این شهرستان را به مقصد مشهد ترک کردند.

قنات جهانی قصبه گناباد با سابقه بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ سال به عنوان قدیمی و عظیم‌ترین قنات کشور و یکی از شاهکارهای تاریخ تمدن بشر در تامین آب، به عنوان چشم انداز توسعه گردشگری در جنوب خراسان رضوی، چشم به راه گردشگران و مسافران است.

قنات قصبه گناباد شاهکاری از پیوند هنر، دانش، فناوری و مدیریت منابع آب است که مهمترین شاخصه آن عمق مادر چاه، فناوری حفر قنات و نیز شیوه بهره برداری آب است که آن را به یکی از جاذبه های تاریخی و مهندسی جهان تبدیل کرده است.

از مجموع ۲۵۰ اثر تاریخی شناسایی شده در گناباد ۱۴۸ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که در این میان قنات جهانی قصبه از جایگاه خاص و ممتازی برخوردار است.

قنات قصبه، بنایی تاریخی، گردشگری و مفید برای کشاورزی است که در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۲۹۶۳ در فهرست آثار ملی و در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شده است.

این قنات از ۲ رشته اصلی و ۶ شاخه فرعی تشکیل شده‌ و مادرچاه آن در دامنه شمالی “سیاه کوه” و مظهر کنونی قنات در جنوب محله معروف به “قصبه شهر” (کوی شرقی) قرار دارد.

طول این قنات بیش از ۳۳ کیلومتر است و عمق مادرچاه اصلی در انتهای رشته “دولاب نو” با توجه به شیب زمین حدود ۳۰۰ متر و میزان آبدهی آن بیش از ۱۳۰ لیتر در ثانیه ‌است.

مرکز شهرستان گناباد در فاصله ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا