یکشنبه 13 اسفند 1402

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

کدام روغن موتور برای خودرو دنا مناسب تر است؟

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های بسیاری از افراد، انتخاب روغن موتور مناسب برای خودروی خود است. در این مقاله، تلاش کرده‌ایم تا روغن موتور "دنا" را بررسی و بهترین روغن برای انواع خودرو‌های "دنا" را معرفی کنیم.
قیمت دنا

به گزارش نقش فردا به نقل از رویداد24–  برای دنا‌های معمولی و دنا پلاس‌ها از موتور EF ۷ تنفس طبیعی استفاده می‌شود که حدود ۱.۷ لیتر حجم دارد و می‌تواند ۱۱۳ اسب بخار توان و ۱۵۵ نیوتن متر گشتاور تولید کند. توجه داشته باشید که EF ۷ اولین موتور تولید داخلی‌ای است که به سیستم VVT مخصوص سوپاپ‌های ورودی مجهز شده است، از این رو، می‌تواند بازده تنفسی بهینه‌ای داشته باشد. از این موتور، هم برای دنا‌های معمولی استفاده شده است و هم برای دنا پلاس ها، به این ترتیب، روغن موتور‌های مناسب برای این دو خودرو، ویژگی‌های یکسانی دارند.

برای دنا پلاس‌های توربو با گیربکس دستی و اتوماتیک، از نسخه‌ی پرخوران شده EF ۷ استفاده می‌شود. این نسخه، در مقایسه با نسخه تنفس طبیعی، توان و گشتاور بیشتری تولید می‌کند. EF ۷ توربو یا EF ۷-TC با پرخوران شدن می‌تواند ۱۵۰ اسب بخار توان و ۲۱۵ نیوتن متر گشتاور تولید کند و آن را به گیربکس دستی و یا اتوماتیک منتقل کند.

نام خودرو API SAE یا بازه ویسکوزیته SAE یا بازه ویسکوزیته

دنا پلاس توربو دنده‌ای و اتوماتیک SL و شاخص‌های به‌روزتر ۱۰ W۴۰ (توصیه دفترچه راهنمای خودرو) ۵ W۴۰ (توصیه شده به خودرو‌هایی که در مناطق خیلی سرد تردد می‌کنند)
به طور کلی، ویژگی روغن موتور مناسب برای دنا‌های تنفس طبیعی و دنا‌های توربو یکسان است. با این حال، اگر خودروی شما دارای موتور توربو است و در مناطق بسیار سرد زندگی می‌کنید، می‌توانید به جای استفاده از روغن ۱۰ W ۴۰، از روغن ۵ W ۴۰ نیز استفاده کنید. این تغییر ممکن است به خاطر ویژگی‌های زیست‌محیطی و دمای پایین منطقه‌ی سکونت شما پیشنهاد شود.

برای هر سرویس انواع دنا چند لیتر روغن نیاز است؟

در هر سرویس دوره‌ای برای هر نوع دنا، شما باید ۵.۵ لیتر روغن تهیه کنید، مگر اینکه تشخیص داده شود که فیلتر روغن نیاز به تعویض ندارد، در این صورت باید ۵ لیتر روغن برای سرویس خریداری کنید. با این حال، بهتر است که در هر سرویس، همراه با روغن، فیلتر روغن نیز تعویض شود.

نام خودرو حجم روغن مورد نیاز با تعویض فیلتر حجم روغن مورد نیاز بدون تعویض فیلتر
انواع دنا اعم از توربو و تنفس طبیعی ۵.۵ لیتر ۵ لیتر

روغن موتور مناسب برای انواع دنا با موتور EF ۷ تنفس طبیعی چیست؟

برای دنا‌هایی که موتور EF ۷ تنفس طبیعی دارند بهتر است از روغن موتور با ویسکوزیته ۱۰ W ۴۰ و شاخص‌های کیفی SL و جدیدتر استفاده شود.

روغن موتور مناسب برای انواع دنا پلاس‌های توربو چیست؟

برای دنا‌هایی که موتور EF ۷ توربو دارند بهتر است از روغن موتور با ویسکوزیته ۱۰ W ۴۰ و شاخص‌های کیفی SL و جدیدتر استفاده شود. البته اگر در مناطق بسیار سردی زندگی می‌کنید می‌توانید از روغن ۵ W ۴۰ هم استفاده کنید.

برای هر سرویس انواع دنا چند لیتر روغن نیاز است؟

در صورت تعویض فیلتر روغن در هر سرویس دوره‌ای برای انواع دنا باید ۵.۵ لیتر روغن تهیه کنید و اگر تشخیص بر این بود که فیلتر روغن عوض نشود، باید ۵ لیتر روغن برای سرویس خریداری کنید. البته بهتر است که در هر سرویس به همراه روغن، فیلتر روغن نیز تعویض گردد.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا