چهارشنبه 9 اسفند 1402

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

پیش‌بینی وحشتناک از زمان افزایش قیمت دلار

۳ هزار و ۷۱۰ تومان، عددی است که خریداران دلار در طول یک ماهه اول زمستان، تجربه افزایش قیمت آن را داشتند. آخرین قیمت دلار که تا این لحظه گزارش در بازار ثبت شده، ۵۳ هزار و ۶۹۶ تومان است و این یعنی قیمت دلار در این بازه زمانی ۷.۴ درصد گران شده است
قیمت دلار

به گزارش نقش فردا به نقل از خبرآنلاین: ۳ هزار و ۷۱۰ تومان، عددی است که خریداران دلار در طول یک ماهه اول زمستان، تجربه افزایش قیمت آن را داشتند. آخرین قیمت دلار که تا این لحظه گزارش در بازار ثبت شده، ۵۳ هزار و ۶۹۶ تومان است و این یعنی قیمت دلار در این بازه زمانی ۷.۴ درصد گران شده است

پیش از این رسانه بانک مرکزی در گزارشی، مدعی شده بود: اکثر کارشناسان و فعالان اقتصادی معتقدند که نوسانات اخیر در بازار ارز، در نتیجه دامن زدن به فضای روانی است و همچون موارد قبلی، حباب دلار با فروکش کردن هیجانات مقطعی، تخلیه خواهد شد و قیمت‌ها به سطوح تعادلی قبلی باز می‌گردد.
سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد نیز هفته گذشته در نشست خبری در خصوص افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر عنوان کرده بود: بخش عمده نوسانات ارزی روزهای اخیر، ناشی از تحولات نظامی منطقه است؛ به ویژه پس از حمله به یمن نااطمینانی‌هایی در کشورهای منطقه از جمله ایران ایجاد کرد که با فروکش کردن این التهابات، شاهد بازگشت آرامش به بازار هستیم. همچنین توقف کشتیرانی چینی ها هم به مناسبت سال نوی میلادی و رشد تقاضای درخواست حوزه‌های حمل کالا در افزایش نرخ ارز بی‌تاثیر نیست.

با این وجود، برخی از کارشناسان، اعداد جالبی درباره قیمت واقعی دلار عنوان می‌کنند. اما محمدصادق الحسینی در یادداشتی در فضای مجازی نوشت: اگر برمبنای مدل پولی نگاه کنیم، حد پایین و بالای دلار با سال پایه‌های مختلف بین ۵۰ تا ۶۶ هزار تومان است، ولی با سال پایه درست (یعنی سالی که رابطه مبادله شبیه امسال باشد با توجه به افزایش ناگهانی فروش نفت امسال) قیمت همین حدود ۵۰ هزار تومان درست است. ولی از تیرماه سال بعد رشد دلار شروع خواهد شد.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا