چهارشنبه 3 مرداد 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

زهرا، مریم، منیره؛ سه نامزد و سه دختر متفاوت / مروری بر حضور دختران کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری

سه زن در فضای انتخاباتی کنونی در حال نقش آفرینی‌اند. دختران پدرانی که امروز نامزد انتخابات شده‌اند به میدان انتخابات آمده‌اند. آن‌ها در این فضا قرار گرفته‌اند تا به پدران خود کمک رسانند و نگاه آن‌ها را به دخترانشان نشان جامعه دهند.
انتخابات
به گزارش نقش فردااما برداشت و نگاه جامعه قابل کنترل نیست و فضای تربیتی نیز در دوران اندک تبلیغات تغییرپذیر نیست. البته از شش کاندید انتخابات تنها دختر ۳ تن از آن‌ها یعنی «مسعود پزشکیان»، «محمدباقر قالیباف» و «مصطفی پورمحمدی» را مردم دیده و سخنان آن‌ها را شنیده‌اند.

البته «امیرحسین ثابتی» به عنوان نماینده سعید جلیلی بر صندلی‌ای نشست که «زهرا پزشکیان» و «مریم قالیباف» نشسته بودند. در آمریکا نیز همواره «بانوی اول» در کنار رییس جمهوری قرار و به جامعه معرفی می‌شود. امروز نیز به هر دلیلی نامزد‌های انتخاباتی در کشور ما، دختران خود را به میدان دعوت کرده‌اند؛ اما داستان این سه زن چیست؟

همراه همیشگی مسعود پزشکیان

زهرا پزشکیان از روز ثبت نام برای انتخابات کنار پدرش بود و همان زمان رسانه‌ها نوشتند که مسعود پزشکیان با دخترش به سالن ثبت نام وزارت خانه رفت. او فوق لیسانس پتروشیمی خود را از دانشگاه شریف گرفته است. بهمن سال ۱۳۹۳ خانواده مسعود پزشکیان به برنامه‌ای تلویزیونی رفتند و به سوالات مجری برنامه پاسخ دادند. زهرا پزشکیان در پاسخ به مجری برنامه در خصوص جهزیه خود گفت: «ما بعد از ازدواج از پدر جدا نشدیم و همچنان با بابا زندگی می‌کنیم، از این لحاظ هیچ وسیله جدیدی خریداری نکردیم و احساس هم نکردیم که باید چنین اتفاقی بیفتد».

نگاهی به حضور دختران نامزدهای انتخابات/  این سه زن...

نگاهی به حضور دختران نامزدهای انتخابات/  این سه زن...

در این مدت بار‌ها عکس‌هایی از مسعود پزشکیان و دخترش در مراسم‌های مختلف منتشر شده‌است؛ بنابراین از مسعود پزشکیان انتظار می‌رفت که برای چنین برنامه‌ای زهرا پزشکیان را به عنوان نماینده خود معرفی کند. او در گفت و گوی خود می‌گوید که برادرانشان بر این باورند که زهرا بیشترین تاثیر را بر پدر خود دارد.

 

مریم قالیباف و دردسرها

اما مریم قالیباف به گفتگو نشست تا به دردسر‌هایی که به واسطه او برای پدرش ساخته شده بپردازد. سال ۱۴۰۱، در پی انتشار عکس و گزارش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی درباره سفر خانواده محمدباقر قالیباف به ترکیه «برای خرید سیسمونی»، الیاس قالیباف، پسر او با انتشار پیامی عذرخواهی کرده و این سفر را «اشتباه» توصیف کرده بود. مریم قالیباف بعد از ۲ سال برای اولین بار درباره جنجال «سیسمونی گیت» و برگزاری مراسم عروسی‌اش تهران پرداخت. در نهایت مصاحبه او جنجال تازه آفرید و واکنش گسترده‌ای را برانگیخت. معرفی او در این برنامه نشان داد که سبک زندگی‌ش با ارزش‌هایی که پدرش می‌گوید، تفاوت زیادی دارد.

نگاهی به حضور دختران نامزدهای انتخابات/  این سه زن...

البته بعد از اظهار نظر او منتقدین اسنادی از حجم بالای بار سفر هوایی مریم قالیباف منتشر کردند. اطلاعات بیشتری از مریم قالیباف به جز آنچه منتقدین در فضای مجازی درباره او می‌گویند در دسترس نیست جز آنکه همسر او «رضا بحیرایی» است.

 

مریم قالیباف، اما اولین بار بود که به صدا و سیما می‌آمد و نام او با ماجرای «سیسمونی گیت» همیشه همراه بود. تنها یک عکس از او در کنار محمد باقر قالیباف منتشر شده که به نظر می‌رسد مربوط به سال‌های نوجوانی او است

نقش تحریم‌ها در اقتصاد کشور

منیره پورمحمدی دختر مصطفی پورمحمدی روز بعد از گفت و گوی مریم قالیباف به عنوان مشاور پدرش در میزگرد اقتصادی نشست.

نگاهی به حضور دختران نامزدهای انتخابات/  این سه زن...

او دارنده مدرک دکتری اقتصاد از دانشگاه تهران است و این نشان می‌دهد که در مسیر علم آموزی جدی بوده‌است. اغلب مردم مصطفی پورمحمدی را یک روحانی سنتی می‌شناختند و حضور دختر او به عنوان مشاور اقتصادی این تصویر را قدری تغییر داد. او در این میزگرد از تبعات تحریم برای کشور‌ها در علم اقتصاد گفت و نشان داد که علم اقتصاد را خوانده و بلد است. این اولین بار است که نام منیره پور محمدی در سطحی وسیع و در میان مردم طرح می‌شود. در جریان انتخبات و به تازگی عکسی از خانواده مصطفی پورمحمدی منتشر شده‌است. به نظر می‌رسد زهرا پزشکیان و منیره پور محمدی توانستند به پدران خود برای جذب رای کمک کنند، اما انتخاب مریم قالیباف برای این مسیر انتخاب درستی نبود.

 

منبع: فرازدیلی

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا