شنبه 25 فروردین 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

آمار عجیب قربانیان سفر‌های نوروزی!

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا گفت: «از ابتدای طرح نوروزی تا به امروز متأسفانه شمار جان‌باختگان تصادفات جاده‌ای به بیش از ۵٠٠ نفر رسید است. همچنین حدود ١١ هزار نفر مصدوم شده‌اند. مهم‌ترین علل تصادفات خواب آلودگی، خستگی و سرعت غیر مجاز گزارش شده است.»
به گزارش نقش فردا؛ شمار جان‌باختگان تصادفات جاده‌ای از ابتدای فروردین تا کنون به بیش از ۵٠٠ نفر رسیده است و بیش از ١١ هزار نفر نیز مصدوم شده‌اند.

به گزارش مهر، هفته دوم تعطیلات از آنچه که فکرش را می‌کردیم، زودتر به پایان رسید و چشم به هم بزنیم، چند روز باقی مانده هم تمام می‌شود. تعطیلاتی که خالی از خبر نبود.

۵۴ هزار تصادف و ۵۴٩ کشته در ١٠ روز!

آمار‌ها می‌گوید از سال ۱۳۸۴ تا ۱۴۰۱ در مجموع ۳۵۱ هزار و ۹۹۶ نفر بر اثر تصادفات و حوادث رانندگی در کشور جان خود را از دست داده‌اند و به نوعی می‌توان گفت در دو دهه گذشته یعنی از سال ۱۳۸۲ تا ۱۴۰۱ جمعاً ۴۰۵ هزار نفر در حوادث رانندگی کشور جان باخته‌اند؛ عددی که تقریباً دو برابر کل شهدای هشت سال جنگ تحمیلی که ۲۱۳ هزار و ۲۵۵ نفر بوده‌اند است. این شرایط آنجا تاسف برانگیز‌تر می‌شود که مرگ‌ومیر ناشی از تصادفات در ایران با آمار کل اتحادیه اروپا که شامل ۲۷ کشور و ۴۵۰ میلیون نفر جمعیت است، برابری می‌کند.

 

نکته قابل توجه آن است که بخش قابل توجهی از این تصادفات در ایام پیک سفر‌های مردم رخ می‌دهد، که یکی از ایام نوروز است. حالا در هفته دوم فروردین باز هم تصادف‌های جاده‌ای جان‌های بسیاری را گرفته است. رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور اعلام کرد از آغاز سال جدید تا کنون ۵۴ هزار فقره تصادف در جاده‌های کشور رخ داده است. همچنین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا گفت: «از ابتدای طرح نوروزی تا به امروز متأسفانه شمار جان باختگان تصادفات جاده‌ای به بیش از ۵٠٠ نفر رسید است. همچنین حدود ١١ هزار نفر مصدوم شده‌اند. مهم‌ترین علل تصادفات خواب آلودگی، خستگی و سرعت غیر مجاز گزارش شده است.»

بنا به گفته رئیس پلیس راه کشور ۴۴ درصد تصادفات به دلیل توجه نکردن به جلو بوده است. تصادف اتوبوس و نیسان با ٣ فوتی و ١۰ مصدوم در جاده ارومیه یکی دیگر از تصادفات خبرساز این هفته بوده است. همچنین بر اثر ٢ تصادف شدید بین یک دستگاه وانت با یک دستگاه پژو پارس در و یک ماشین لندکروز سوخت‌کش با پراید در جنوب استان سیستان و بلوچستان باعث جان باختن ٩ شهروند و مصدومیت شدید ۶ نفر از سرنشینان شد.

منبع: مهر

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا