شنبه 25 فروردین 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

تزیین شب یلدا برای عروس خانم ها

در گذشته، شب یلدا به عنوان شب زایش خورشید شناخته می‌شد. این باور وجود داشت که در این روز، خورشید با قدرت و انرژی بیشتری متولد می‌شود و تابش نور قوی‌تری را بر روی مردم فرا می‌رساند.
تزیین شب یلدا

به گزارش نقش فردا به نقل از رویداد۲۴ ؛ به دلیل شادی و خوشحالی مربوط به این روز، نام‌های مختلفی برای آن وجود دارد. به عنوان مثال، یکی از معروف‌ترین نام‌ها “خرمروز” است که در اوستایی‌ها در گذشته استفاده می‌شد. واژه «شب چله» یا «شب چله کلان» هم که در فرهنگ عامه مردم مترادف با شب یلدا بکار می‌رود از آن روست که چهل روز اول زمستان را «چله بزرگ» و بیست روز بعد از آن را «چله کوچک» نامیده‌اند.

یکی از فعالیت‌های معروف در شب یلدا، تهیه و تزئین میوه‌های خاص برای این شب است. اگر در دو روز آخر ماه آذر در شهر قدم بگذارید، متوجه خیلی از میوه‌های تزئین شده برای یلدا خواهید شد. انار و هندوانه دو میوه معروفترین یلدایی هستند، اما سایر میوه‌ها مانند خربزه، پرتقال، نارنگی و خیار نیز معمولاً در سفره‌های یلدا حضور دارند. با این حال، بدون شک انار و هندوانه دو میوه حضوری ثابت در تمامی سفره‌های یلدا هستند.

بیشتر ما یلدا را با آجیل، انار و هندوانه می‌شناسیم. ظروف با طرح انار، یکی از خلاقانه‌ترین ایده‌ها برای تزئین سفره یلدا برای عروس است و با جذابیت خاص خود، اصالت را حفظ می‌کند و به سفره یلدا شما برای عروس ظاهری مدرن و جذاب می‌بخشد. می‌توانید با اضافه کردن دکوراسیون‌های کوچک و خاص مانند استفاده از کبوترهای سفالی فیروزه‌ای، ترکیب رنگی جذاب‌تری را برای تزئین سفره یلدا خود در نظر بگیرید و ظاهر آن را بیشتر چشم‌گیرتر کنید.

برای طراحی میز شب یلدا و تزئین خوراکی‌ها، ایده‌های بسیار زیادی وجود دارد. در ادامه، به چند ایده جذاب و ساده برای تزیین سفره یلدا اشاره شده است. این ایده‌ها عبارت‌اند از:

دیزاین سنتی یلدا برای عروس به سبک قدیمی

یکی از زیباترین روش‌ها برای تزیین سفره یلدا، استفاده از وسایل سنتی است. استفاده از پارچه‌های سنتی مانند ترمه و جاجیم، بسیار زیباست و برای شب یلدا مناسب است. می‌توانید پارچه ترمه را به عنوان رومیزی استفاده کنید و ظروف انار و هندوانه را به‌عنوان جزئی از تزئینات سفره قرار دهید تا سفره شما دوستانه و دلنشین به نظر برسد.

استفاده از رنگ‌های گرم

برای جلب گرمای بیشتر در شب یلدا، می‌توانید از رنگ‌های گرم مانند قرمز، طلایی و نارنجی در تزئینات سفره استفاده کنید. این رنگ‌ها به تزیینات شما زندگی و جذابیت می‌بخشند.

استفاده از شمع‌ها

شمع‌ها جزئی اساسی از تزئینات شب یلدا هستند. می‌توانید شمع‌های بزرگ و کوچک را در نقاط مختلف سفره قرار داده و حالتی دلنشین و رمانتیک را به محیط ایجاد کنید.

تزئین با گل‌ها

استفاده از گل‌ها در تزیین سفره یلدا، زیبایی خاصی به آن می‌بخشد. می‌توانید از گل‌های زمستانی مانند رزهای قرمز، استفاده کنید تا تازگی و شادابی به سفره شما ببخشید.

استفاده از تابلوهای یلدا

تابلوهایی با نقوش و طرح‌های مرتبط با شب یلدا می‌توانند جلوه‌ی خاصی به سفره شما ببخشند. این تابلوها را در نقاط مناسب سفره قرار دهید.

تزیین شب یلدا برای عروس

خرمالو، کدو حلوایی، آناناس، انواع شیرینی‌ها، هندوانه، آجیل‌ها، میوه‌های خشک، انواع پشمک‌های مغزدار، شکلاتی و یا رنگی جزء مواردی هستند که می‌توانید در سفره شب یلدا برای عروس قرار دهید و با تزیین و دیزاین خاص و ویژه، یک شب بی‌نظیر را برای عروس و داماد ایجاد کنید. بسیاری از خانواده‌ها این رسم را دارند و با برگزاری شب یلدا برای تازه عروس‌ها، می‌خواهند لحظات شادی را برای آن‌ها به ارمغان بیاورند.

تزیین سفره شب یلدا برای عروس روی زمین

در گذشته، با شروع فصل سرما، کرسی‌های زیبایی بر روی زمین قرار می‌گرفتند و این آغاز آن با شب یلدا بود. اگر می‌خواهید سفره یلدایی‌تان را بر روی زمین تزئین کنید، پیشنهاد می‌شود یک کرسی یا شبه کرسی ایجاد کنید و تمامی لوازم سفره یلدا را روی آن قرار دهید. به این صورت، هم سادگی در قرار دادن سفره بر روی زمین را کاهش داده‌اید و هم به سفره شب یلداهای قدیمی برخورد خواهید کرد.

سفره شب یلدا سنتی

با توجه به اینکه یلدا یک رسم و سنت قدیمی ایرانی است، بسیاری از افراد دوست دارند سفره شب یلدای خود را با المان‌های سنتی تزئین کنند. برای این کار، ابتدا بهتر است یک ترمه زیبا را به عنوان زیرانداز یا سفره خود انتخاب کنید. برای چیدمان خوراکی‌های این شب نیز بهتر است ظروف مسی را انتخاب کنید تا حال و هوای سنتی سفره شما حفظ شود. اگر بتوانید یک سماور و قوری را نیز در کنار چیدمان سفره شب یلدای سنتی‌تان قرار دهید، مطمئن باشید لبخند رضایت را بر روی لبان همه مهمانان‌تان خواهید ببینید.

دیزاین وسایل شب یلدا برای عروس

یکی از آیین‌های زیبا در شب یلدا، برگزاری مراسم شادی برای تازه‌عروس و دامادهایی است که در خانواده‌های فامیلی مراسم یلدا را جشن می‌گیرند. در این مراسم، انواع خوراکی‌های یلدایی و هدایا به خانه عروس منتقل می‌شود و مراسم یلدا در آنجا برگزار می‌شود.

بنابراین، برای خانواده‌هایی که تازه عروس دارند، دیزاین وسایل شب یلدا بسیار مهم است.

مراسم شب یلدا برای تازه‌عروسان می‌تواند به شکلی منحصر به فرد و خاص برگزار شود. در ادامه، چند ایده برای برگزاری مراسم شب یلدا برای تازه‌عروسان را می‌توانید مشاهده کنید:

جشن چله: شب یلدا می‌تواند به عنوان یک جشن چله برای تازه‌عروسان در نظر گرفته شود. خانواده و دوستان می‌توانند خوراکی‌های مختلفی مانند انار، هندوانه، کدو و آجیل را به خانه عروس بیاورند و روی میز یلدا قرار دهند. همچنین، می‌توان به عنوان هدیه‌های شب چله، شیرینی‌ها و شکلات‌های مخصوص یلدا را به تازه‌عروسان هدیه داد.

تزیین خانه: خانه عروس با تزیینات یلدایی مثل چراغ‌های رنگارنگ، ستاره‌ها، شمع‌ها و گل‌های زینتی آماده می‌شود. این تزیینات می‌توانند به خانه زیبایی و جو دلنشینی ببخشند و برای تازه‌عروسان احساس تازگی و شادابی را به ارمغان بیاورند.

مراسم سنتی: در برخی خانواده‌ها، مراسم سنتی خاصی برای شب یلدا برگزار می‌شود. مثلاً می‌توان به تماشای سرودن آتش یلدا، قرائت شعر و داستان یلدا، اجرای موسیقی و رقص محلی پرداخت. این مراسم‌ها می‌توانند به تازه‌عروسان و مهمانان احساس ارتباط با سنت‌ها و فرهنگ خانواده بدهند.

غذاهای یلدایی: در این مراسم، غذاهای مختلفی با الهام از آشپزی یلدایی و سنت‌های محلی آماده می‌شود. برخی از غذاهای معروف شب یلدا شامل سبزی پلو با مرغ، آش رشته و شیرینی‌های مخصوص یلدا می‌باشند. این غذاها با استفاده از مواد ارگانیک و تازه تهیه شده و در میز یلدا سرو می‌شوند.

لیستی از تزیینات یلدایی برای عروس که می‌توانید از آنها ایده بگیرید شامل موارد زیر است:

۱-تزیین میوه شب یلدا عروس

۲-تزیین هندوانه شب یلدا عروس

۳- تزیین آجیل شب یلدا عروس

۴-تزیین لبو شب یلدا عروس

5-تزیین کیک شب یلدا عروس

6-تزیین هدیه های شب یلدا عروس

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا