به گزارش نقش فردا به نقل از  افکارنیوز پرسپولیس و استقلال از کورس قهرمانی عقب افتادند و صدر جدول را از دست دادند.

جدول نامتوازن لیگ برتر و تعداد نامساوی بازی‌ها همه را گول زده است. سپاهان یک بازی عقب‌افتاده دارد که حتی با تساوی در آن بازی هم صدرنشین است

بعد از پایان دربی تهران با آن جار و جنجال‌های دقایق پایانی‌اش، یکی از جملاتی که زیاد شنیده شد این بود که استقلال از شکست گریخت و با این امتیاز صدر جدول را حفظ کرد. اما واقعیت این است که هر دو تیم استقلال و پرسپولیس با این مساوی از کورس قهرمانی عقب افتادند و استقلال در واقع با ۲امتیازی که در دربی از دست داد صدر جدول را به سپاهان واگذار کرد. تعداد بازی‌های متفاوت تیم‌ها و یک مسابقه‌ای که سپاهان و پرسپولیس کمتر از استقلال انجام داده‌اند در تمام هفته‌های اخیر آبی‌ها را گول زده و به آنها اجازه نداده اختلاف واقعی خودشان را با رقبا بسنجند. در تمام این هفته‌ها بین استقلال و تیم‌های تعقیب‌کننده‌اش فاصله‌ای دیده می‌شد که کاملا کاذب بود و نمی‌توانست برای یک محاسبه دقیق و منطقی مورد سنجش قرار بگیرد. اما بعد از امتیازاتی که استقلال در بازی‌های اخیر انجام داد و بردهای متوالی سپاهان، حالا به راحتی می‌توان صدرنشینی سپاهان را با چشم غیرمسلح نیز تماشا کرد. سپاهان با یک بازی کمتر از استقلال یک امتیاز کمتر دارد و ۸تفاضل گل بیشتر. بازی عقب‌افتاده سپاهانی‌ها با گل‌گهر سیرجان است و زردپوشان حتی اگر یک مساوی هم از این بازی بگیرند صدرنشین لیگ هستند. صحبت از تیمی است که در ۴بازی اخیرش به ۴برد رسیده و ۱۱گل زده است. اما استقلال در ۵بازی اخیرش فقط یک بازی را برده و حالا با یک بازی و یک امتیاز بیشتر صدرنشین است. پرسپولیس هم مثل استقلال در ۵بازی اخیرش فقط یک برد داشته و تازه سرخپوشان به لحاظ امتیاز هم از هر دو رقیب خود عقب هستند. بنابراین سپاهان فقط در صورتی صدرنشین لیگ نیست که گل‌گهر معجزه خلق کند و درباره قهرمانی نیم‌فصل هم هر عقل سلیمی حکم به قهرمانی سپاهان می‌دهد.

رقابت سپاهان با سپاهان

آمارهای سایت متریکا نشان می‌دهند سپاهان در خیلی از بخش‌های فنی برترین تیم لیگ بوده است. تیم مورایس در بخش هجومی مهارناپذیر و غیر قابل مقایسه با سایر تیم‌ها ظاهر شده است. ۲۷گل زده، در حالی که نزدیک‌ترین رقیب فقط ۱۸گل زده است، عنوان برترین خط حمله لیگ را با قاطعیت بالایی به سپاهانی‌ها بخشیده است. سپاهان به‌طور میانگین در هر بازی ۲.۴۵ گل زده در حالی که هیچ تیم دیگری در این فصل به نزدیکی‌های میانگین ۲گل در هر بازی هم نرسیده است. بهترین گلزن لیگ با ۷گل زده یکی از سپاهانی‌ها است و جالب اینکه نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده او هم از سپاهان می‌آید. اسدی و مغانلو با ۷ و ۶گل صدرنشین‌های جدول گلزنان هستند و برای کسب عنوان آقای گلی یک رقابت داخلی با یکدیگر دارند.سپاهان همچنین بالاترین میانگین امید گل را دارد و هیچ تیمی به اندازه زردپوشان در لیگ جاری موقعیت گلزنی ایجاد نکرده است. مجموع امید گل سپاهان در ۱۱بازی‌اش ۱۸.۷۹ و میانگین امید گل این تیم ۱.۷۱ در هر بازی است.

سپاهانی‌ها شوتزن‌ترین تیم لیگ نیستند اما بالاترین تعداد شوت داخل چارچوب را دارند چون دقیق‌ترین شوت‌ها را می‌زنند. آنها به‌طور میانگین در هر بازی ۱۲.۶ شوت زده‌اند و در این زمینه تراکتور (۱۳) و ملوان (۱۲.۷) را بالاتر از خودشان می‌بینند. اما دقت شوت سپاهانی‌ها (۳۷.۴) بالاتر از تمامی تیم‌ها است و این کمک کرده تا آنها با میانگین ۴.۷ در هر بازی، بالاترین میانگین شوت داخل چارچوب را داشته باشند. این هم نکته جالبی است که سپاهان ۲.۴۵گل در هر بازی را با ۴.۷شوت داخل چارچوب زده یعنی بیشتر از نصف شوت‌های داخل چارچوب این تیم تبدیل به گل می‌شوند. نرخ تبدیل شوت به گل در سپاهان ۱۹.۴درصد است که این تیم را با فاصله‌ای زیاد نسبت به رقبا در صدر این بخش هم قرار داده است.

نقطه ضعفی که دیده نمی‌شود

شاید تنها نقطه کور سپاهان را بتوان ضعف این تیم در بخش دفاعی و تعداد کم کلین‌شیت‌ها دانست. اگرچه خط حمله زردپوشان آنقدر موفق کار کرده که این ضعف را هم پوشش داده است. سپاهان تا این هفته ۱۰گل خورده و تازه یک بازی هم کمتر از سایر تیم‌ها دارد. در جدول رده‌بندی ۳تیم کمتر از سپاهان گل خورده‌اند و ۲تیم هم گل خورده‌شان با تیم مورایس مساوی است. پیام نیازمند تا این لحظه فقط ۳کلین‌شیت داشته و هیچ جایی در جمع بالانشینان جدول کلین‌شیت ندارد چون بیرانوند، حسینی و حتی پورحمیدی حداقل دوبرابر او کلین‌شیت داشته‌اند. سپاهان به لحاظ فرصت‌هایی که برای شوتزنی در اختیار رقبا می‌گذارد از ۵تیم لیگ برتری ضعیف‌تر است اما با این وجود آمار خوب این تیم در گلزنی اجازه نداده خدشه‌ای به صدرنشینی آنها وارد شود. حتی کسر ۴امتیاز از سپاهان هم این تیم را از مسیر قهرمانی خارج نکرده است. با روندی که سپاهان و رقبایش در امتیازگیری دارند به نظر می‌رسد تنها راه مهار زردپوشان این است که تا پایان فقط دو سه بار دیگر هم از آنها امتیاز کم شود!

استقلال