پنج‌شنبه 3 اسفند 1402

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

قلعه نویی: به این تیم و ستاره‌هایش ایمان دارم

امیر قلعه نویی با حضور در نشست خبری پیش از دیدار برابر قطر، پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود.

به گزارش نقش فردا به نقل از “ورزش سه“، یکی از حساس‌ترین بازی‌های چند سال اخیر فوتبال ایران، فردا در استادیوم الثمامه برگزار می‌شود. ملی پوشان فردا به مصاف قطر میزبان می‌روند و به دنبال کسب پیروزی در این دیدار حساس و صعود به مسابقه فینال هستند تا پس از سال‌ها، ایران را به عنوان قهرمانی برسانند.

کنفرانس مطبوعاتی این بازی با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران برگزار گردید و امیر قلعه نویی سرمربی تیم ملی ایران در نشست خبری پیش از این بازی حاضر شد و پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود که مشروح صحبت‌های او را در زیر می‌خوانیم:

بولت فولاداین حساس‌ترین بازی مسابقات است
بازی در این مرحله حساس‌ترین مسابقه است. زحمات پنج بازی گذشته شما روی این مسابقه است که به نتیجه برسید. پس از بازی قبل با بازیکنان صحبت کردیم که آنها در دوره‌های گذشته هم به این مرحله رسیده بودند. مهم این است که بازی با ژاپن را فراموش کنند و به بازی با قطر فکر کنند که میزبان مسابقات است. خوشبختانه بازیکنان شرایط حساس و مهم را درک کرده‌اند تا فعل خواستن را انجام دهند.

بولت فولادنقدهای گذشته منصفانه نبود
در بازی‌های گذشته انتقادات زیادی شد. اما آن نقدها منصفانه نبود. یک موقع بد بازی می‌کنید و در ساختار ضعیف هستید و بله حق با شماست. بازی با ژاپن تا قبل از گل ما هیچ موقعیتی به حریف نداریم. در برنامه خودمان برای خارج کردن هافبک‌های حریف موفق بودیم. قطر تیم خوبی است و سرمایه گذاری کرده و شرایط میزبانی را دارند.

بولت فولادما در برنامه ریزی خیلی ضرر کردیم
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر کارشکنی‌ها علیه تیم ملی مانند انتخاب داور عرب زبان و کاهش تعداد بلیت هواداران ایرانی حاضر در استادیوم، گفت:
بخشی از سوال شما را باید AFC جواب دهد که مسئول برگزاری مسابقات است. ما در برنامه ریزی خیلی ضرر کردیم. حتی در بازی با ژاپن، زیر ۷۲ ساعت استراحت کردیم و در تصمیمات داوری هم VAR با ما مهربان نبود. در بازی با ژاپن، حداقل در یک صحنه داور می‌توانست صحنه را بررسی کند. اینکه داور کویتی گذاشتند باید مسئولین پاسخ بدهند چون ما در حوزه فنی هستیم، نباید ورود کنیم.

1987579

بولت فولادمسئولان AFC باید به این سوالات پاسخ بدهند!
اما چیزی که آسیا می‌خواهد و جاهای دیگر هم این بازی را می‌بیند بازی جوانمردانه و عدالت است. فوتبال شعاری به نام Fair Play دارد که در همه ابعاد است. امیدوارم این مهم انجام شود. این را باید از خود مسئولان AFC بپرسید که چرا هم در برنامه ریزی و هم داوری که نمی‌خواهم ورود کنم، این تصمیمات را گرفته‌اند.

بولت فولاداز تورنمنت اردن، سه تیم به نیمه نهایی رسیدند
وی درخصوص اینکه با وجود پیروزی پر گل برابر قطر در تورنمنت اردن، نباید بازی فردا را دست کم گرفت، گفت: باید این سوال را در دو بخش جواب دهم. خیلی‌ها بابت حضور در تورنمنت اردن انتقاد کردند و گفتند اگر ما هم جمع می‌شدیم و به آن مسابقات می‌رفتیم، قهرمان می‌شدیم (با خنده) اکنون سه تیم از همان تورنمنت در مرحله نیمه نهایی هستند. این نشان می‌دهد که تورنمنت اردن هم با کیفیت بود و هم حضور در آن مسابقات به تیم ملی کمک کرد. مربی بزرگی بود که می‌گفت برخی بازی‌ها مال بازیکن است و مال کادرفنی نیست. پس از کنفرانس بازی با ژاپن که وارد رختکن شدم، به بازیکنان گفتم خوشحالی این پیروزی تمام شده و باید بازی با ژاپن را فراموش کنیم و به فکر دیدار با قطر باشیم.

بولت فولاداگر روز خوب بازیکنان باشد، خیالمان راحت است
من مطمئن هستم و می‌خواهم و از بازیکنان خواسته‌ام در این دو، سه روز هم با کیفیت‌تر، هم با دوندگی و تمرکز بالا مقابل قطر قرار گیرند. من این را به بازیکنان گوشزد کرده‌ام. قطعا بازیکنان ما این مهم را انجام دهند و امیدوارم بعد از چند دهه به فینال برسیم. بازیکنان بزرگی داریم. قبلا هم گفته‌ام تنها مشکل ما، آمادگی بازیکنان است که اگر روز خوبشان باشد، خیال ما راحت است. در بازی با ژاپن نشان دادند که فعل خواستن را انجام می‌دهند.

1987583

بولت فولادامیدواریم کارهای بزرگتری انجام دهیم
شما رفتار مهدی طارمی را در دو بازی برابر سوریه و ژاپن را روی سکو ببینید این همدلی و صداقت در بین بچه‌ها موج می‌زند و بازیکنان تلاش می‌کنند با یک نتیجه خوب راهی فینال شوند هر چند بازیمان سخت است اما ما به این تیم ایمان داریم و امیدواریم کارهای بزرگتری انجام دهیم.

بولت فولادبرخی انتقادهای مغرضانه از ما شد که فنی نبود
آیا سرعت بهتری تاکتیک برای دفاع کند قطر است یا قرار است طارمی به خط حمله اضافه شود؟ قلعه نویی درخصوص این سوال گفت: هر بازی شرایط خاص خودش را دارد. عمده تاکتیک تیمی ما بر‌اساس قدرت تیمی ماست. حدود 70 تا 80 درصد است. یک بخشی از تغییرات تیم ما هم نسبت به قدرت تاکتیکی حریف است. بازی با ژاپن ما محمدی را به جای حاج صفی گذاشتیم. از اول تورنمنت هم این کار را انجام دادیم که مورد برخی انتقادات مغرضانه قرار گرفتیم. ما بر‌اساس برداشتی که از حریف داریم، تغییراتی انجام دادیم. حتما ما تغییراتی خواهیم داشت اما اجازه بدهید روز بازی مشخص شود. ضمن اینکه بخاطر نزدیک بودن مسابقات، نیاز به تغییرات داریم.

1987588

بولت فولادبرابر قطر باید تغییراتی داشته باشیم
اول تورنمنت هم گفتم که تیمی داریم که اختلاف بازیکنان کمتر از ۱۰ درصد است. همه بازیکنان خوب بودند ولی تغییراتی که ما دادیم، مثلا محمد محبی، امید ابراهیمی میلاد محمدی جواب دادند. یقینا بازی با قطر به چند دلیل از جمله قدرت تاکتیکی حریف و خستگی برخی بازیکنان باید تغییراتی داشته باشیم.

بولت فولاداز قبل مشخص کرده بودیم چه کسی پنالتی بزند
شما تیمی را در اختیار گرفتید که می‌دانیم رابطه‌اش با هواداران خدشه دار شده بود و بازیکنان در وضعیت روحی خوبی نبودند. ولی اکنون در نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا، تیمی متحد از داخل زمین و از جانب هواداران در سرتاسر دنیا در اختیار داریم. این انرژی را نیز در نیمه دوم بازی با ژاپن دیدیم. لطفا درخصوص تدارکاتی که روی مسائل روحی روانی روی تیمی که از هم پاشیده بود و اکنون یکدل و متحد است، صحبت کنید.

قلعه نویی در پاسخ به این سوال گفت: درباره بین دو نیمه بازی با ژاپن و پنالتی جهانبخش باید نکاتی را ذکر کنم. در تمرینات و جلسات آنالیز، همه چیز را مشخص کرده بودیم. مثلا قرار شد اگر پنالتی به دست بیاوریم، حسین کنعانی زادگان پشت توپ بایستد. حتی پرتاب اوت یا ضربات کرنر نیز از قبل تعیین شده بود. حالا زمان پنالتی بازی با ژاپن، کریم آمد و گفت جهانبخش بزند. اینها از قبل مشخص بود و برخی فکر نکنند در همان لحظه تصمیم گیری کرده‌ایم. ما گروه آنالیز داریم که از بالا اطلاعات آنلاین را برای ما می‌فرستد، مانند کاری که در لیگ انجام می‌دادیم. در بازی با ژاپن و قبل از گل، توپ را به آنها دادیم تا فضاگیری کنیم. بین دو نیمه دو مطلب فنی را به آنها گفتم که به خودشان و توانایی‌هایشان اعتقاد داشته باشند که در 90 دقیقه می‌توانیم پیروز شویم. ما می‌توانستیم قبل از پنالتی به گل برسیم. روی گل سردار آزمون هم بدشانسی آوردیم.

1987592

بولت فولادهمدیگر را تخریب کنیم، کمکی به فوتبال نمی‌کند
مربی‌ای در فوتبال ایران موفق می‌شود که هم صداقت داشته باشد و هم اینکه با عشق کارش را انجام دهد و تیمش را متحد کند. وقتی که مسئولیت را قبول کردیم، آسیب شناسی کردیم و براساس اطلاعاتی که کسب کردیم، یک سری رفتارها را چه از نظر فنی و چه تمرکزی برای بازیکنان تعیین کردیم. پس از بازی با روسیه به شناختی دو طرفه دست یافتیم که سبب شد روند رو به رشد آغاز شود. ما هنوز اول کار هستیم، چه من باشم چه نباشم. نگاه‌ها را عوض کنید، به جوان‌ها اعتماد کنید، انتقاداتتان نیز خوب و سازنده باشد تا به تیم ملی و مملکت کمک کند. اینکه ما ایرانی‌ها همدیگر را تخریب کنیم، نه به ورزش و نه به جامعه کمکی نمی‌کند. هر کسی آمد بحث مسئولیت تیم ملی را گرفت، انتقاد سازنده داشته باشیم. کادرفنی ما نخبه و فنی است.

بولت فولادزندگی و فرصت‌هایش مانند ابر بهار است
اطلاعات زیادی در رسانه‌ها وجود دارد که شاید این آخرین فرصت این نسل برای کسب یک دستاورد باشد. قلعه نویی در پاسخ به این سوال گفت: 
فوتبال مانند زندگی است و فرصت نیز مانند ابر بهاری است. اگر از آن استفاده کردی، باید خدا را شاکر باشی. در نسل کنونی تیم ملی، بعضی بازیکنان در چند مرحله در تورنمنت بودند و ممکن است برخی از آنها دیگر نتوانند در این مسابقات حضور یابند. پس باید به نحو احسن از این فرصت استفاده ببرند. روزهای گذشته به آنها گفته‌ام اگر یک جای تاریخ قرار گرفتید که می‌توانید حماسه ساز باشید، اینجاست که شاید آخرین فرصتتان باشد. واقعیت این است که بازیکنان ما در جایگاهی قرار دارند که می‌توانند برای اولین بار در چهار دهه گذشته به فینال بروند و آنجا هم کار بزرگی انجام بدهند. این یک فرصت تاریخی است و باید از آن استفاده کنید. ابر بهاری همین است و اگر زیرساخت مناسبی داشته باشید، زمانیکه باران می‌آید، اگر آب‌های سطحی را جمع آوری کنید و آن را به داخل کانال‌ها ببرید تا بعدا از آن استفاده کنید، فرصت می‌شود و اگر زیر ساخت نداشته باشید، به سیل تبدیل می‌شود و کشاورزی و زندگی مردم را نابود می‌کند. باید از این فرصت به بهترین شکل سود برد و امیدوارم در پایان بازی فردا همه مردم خوشحال باشند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا