سه‌شنبه 8 خرداد 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

حمله موشکی ایران به اسرائیل چقدر خرج روی دست ایران گذاشت؟

عضو بازنشسته هیات علمی جهاد دانشگاهی گفت: برآورد این است که هزینه تجهیزات مصرفی ما برای عملیات وعده صادق به ۲۰ یا ۳۰ میلیون دلار هم نمی‌رسد و این در حالی است که به اذعان رسانه های غربی ۱.۳ میلیارد دلار بلکه بیشتر قیمت موشک هایی بوده که برای دفع پهپادها و موشک های ایران استفاده شده است. این امر نشان از توان دفاعی و نظامی ایران دارد.
جنگ ایران و اسرائیل

به گزارش نقش فردا به نقل از اعتمادآنلاین؛ حسن کی ارسلان، عضو بازنشسته هیات علمی جهاد دانشگاهی، با اشاره به عملیات «وعده صادق» و با بیان اینکه آحاد ملت از انجام این عملیات بسیار خوشحال شدند؛ چراکه منجر به افزایش حس غرور ملی و اقتدار ملی شد، درباره نقش جهاد دانشگاهی در ارتقا پایه تکنولوژیکی تجهیزات نظامی و دفاعی ایران، اظهار کرد: عملیات «وعده صادق» پایه تکنولوژیکی قوی داشت که نگاهی به عقبه این پایه تکنولوژیکی نقش جهاد دانشگاهی در ارتقا توان نظامی و دفاعی ایران را مشخص می کند.

با اشاره به اخباری که در رسانه های مختلف منتشر شده است، افزود: برآورد این است که هزینه تجهیزات مصرفی ما برای عملیات وعده صادق به ۲۰ یا ۳۰ میلیون دلار هم نمی‌رسد و این در حالی است که به اذعان رسانه های غربی ۱.۳ میلیارد دلار بلکه بیشتر قیمت موشک هایی بوده که برای دفع پهپادها و موشک های ایران استفاده شده است. این امر نشان از توان دفاعی و نظامی ایران دارد.

وی با بیان اینکه به طور معمول کشورهای صاحب تکنولوژی در عملیات های محدود از آخرین توان تکنولوژیکی خود استفاده نمی کنند، خاطرنشان کرد: در همین راستا من مطمئن هستم تکنولوژی دو یا سه سال پیش ما در عملیات «وعده صادق» استفاده شد و دست آخرین توان نظامی ما هنوز رو نشده است. مطمئنا موشک های بالستیک، کروز و پهپادهایی که در عملیات اخیر استفاده شد آخرین مدل از این سلاح های ما نیستند و اگر دشمن پای خود را فراتر بگذارد توان نظامی اصلی ما نمایان می شود.

کی ارسلان ادامه داد: این فقط اسرائیل نبود که مقابل عملیات وعده صادق ایستاد، همه دنیا بودند. هم آمریکا، هم انگلیس، هم فرانسه و حتی کشورهای عربی نظیر اردن و امارات با اینکه زیر بار این گزاره نمی روند اما به اسرائیل در دفع موشک های ما کمک کردند. این نشان می دهد اسرائیل با تمام تکنولوژی‌ها باز هم نتوانست مقابل عملیات ایران بایستند و نتیجه این شد. از این جهت عملیات وعده صادق ضربه حیثیتی برای اسرائیل و خرید ابرو برای ایران بود.

عضو بازنشسته هیات علمی جهاد دانشگاهی، درباره سیر ارتقاء فناوری ایران در حوزه پهپادها توضیح داد: اوایل جنگ در دهه شصت و مشخصا در سال ۶۳ اولین اتوپایلوت ایران در جهاد دانشگاهی ساخته شد که از طریق آن امکان هدایت خودکار هواپیماهای بدون سرنشین با استفاده از میکروپروسسور، افزایش برد در محدوده خارج از دید و رفع مشکل نیاز به حضور خلبان زمینی در خط مقدم فراهم شد.

این اقدام مربوط به نزدیک چهل سال قبل و با استفاده از فناوری های در دسترس آن دوران  است. از نکات قابل توجه، ابداع عبارت پهپاد به عنوان خلاصه “پرنده هدایت پذیر از دور” از سوی جهاد بود که بعدا کاربرد فراگیر پیدا کرد. در حال حاضر فناوری پهپاد در صنایع دفاع و سپاه و ارتش با رشدی عجیب، بسیار پیشرفته تر شده است و قابلیت الکترونیکی بسیار پیشرفته تری دارد.

کی ارسلان درباره پیشرفت های نظامی ایران در حوزه موشکی و نقش جهاد دانشگاهی در پایه ریزی این توان تصریح کرد: اولین موشک‌های که توسط جهاد دانشگاهی در ایران به تولید رسید، آرپی جی و کاتیوشا بود، کاتیوشا موشک روسی بود که قبل از انقلاب حوالی سال ۵۶ آلمانی ها خط تولید آن را به ایران داده بودند؛ اما راه اندازی نشده بود. طرح آن ایرادات فنی متعددی داشت و از طرفی بعد انقلاب هم برای راه اندازی آن کارشکنی می‌کردند. جهاد دانشگاهی ضمن اصلاح و راه اندازی خط تولید، طی پروژه های تحقیقاتی متعدد، اجزاء و قطعات مختلف، عایق و سوخت موشک را داخلی سازی کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ما به سلاح کاتیوشا ایرانی مجهز هستیم که برای تولید آن جهاد به کمک صنایع دفاع آمد و مشکلات موجود را حل کرد تا این سلاح تولید شد. از دیگر کارهای جهاد دانشگاهی ایجاد و انتقال تکنولوژی تولید زیرسامانه های فیوز مجاورتی مادون قرمز و کانورتر تغذیه موشک FM۸۰ بود. از دیگر اقدامات جهاد دانشگاهی طراحی و ساخت نمونه های پیشرفته تر بخش های الکترونیکی و کامپیوتری سیستم های ناوبری هواپیمای بود.

عضو بازنشسته هیات علمی جهاد دانشگاهی درباره اقدامات جهاد دانشگاهی در حوزه «جنگ الکترونیک» نیز افزود: یکی از پایه های عملیات وعده صادق، جنگ الکترونیک است. در دهه شصت دستاورد جهاد دانشگاهی در حوزه های«شنود»، «تولید رمز» و «کشف رمز» قابل توجه بود. زمان جنگ ایران و عراق، در جهاد دانشگاهی این رمزها شکسته و شناسایی می شد.

کی ارسلان ادامه داد: احتمالا شکستن رمز بیسیم های پیشرفته راکال، کلیدی ترین پروژه جهاد دانشگاهی در زمان جنگ ایران و عراق بود. عراقی ها مطمئن بودند رمزشکنی صحبت هایشان ممکن نیست؛ اما جهاد دانشگاهی رمزها را شکست و کشف رمز می کرد. این پروژه در جهاد دانشگاهی به کلی سری بود و غیر از فرمانده سپاه و چند نفر دیگر در جنگال (جنگ الکترونیک) سپاه از این امر اطلاع نداشتند. اسم آن را پروژه رحمت گذاشته بودند و بعد از اتمام جنگ ایران و عراق و تا همین چند سال پیش هم این محرمانگی به شدت حفظ شد.

عضو بازنشسته هیات علمی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه شاهد استفاده از ترکیبی از مدل های بسیار پیشرفته تر فناوری های یاد شده در عملیات وعده صادق بودیم، تاکید کرد: بنابراین باید گفت جهاد دانشگاهی در حدود ۴۰ سال قبل در ایجاد این تکنولوژی ها نقش داشته است. امروزه نیز جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی که نقش تولید علم وفناوری و تربیت نیروی انسانی کارآمد با فرهنگ جهادی دارد و پروژه های کلیدی و زیرساختی را اجرا می کند، وظیفه دارد در ایجاد تکنولوژی های مدرن تمام توان خود را بکار گیرد. از سوی دیگر دانشگاهیان نیز باید نقش خود در تربیت نیروی انسانی، تولید علم و تولید تکنولوژی را به درستی ایفا کنند. باید کارهای دانشگاه خیلی بیشتر شود. به طوری که آموزش دانشگاهی تبدیل به تولید علم و سپس تبدیل به تولید تکنولوژی شود.

کی ارسلان در پایان سخنان خود گفت: از نکات مهم و درس آموز برای نسل های جوان فعلی این است که ایجاد تکنولوژی های یاد شده و بسیاری فعالیت های فناورانه دیگر از سوی جوانان عمدتا دانشجو و در فضای مملو از فرهنگ جهادی، با توکل به خداوند و توسل به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و به دور از تشریفات اداری رایج صورت گرفت.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا