یکشنبه 31 تیر 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

نوشیدن بیش از حد آب شاید منجر به مرگتان شود!

برای داشتن یک زندگی سالم، باید به اندازه نیاز بدنتان آب بنوشید. آب منبع حیات است و فواید بی شماری برای بدن دارد. با این حال، یک مطالعه انجام شده در ایالات متحده نشان می دهد که مصرف بیش از حد آب بر خلاف تصور رایج ممکن است مضر باشد. به نظر می رسد که نوشیدن آب، به ویژه در هنگام ورزش، می تواند منجر به مرگ شود.  آیا آب آشامیدنی ضرر دارد؟

به گزارش نقش فردا – الهام جوادی؛ نوشیدن آب برای حفظ تعادل بدن مهم است. مصرف آب به عملکرد منظم بدن و اندام ها کمک می کند. مصرف مقادیر کافی آب به حفظ سلامت و مرطوب نگه داشتن پوست کمک می کند. وقتی پوست کم آب می شود، بی روح تر و پیرتر به نظر می رسد.

علاوه بر این، نوشیدن آب برای هضم غذا مهم است. برای محافظت از سلامت روده و از بین بردن سموم انباشته شده در بدن، باید روزانه 8 تا 10 لیوان آب بنوشید.

نوشیدن مقادیر کافی آب به عملکرد صحیح کلیه ها کمک می کند و تشکیل ادرار را تشدید می کند. این ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهد. می تواند به شما کمک کند احساس سیری کنید، بنابراین کمتر غذا بخورید، بنابراین به کنترل وزن کمک می کند.

بنا به این دلایل، نوشیدن مقادیر کافی آب برای داشتن یک زندگی سالم لازماست. با این حال، نیاز هر فرد به آب متفاوت است، بنابراین تعیین میزان مصرف آب که با نیازهای شخصی شما مطابقت دارد، اهمیت دارد. مطالعه ای در مورد مصرف آب در ایالات متحده آمریکا حقیقتی ناشناخته را فاش کرد. مصرف آب به ویژه هنگام انجام فعالیت بدنی، مانند ورزش، سلامتی را به خطر می اندازد.

این یک باور بسیار رایج است که باید با نوشیدن آب در حین ورزش از کم آبی بدن جلوگیری کرد. با این حال، محققان آمریکایی هشدار می دهند که نوشیدن آب زیاد در حین ورزش حتی می تواند منجر به مرگ شود.

جمعی از پزشکان، کارشناسان بهداشت ورزشی، هواسازها و دانشگاهیان شرکت کننده در یک برنامه سلامت ورزشی که در آمریکا برگزار شد، در بیانیه خود گفتند: مصرف بیش از حد آب در حین انجام ورزش نه تنها مفید نیست، بلکه کاملا خطرناک است.

کارشناسان بیان می کنند افرادی که ورزش می کنند فقط در هنگام تشنگی باید آب بنوشند و به دلیل مصرف زیاد آب میزان سدیم خون در حین ورزش کاهش می یابد و ممکن است افراد دچار هیپوناترمی شوند. حداقل 14 ورزشکار به دلیل نوشیدن آب زیاد در حین ورزش جان خود را از دست دادند.

 مشکلات ناشی از مصرف زیاد آب در بدن به شرح زیر است:

زمانی که بیش از حد لازم آب می نوشید، سدیم خون کاهش می یابد. پس از تجمع بیش از حد مایع در کلیه ها، سلول های بدن شروع به ذخیره مایع اضافی می کنند که می تواند منجر به کما یا حتی مرگ شود.”

مصرف بیش از حد آب چه آسیب هایی به بدن می زند؟

از مضرات نوشیدن بیش از حد آب اغلب زیاد صحبت نمی شود زیرا آب زیاد معمولاً به بدن آسیب نمی رساند. با این حال، مشخص شده است که مصرف بیش از حد آب می تواند باعث بیماری به نام هیپوناترمی شود. هیپوناترمی وضعیتی است که در آن سطوح سدیم در بدن کم است. این ممکن است به خصوص در ورزشکارانی که بیش از حد آب می نوشند و در افرادی که سدیم خود را در نتیجه تعریق بیش از حد از دست می دهند رخ دهد. هیپوناترمی یک بیماری جدی است و می تواند علائمی مانند سردرد، ضعف، استفراغ، گرفتگی عضلات و حتی از دست دادن هوشیاری ایجاد کند.

برای یک فرد سالم، نوشیدن مقدار آب مورد نیاز بدن مضر نیست. با این حال، نوشیدن مقادیر بیش از حد آب و مصرف آب بسیار بیشتر از حد معمول می تواند منجر به برخی مشکلات سلامتی شود. بنابراین، نوشیدن مقدار آب مورد نیاز بدن اهمیت دارد، اما همچنین ضروری است که در مصرف آن زیاده روی نکنید. نیاز به آب ممکن است بسته به سن، جنسیت، وضعیت سلامت، فعالیت بدنی و شرایط محیطی فرد متفاوت باشد.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا