روز چهارشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس به ثبت رساندند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران 29 صدم درصد بود و افزایش تراز کمتر شاخص کل هم‌وزن را نشان می‌داد. این معیار برای فرابورس ایران با 38 صدم درصد بیانگر عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با 79 صدم درصد افزایش تراز به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص هم‌وزن فرابورس با 1.3 درصد افزایش تراز تعلق گرفت.

030408

در بین شاخص صنایع نیز صنعت فلزات اساسی با 32.4 میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت فرآورده‌های نفتی با 24.8 میلیارد تومان و صنعت محصولات شیمیایی با 23.4 میلیارد تومان در جایگاه‌های‌ بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت خودرو و ساخت قطعات با 11.1 میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت استخراج نفت و گاز با 5.5 میلیارد تومان و صنعت زراعت با 5.2 میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

عرضه و تقاضای بازار

بازار سهام روز چهارشنبه شاهد نوسان مثبت شاخص‌های سهامی بود و ارزش معاملات خرد افزایش داشت. شاخص‌های سهامی هفته‌های سختی را پشت سر گذاشته‌اند اما همچنان رکود معاملاتی موجب ناتوانی روند‌های صعودی می‌شوند.

روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید سهام افزایش 28 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش 33 درصد افت کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های خرید به 519 میلیارد تومان صعود کرد و ارزش صف‌های فروش تا 201 میلیارد تومان کاهش یافت.

030408

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از 27 میلیون تومان روز دو‌شنبه تا 30.1 میلیون تومان افزایش داشت. سرانه فروش هر کد حقیقی نیز افزایش داشت و از 25.6 میلیون تومان روز دوشنبه به 27.2 میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش به سمت خریداران حقیقی سنگینی می‌کند.

تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته چهارم خرداد 2 میلیون و 44 هزار و 330 واحد بسته شد و در روز انتهایی هفته قبل تا سطح 2 میلیون و 85 هزار و 220 واحدی کاهش داشت و بازدهی مثبت 2 درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز در هفته اخیر چیزی نزدیک به 1.13 درصد کاهش داشت و در تراز 673 هزار و 275 واحدی ایستاد.

پیش بینی بورس امروز

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ بورس تهران هفته دوم تیر‌ماه را نیز مشابه هفته‌های قبل با سطح مقاومتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل و سطح حمایتی 670 هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. بازار سهام خرداد ماه و هفته اول تیرماه را با محدودیت 2 درصدی دامنه نوسان پشت سر گذاشت و رکود معاملاتی تشدید شد. در آخرین روز‌های معاملاتی این محدودیت قیمتی، روند نزولی شاخص‌های سهامی و روند خروجی جریان پول حقیقی تغییر کرد و بورس تهران با رشد شاخص‌های سهامی مواجه شد. ارزش معاملات خرد بازار سهام نیز بار دیگر به سطح 3 همتی بازگشته است.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح 3 تا 6 همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز مثبت پیش بینی می‌شود و احتمالا با خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت مواجه خواهیم بود. صفوف خرید سهام احتمالاً کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح 30 میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای 23 میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً افزایش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس افزایش یابد.