سه‌شنبه 8 خرداد 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

ضربه کاری چینی‌ها به بازار خودروی ایران+ جزئیات

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور با هشدار نسبت به توسعه بازار خودروهای چینی در کشور گفت: قطعا این اتفاق، بزرگترین آسیب را به صنعت خودرو و قطعه‌سازی داخلی می‌زند؛ چینی‌ها تنها به دنبال بازار خود هستند و چندان دلسوز بازار داخل ما نیستند.

به گزارش نقش فردا به نقل از تسنیم؛ محمدرضا نجفی‌منش رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور ضمن گلایه و هشدار نسبت به توسعه بازار خودروهای چینی به‌ویژه در حوزه‌ خودروهای مونتاژی در کشور، گفت: در برهه‌ای هستیم که وضعیت صنعت خودرو با فشارهایی که از بیرون وارد می‌شود با شرایطی روبه رو هستند که بگویند صنعتگران داخلی”بلدکار” نیستند و راهکار هم این است که این کار را به دست چینی‌ها بسپارند. قطعا این اتفاق، بزرگترین آسیب را به عنوان صنعت قطعه‌سازی داخلی می‌زند؛ چرا که چینی‌ها در وهله‌ اول تنها به دنبال بازار خود هستند و چندان دلسوز بازار داخل ما نیستند.

وی افزود: این درحالیست که صنعت قطعه‌سازی از مهمترین حلقه‌ زنجیره تامین و تولید خودرو به عنوان یکی از مهمترین صنایع کشور و سال‌ها برای آن زحمت کشیده شده است. دیدیم که شروع تحریم‌ها در هر دو دوره‌ ریاست جمهوری امریکا، با تحریم صنعت خودروسازی آغاز شد؛ چراکه می‌دانستند این صنعت بسیار مهم است؛ بنابراین نباید بگذاریم دستاوردهایی که طی سال‌ها زحمت صنعتگران به دست آمده، به راحتی “چینی‌زه” شده و از دست برود.

نجفی‌منش،  تصریح کرد: در کشور به‌ سبب قیمت‌گذاری دستوری و دیگر سیاست‌های اشتباه، خودمان خودمان را فلج کردیم. مجبورمان کردند به طور مثال خودرویی را با قیمت پایین‌تر از قیمت تمام شده، عرضه کنیم که این موضوع خود سبب ایجاد تعداد زیادی متقاضی و صف‌های طولانی می‌شود که نه تنها متقاضی واقعی خودرو نیستند بلکه تنها به دنبال کسب سود از این مابه‌التفاوت هستند.

وی با بیان اینکه دستگاه های قطعه سازان دائما در حال به روز رسانی است، گفت: بخشی از تولیدات ما بستگی به تقاضای خودروساز دارد، ما قطعات را به گونه ای تولید می کنیم که مورد نظر خودروساز باشد به عنوان مثال در زمانی که تندر در کشور تولید می شود این خودرو جزء خودروهای با کیفیت بود و ما به عنوان قطعه ساز دقیقا قطعات را با کیفیتی که خودروساز مدنظر داشت تولید و به آنها تحویل می دادیم.

امیر جلالی رئیس کمیته ارز و گمرک انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور نیز در پاسخ به سوالی که با توجه به تاکیدات وزارت صمت در خصوص واردات و تولید خودرو برقی آیا انجمن فکری برای تولید قطعات مورد نیاز این خودروها کرده است، افزود: خودروهای برقی تعداد قطعات بسیار کمتری نسبت به خودروهای بنزینی دارند و با آمدن خودروهای برقی تعداد زیادی از قطعه سازان و فروشندگان قطعات در بازار یدک باید تغییر شغل بدهند.

وی بیان داشت: در کشور هندوستان سالانه حدود 100 هزار خودرو برقی تولید می شود که بخش زیادی از قطعات مورد نیاز این خودروها از چین تامین می شود.

این عضو هیات رئیسه انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور با بیان اینکه در خصوص واردات خودروهای برقی هنوز در ابتدای کار هستیم، گفت: تصور عموم بر این است که با آمدن خودروهای برقی آلودگی هوا کم می شود بلکه این طور نیست زیرا الودگی نقطه ای کم می شود. بطور کلی آلودگی هوای کشور کم نمی شود بلکه به دلیل تولید باتری و ضایعات آن الودگی کلی کشور بیشتر می شود اما در مجموع روی کاهش آلودگی نقطه ای اثرگذار است.

در ادامه این نشست بابک کریمیان رئیس کمیته لوازم یدکی و مبارزه با قاچاق انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور در پاسخ به این سوال که چرا برخی قطعات یدکی مورد استفاده در نمایندگی های معتبر خودروسازان کیفیت لازم را ندارد، و راهکار دستیابی مردم به لوازم یدکی با کیفیت و استاندارد چیست، گفت: وزارت صمت برای جلوگیری از عرضه لوازم یدکی بی کیفیت از طرح شناسه کالا و کد رهگیری بهره گرفته است لذا مردم می توانند با استفاده از شناسه کالا و کد رهگیری درج شده روی کالا از استاندارد بودن و کیفیت محصولی که خریداری می کنند اطمینان کسب کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه استفاده از خودروهای مونتاژِی و چینی در کشور در حال توسعه است و قطعات یدکی این خودروها وارداتی است و از آنجا که چینی ها خودرو را ارزان می فروشند و قطعات آن را گران عرضه می کنند بنابراین بعضا خریداران این نوع خودروها در بحث لوازم یدکی و خدمات پس از فروش دچار مشکل می شوند.

کریمیان اظهار داشت: بنابراین به دلیل مباحث اقتصادی کسانی که قبلا این خودروها را ارزان تر خریداری کرده اند و یا اینکه از کارخانه با قیمت پایین خریداری کرده اند اکنون در تامین قطعات یدکی و خدمات پس از فروش به علت افزایش قیمت ها دچار مشکل می شوند. این موضوع باعث می شود که یک موجی از قطعات بی کیفیت بازار پیدا کند. زیرا وقتی خریداران قادر به خرید قطعات با کیفیت با قیمت بالا نیستند، بازار کالاهای کم کیفیت ایجاد می شود و لذا خریداران که توان مالی ندارند این نوع کالاها را خریداری می کنند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا