شنبه 12 اسفند 1402

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

قیمت طلای ۲۰ سال پیش، امروز چقدر می ارزد؟

اگر کسی 20 سال پیش، به میزان صد هزار تومان طلا خریداری می‌کرد، امروز می توانست این طلا را به قیمتی بالاتر از ۳۷میلیون تومان به فروش برساند.
قیمت سکه و طلا
به گزارش نقش فردا به نقل از تجارت‌نیوز، اگر کسی در سال ۱۳۸۲، به میزان صد هزار تومان طلا خریداری می‌کرد، امروز می‌توانست این طلا را به قیمتی بالاتر از ۳۷میلیون تومان به فروش برساند . بررسی ها نشان می هد هر گرم طلای ۱۸ عیار در سال ۱۳۸۲ قیمتی در حدود هفت هزار و ۱۱۰ تومان داشته است.

هر گرم طلای ۱۸ عیار اما همین حالا به قیمتی در حدود دو میلیون و هفتصد هزار تومان رسیده است. این البته قیمت خام طلاست و در صورت خرید طلا مجبور هستید مالیات بر ارزش افزوده و مزد ساخت را نیز به ازای خرید این طلا پرداخت کنید.

به این ترتیب صد هزار تومان در سال ۱۳۸۲ معادل با ۱۴ گرم طلا بوده است . همین میزان طلا امروز به قیمت ۳۷ میلیون و هشتصد هزار تومان به فروش می‌رسد . اگر قیمت طلا مبنای محاسبه باشد، هر هفت هزار تومان سال ۱۳۸۲ امروز برابر با دو میلیون و هفتصد هزار تومان ارزش دارد . این روند ریزش عجیب ارزش پول در ایران را نشان می‌دهد.

بر این اساس نرخ هر گرم طلا در طول بیست سال گذشته بیش از ۳۵۱ برابر شده است.

نرخ تورم در ایران حالا چند سالی است که به بالاتر از چهل درصد صعود کرده و تمامی وعده‌ها در خصوص مهار تورم غیر قابل اجرا باقی مانده است.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا