به گزارش نقش فردا به نقل از دنیای اقتصاد سازمان هواشناسی ضمن هشدار تداوم و افزایش آلاینده‌های جوی در کلان‌شهرها طی ۴ روز آینده از ورود سامانه بارشی به کشور طی جمعه و آغاز بارش باران و برف خبر داد.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری  سازمان هواشناسی  نشان می‌دهد از امروز تا روز جمعه در اکثر مناطق کشور جو پایداری حاکم است که در کلان‌شهرها باعث تداوم و افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا می شود.

فردا و روز پنجشنبه در برخی مناطق جنوب، جنوب شرق و شرق کشور وزش باد و در ارتفاعات افزایش ابر انتظار می‌رود.

شنبه هفته آینده در شمال غرب، غرب، جنوب غرب، ارتفاعات البرز، ارتفاعات زاگرس و برخی مناطق بوشهر و فارس باران باران، وزش با شدید و در مناطق جنوبی رعدوبرق و در مناطق سردسیر و ارتفاعات بارش برف روی می‌دهد.

توصیف سامانه: پایداری جو و سکون هوا

زمان پایان: جمعه 1402/10/01

نوع مخاطره: تداوم پایداری هوا همراه با افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا
منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۲۸: تهران، اراک، اصفهان، اهواز و یزد،

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۲۹: تهران، کرج، اصفهان، اهواز، سمنان، مشهد، یزد و اراک.

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۳۰: تهران، کرج، سمنان، اصفهان، اهواز، یزد، مشهد، اراک و تبریز.

جمعه ۱۴۰۲/۱۰/۰۱: تهران، کرج، قزوین، سمنان، اصفهان، اهواز، مشهد و یزد.

اثر مخاطره: افزایش غلظت آلاینده‌ها، افزایش شاخص آلودگی هوا در حد ناسالم برای گروه‌های حساس و در صورت عدم مهار منابع آلاینده (ثابت و متحرک) در مناطق پرتردد ناسالم برای تمام گروه‌ها.

توصیه: مدیریت به منظور کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی در منابع متحرک و ثابت، کنترل فعالیت‌‌های صنعتی مراکز انتشار آلاینده‌ها، کاهش تردد غیر ضروری و پرهیز از حرکات ورزشی در فضای باز، به‌ویژه سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری‌های قلبی و تنفسی، پایش مداوم ایستگاه‌های سنجش آلودگی توسط مراجع ذی‌صلاح و اتخاذ تدابیر لازم به منظور کنترل میزان آلودگی.