یکشنبه 24 تیر 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

عجیب‌ترین وعده‌های اقتصادی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

کاندیداهای چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری این روزها بازار وعده‌ها عجیب و غریب را داغ‌تر از همیشه کرده‌اند .
انتخابات
به گزارش نقش فردا به نقل از خبرآنلاین-در حالی که وعده‌های کاندیدا‌ها پیش از این نیز بر زمین مانده و مشکلات مزمن اقتصادی ایران، حالا شرایط را بسیار پیچیدتر از قبل کرده است، اما بارش وعده‌های تازه برای کسب رای همچنان ادامه دارد. در این میان وعده‌ها همواره در حوزه معیشت تریف می‌شود و کسی برنامه‌ای برای توسعه و بهبود کلی وضعیت اقتصاد ندارد.

همچنان از پس گذشت چهارده سال وعده‌های یارانه‌ای در ادبیات سیاستمداران ایرانی جا خوش کرده‌اند و در شرایطی که تبعات افزایش یارانه‌های نقدی بر افکار عمومی اشکار شده، برخی با گذر از پول نقد به بهانه‌ی دور زدن تورم، وعده‌ی توزیع طلا می‌دهند.

وعده‌های عجیب و غریب در حدی است که حالا می‌توان فهرستی از این عجایب را تهیه کرد. وعده‌هایی که نه در ایران ۸۵ میلیون نفری بلکه در هیچ کشوری قابلیت اجرایی ندارد و اتفاقا اجرایی شدن آن خطری بسیار جدی را متوجه کشور خواهد کرد.

عجیب‌ترین وعده‌های اقتصادی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری

زاکانی، وعده‌هایی برای اجرایی نشدن

البته بسیاری از کارشناسان این وعده‌ی وی را به چالش کشیده‌اند و می‌گویند چنین اتفاقی خود می‌تواند به یک بحران جدی برای اقتصاد ایران بدل شود.

ماجرا آنجا پیچیدتر می‌شود که وی از وعده‌ای به نام نصف کردن قیمت بنزین پرده‌برداری می‌کند و می‌گوید قصد دارد در دولتش بنزین سه هزار تومانی را حذف و بهای بنزین را به هزار و پانصد تومان برساند. این وعده در حالی داده می‌شود که ناترازی بنزین در ایران یکی از مهمترین مشکلات اقتصادی است و تداوم این روند می‌تواند بحرانی جدی را برای کشور ایجاد نماید.

در عین حال او کسی است که وعده رایگان کردن بیمه برای کودکان زیر هفت سال، زنان باردار و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ ا را داده است. این وعده‌ی کلی البته بار مالی سنگینی که وی درباره‌ی نحوه‌ی اجرای ان چندان توضیحی نداده است.

او وعده داده است گوشت را دم در منزل به هر خانوار ایرانی تحویل دهد.

عجیب‌ترین وعده‌های اقتصادی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری

وعده عجیب قاضی‌زاده‌هاشمی چیست؟

عجیب‌ترین وعده‌های اقتصادی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری

وعده‌ عجیب جلیلی: سفر مجانی

سعید جلیلی که در انتخابات سال ۱۴۰۰ به نفع رییسی از کارزار انتخابات سیزدهم کنار رفت، حالا بار دیگر در صحنه حضور دارد. وی وعده داده است به هر خانوار یارانی سه روز سفر رایگان در اقامتگاه‌های دولتی را خواهد داد. تجارت نیوز اعلام کرده این مطلب در اکانت توییتری منتسب به سعید جلیلی درج شدهاست. چنین وعد‌های از سوی وی تکذیب نشده است. از سوی دیگر او وعده داده است عقب ماندگی چند صد ساله را در چند سال جبران خواهد کرد.

او با شعار یک جهان فرصت، یک ایران جهش از طرحش برای توزیع عادلانه یارانه‌ها پرده برداشته است. به گفته‌ی خودش ده سال عهده‌دار طرح دولت سایه بوده است. او طرحی عجیب در انتخابات پیشین برای توزیع یارانه بنزین مطرح کرد که موسوم به طرح وان بود. این طرح دلالت بر توزیع یارانه بنزین به افراد و نه خودرو‌ها داشت و در کیش و قشم به صورت پایلوت اجرا شد، اما جواب طوری نبود که اجرای سراسری آن تضمین شود

عجیب‌ترین وعده‌های اقتصادی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری

پورمحمدی و انرژی رایگان

عجیب‌ترین وعده‌های اقتصادی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری

وعده‌ی عجیب قالیباف برای خرید مسکن

او وعده داده در دولت خدمت و پیشرفت، حقوق کارکنان دولت، بازنشستگان و حداقل دستمزد کارگران و مستمری افراد مشمول نهاد‌های حمایتی به میزان تورم سالانه به علاوه رشد اقتصادی افزایش خواهد داد. نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری: کاری می‌کنیم تا یک کارگر با درآمد ۷.۵ سال خودش بتواند خانه بخرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد پزشکیان وعده‌ای جنجالی و عجیب در حوزه اقتصاد نداده است و موضوع را به نظر کارشناسان موکل کرده است.

وعده‌های عجیب کاندیدا‌ها در شرایطی است که آن‌ها قول اجرای برنامه هفتم، رشد هشت درصدی اقتصاد، تک رقمی شدن تورم، مهار نقدینگی، بهبود بازار کار، رفع مشکلات تحریم و … را مطرح کرده‌اند. هر کدام از این وعده‌های تکراری پیش از این نیز اعلام شده بود، اما اقتصاد ایران همچنان درگیر آنهاست.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا