یکشنبه 24 تیر 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

سوپر سیو افسانه ای برای ترکیه

مرت گونوک، دروازه‌بان ترکیه، در آخرین لحظات بازی مقابل اتریش دروازه تیمش را نجات داد و برتری ترکیه را حفظ کرد.

به گزارش نقش فردا به نقل از “ورزش سه“، تیم ملی فوتبال ترکیه به لطف سیوی که مرت گونوک انجام داد که بهترین سیو رقابت‌های یورو تا به امروز بوده، به مرحله بعدی صعود کرد.

تیم‌های ترکیه و اتریش در دور یک هشتم نهایی یورو 2024 در ورزشگاه ردبول آرنا لایپزیش به مصاف هم رفتند و در بارش شدید باران ترکیه 2-1 برنده شد و صعود به یک چهارم نهایی را جشن گرفت.

ترکیه بازی را با گل مریح دمیرال در دقیقه یک شروع کرد و نیمه اول را با ارائه عملکردی تهاجمی روی دروازه اتریش به پایان رساند. شاگردان وینچنزو مونتلا با انگیزه زیاد در نیمه دوم بازی را شروع و دنبال کردند.

این روحیه به آن‌ها اجازه داد تا در دقیقه 59 هم توسط دمیرال به گل برسند و فاصله با اتریش را افزایش بدهند. این فاصله البته خیلی زیادی طول نکشید و اتریش موفق شد در دقیقه 66 توسط گرگوریش یکی از گل‌ها را جبران کند.

بعد از این گل بازی فقط در دست ترکیه نبود و اتریش برای کسب تساوی تلاش بیشتری نشان می‌داد که باعث می‌شد فرصت‌های بیشتری روی دروازه حریف خود ایجاد کنند.

ترکیه که با دفاع حساب شده از برتری خودش محافظت می‌کرد در لحظات پایانی بازی فاصله خیلی کمی با دریافت گل دوم و کشیده شدن بازی به وقت‌های اضافی را داشت که گونوک فرشته نجات آن‌ها شد.

2049939

برای این بازی 4 دقیقه وقت اضافه اعلام شده بود که در آخرین لحظات این وقت، ترکیه در جام ماند و بدون دریافت گل به مرحله بعدی رسید. اتریش آخرین تلاش‌ را به سمت دروازه ترکیه انجام داد که ارسال بلند از خط دفاعی ابتدا دفع شد.

این توپ در نزدیکی محوطه جریمه با یک ارسال دیگر به سمت دروازه برگشت که مدافعان ترکیه غافلگیر شده و بومگارتنر موفق شد با ضربه سر شانس گلزنی خود را امتحان کند.

ضربه سر بومگارتنر در فاصله سه قدمی با گونوک به زمین برخورد کرد و سپس دروازه‌بان ترکیه با شیرجه تک دست موفق شد آن را به بیرون هدایت کند. واکنش سریع گونوک در این لحظه بسیار قابل توجه بود که توانست یک سیو در حد کلاس جهانی داشته باشد و مانع از گلزنی حریف شود.

2049943
2049940

او بدون شک بهترین سیو جام تا به امروز را انجام داده و با واکنش به موقعی که داشت مانع از ثبت گل تساوی اتریش و رفتن بازی به وقت‌های اضافه شد که امکان داشت شانس صعود کشورش را دستخوش تغییر کند.

نمایش امشب گونوک بار دیگر تاثیر در اختیار داشتن یک دروازه‌بان آماده به خصوص در تورنمنت‌های حساس را نشان داد و وینچنزو مونتلا بیش از همه خوشحال است که از این دروازه‌بان 35 ساله در ترکیب تیمش استفاده کرده است.

2049954
این ژست مرت گونوک در پایان دیدار امشب است که به حق او تماما شایسته چنین خوشحالی از صمیم قلبی است.

از شب گذشته همه درباره سیو دیوگو کاستا مقابل بنیامین ششکو و سپس سه ضربه پنالتی که مقابل اسلوونی مهار کرد صحبت می‌کردند اما از امشب همه درباره سیو تک دست بی نظیر گونوک صحبت خواهند کرد که یک کلاس آموزشی برای دروازه‌بان‌ها خواهد بود.

تاثیر مهار او اینجا مشخص می‌شود که امکان داشت ترکیه امشب به جای صعود به دور بعدی در ورزشگاه ردبول آرنا با جام خداحافظی می‌کرد. مأموریت گونوک تمام نشده و دروازه بشیکتاش باید روز شنبه از دروازه تیمش مقابل مهاجمان هلند محافظت کند تا شانس صعود به نیمه نهایی را به چالش بکشد.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا