یکشنبه 13 اسفند 1402

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

قیمت دینار عراق؛ تقلا برای فتح قله شش‌ماهه

دینار عراق در بازار آزاد ارز با عبور از مرز ۴۰ تومان به قله شش‌ماهه نزدیک شد
قیمت دینار عراق

به گزارش نقش فردا به نقل از فرارو– قیمت دینار عراق که برای زائران عتبات عالیات اهمیت دارد، در بازار آزاد ارز از مرز ۴۰ تومان عبور کرده است. آخرین باری که دینار عراق در این محدوده آفتابی شد به نیمه مهر‌ماه امسال برمی‌گردد و بررسی‌ها نشان می‌دهد دینار عراق حالا با قله شش‌ماهه خودش فاصله زیادی ندارد. دینار عراق در بازار آزاد ارز تهران درحالی بیش از ۴۰ تومان خریدوفروش می‌شود که نسبت به سال قبل در چنین روزی شاهد رشد ۴۵ درصدی نرخ آن هستیم و اگر در روی همین پاشنه بچرخد، آنوقت دینار عراق پتانسیل رسیدن به محدوده ۴۱.۲ تومان را خواهد داشت.

قیمت دینار عراق چقدر است؟

به گزارش فرارو، قیمت دینار عراق امروز دوشنبه ۲۵ دی در بازار آزاد ارز به ۴۰.۸ تومان رسید. دینار عراق به این ترتیب نسبت به عصر دیروز که معادل ۳۹.۸ تومان عرضه می‌شد، حدود ۲.۵ درصد گران شده است.

قیمت دینار عراق البته امروز کارش را در بازار آزاد ارز از جایگاه ۴۰.۵ تومان آغاز کرد و کف و سقف قیمت دینار عراق درجریان خریدوفروش‌های امروز بازار ارز به ترتیب همان ۴۰.۵ و ۴۰.۸ تومان به‌ثبت رسیده است.

قیمت دینار عراق حداقل در روند امروز معاملات بازار ارتباطی به نرخ دلار آمریکا نداشته است. طوریکه دلار آمریکا از ابتدای خریدوفروش‌های امروز افت‌وخیز محدودی داشت و بدون تغییر محسوس درقیاس با دیروز روی پله‌های ابتدایی کانال ۵۲ هزار معامله شد.

دینار عراق حالا با تقلایی که در معاملات امروز داشته، رکورد سه‌ماهه خودش را ارتقا داده و به قله شش‌ماهه خودش نزدیک شده است.

دینار عراق و تلاش برای فتح قله شش‌ماهه

قیمت دینار عراق به بالاترین سطح شش‌ماهه نزدیک شده است. دینار عراق امسال و به‌شکل دقیق‌تر روز ۱۶ مهرماه با رسیدن به محدوده ۴۱.۱ تومان به بالاترین سطح خودش در سال جاری رسید و حالا نرخ دینار عراق دوباره به این مرز نزدیک شده است.

دینار عراق بعد روز ۱۶ مهر و همزمان با روند سایر ارز‌های پرکاربرد، در مسیر نزولی قدم برداشت و فردای آن روز به ۴۰.۶ تقلیل پیدا کرد.

دینار عراق از یک طرف دیگر اوایل مهرماه امسال بیشتر از ۳۲ تومان ارزش نداشت و حالا نسبت به هفته اول مهر شاهد رشد تقریبا ۲۷ درصدی ارزش دینار عراق هستیم.

دینار عراق حالا درمقایسه با سه‌ماه گذشته، در بالاترین سطح خودش معامله می‌شود و اگر همین دست‌فرمان در بازار آزاد ارز ادامه داشته باشد، احتمالا عددورقم‌های بیشتری را در تابلو صرافی‌ها مقابل اسم دینار خواهیم دید.

دینار عراق و جهش ۴۵ درصدی در یک سال

قیمت دینار عراق از یک سال قبل به اینطرف تقریبا ۴۵ درصد جهش داشته است. دینار عراق یک سال قبل یعنی روز ۲۵ دی‌ماه پارسال که دلار آمریکا در بازار آزاد ارز حول‌وحوش ۴۰ هزار تومان معامله می‌شد، ۲۸.۱ تومان ارزش داشت.

قیمت دینار عراق با این اوصاف در عرض یک سال ۱۲.۷ درصد ارتقا پیدا کرده و در این مدت (دهه اول اردیبهشت) یکبار تا مرز ۴۲.۵ پیشروی داشته است. روند قیمت دینار عراق در سال گذشته به شکلی بوده که باید کف قیمت دینار عراق در بازار آزاد ارز را همان رقم ۲۸.۱ تومان روز ۲۵ دی ۱۴۰۱ بدانیم.

پیش‌بینی قیمت دینار عراق

قیمت دینار عراق بیشتر از هر کس دیگری برای زائرانی که قصد عزیمت به کشور همسایه را دارند مهم است و حالا حوالی بالاترین سطح شش‌ماهه خودش معامله می‌شود.

قیمت دینار عراق درحالی به ۴۰.۸ تومان رسیده که اگر روند صعودی دینار در روز‌های گذشته ادامه داشته باشد، آنوقت می‌توانیم منتظر پیشروی دینار به محدوده ۴۰.۹ تومان باشیم. نمودار دینار عراق الان در وضعیتی است که باید مرز ۴۱ تومان را محدوده مقاومتی بعدی دینار بدانیم و اگر روند بازار همچنان به شکلی که من و شما علاقه‌ای به آن نداریم، باشد دینار عراق پتانسیل رسیدن به محدوده ۴۱.۲ تومان را خواهد داشت.

دینار عراق طبق سناریو دومی که وجود دارد، در صورت از دست دادن حمایت ۴۰.۷ تومان، در قدم اول تا ۴۰.۶ تومان و در قدم بعدی تا ۴۰.۴ تومان تنزل پیدا می‌کند و حتی می‌توانیم محدوده ۴۰.۳ تومان را در روز‌های بعدی برای دینار عراق متصور باشیم.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا