شنبه 5 خرداد 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

کارشناسی داوری سه تصمیم جنجالی وحید کاظمی!

سه صحنه مشکوک، قضاوت وحید کاظمی را در دیدار استقلال و شمس آذر تحت تاثیر قرار داد.

به گزارش نقش فردا به نقل از ورزش سه، استقلال در هفته بیست و چهارم لیگ برتر مقابل شمس آذر پیروز شد. در این دیدار آبی‌ها در دقیقه ۲۰ به گل رسیدند تا نیمه اول با نتیجه ۱-۰ به پایان برسد.

دقایقی پس از آغاز نیمه دوم مسابقه، در پی برخورد مدافع شمس آذر و مهرداد محمدی، داور در سوت خود دمید و یک پنالتی به سود استقلال اعلام کرد تا گل دوم آبی‌پوشان به ثمر برسد.

همچنین در دقیقه ۵۳ نیز محمد پاپی برخوردی با صالح حردانی داشت اما در این صحنه داور دستور به ادامه بازی داد تا تصمیمش مورد اعتراض استقلالی‌ها قرار بگیرد.

در ادامه استقلال گل سوم را نیز به ثمر رساند و سپس شمس آذر موفق شد دو گل خورده را جبران کند، اما در وقت‌های اضافه بازی یک صحنه مشکوک به پنالتی در محوطه جریمه استقلال رخ داد که داور اعتقادی به خطا نداشت.

تصمیمات وحید کاظمی در این صحنه‌ها مورد بررسی کارشناسان داوری قرار گرفته است:

📌 برخورد محمدرضا رضایی و مهرداد محمدی (دقیقه ۴۸- پنالتی)

❌ محمدرضا ابوالفضلی: در این صحنه هر دو‌ بازیکن سعی در تصاحب توپ داشته و‌ شانه به شانه یکدیگر در حال دویدن هستند، اما این مهاجم است که با کمک دستِ راستِ خود، بازوی چپِ مهاجم را گرفته، مانع پیشروی مدافع شده و‌ سپس خود را سرنگون میکند. به باورِ داور، خطا توسط دستِ بازیکن شمس‌آذر اتفاق افتاده و‌ اخطار داده است، درحالیکه‌ چنین نبود. از طرفی چون جدال برای توپ نبوده، می‌بایستی داور کارت قرمز نشان میداد. با این تفاسیر متأسفانه پنالتی اعلام شده در این صحنه اشتباه بود.
❌ محمدحسین ترابیان: در این صحنه بازیکن مهاجم دست خودش را در دست مدافع درگیر می‌کند و قصد گرفتن خطا از مهاجم را دارد. در این صحنه هیچ خطایی از سوی مدافع و مهاجم رخ نداد و  بهترین تصمیم داور ادامه بازی بود.
❌ مهدی عالیقدر: اين مهاجم است كه به روي مدافع مرتكب خطا می‌شود و اعلام پنالتي صحيح نيست. ضمن اینکه با توجه به تشخيص فعلي داور مبني بر پنالتي جريمه شخصي بازيكن خاطي قطعا كارت قرمز است.
❌ ابراهیم میرزابیگی: هر بازیکن دستان‌شان را به هم قفل میکنند و این صحنه خطای هیچکدام از بازیکنان تلقی نمی‌شود. دور بودن زیاد داور و عمود بودن به صحنه و زاویه نامناسب او باعث شد تا این صحنه را درست نبیند.
✅ تورج حق‌وردی: مدافع، مهاجم را هل داد و پنالتی به درستی اعلام شد. داور در این صحنه باید مدافع را اخراج هم می‌کرد.
❌ حسین عسگری: این صحنه به هیچ عنوان پنالتی نیست. مدافع خطایی نکرد؛ او در ابتدا جلوتر بود و دستش هم در حالت طبیعی قرار داشت اما داور حدود ۲۵ متر با صحنه فاصله داشت و پشت بازیکنان هم بود. در چنین حالتی که دو بازیکن هم چسبیده به هم هستند و برای توپ جدال می‌کنند، داور از چنین زاویه‌ای نمی‌تواند جلوی اینها را ببیند. در این صحنه هم داور به اشتباه سوت زد.
❌ سعید علینژادیان: هر دو بازیکن تنه به تنه به سمت محوطه پیش می‌روند، اما بازیکن استقلال دست خود را در دست مدافع شمس آذر قلاب می‌کند و هر دو بازیکن با هم سرنگون می‌شوند. بهترین تصمیم در این صحنه می‌توانست ادامه بازی باشد.


📌 برخورد محمد پاپی و صالح حردانی (دقیقه ۵۳- مشکوک به پنالتی)

❌ محمدرضا ابوالفضلی: در این صحنه مهاجم زودتر از مدافع به توپ رسیده و بازیکن شمس‌آذر به جای اینکه بتواند به توپ ضربه بزند، پای مهاجم را زده و گویی خود نیز آسیب می‌بیند و داور به گُمانِ خطا بر روی مدافع، آوانتاژ و ادامه بازی میدهد در صورتیکه باید یک پنالتی به سود تیم استقلال اعلام می‌نمود.
❌ محمدحسین ترابیان: در این صحنه مدافع هنگام دفع کردن توپ و قبل از ضربه زدن، به جای توپ، با بی احتیاطی پای بازیکن مهاجم را شوت می‌کند. داور باید اعلام پنالتی به نفع مهاجم می‌کرد.
❌ مهدی عالیقدر: در اين صحنه به وضوح مدافع ساق پاي مهاجم را ميزند و شايد عكس العمل مدافع داور را به اشتباه انداخت چون جايگيري خوبي دارد.
❌ ابراهیم میرزابیگی: این صحنه پنالتی بود. بازیکن شمس آذر بی احتیاطی می‌کند و پای بازیکن استقلال را می‌زند.
✅ تورج حق‌وردی: در این صحنه ابتدا مهاجم مچ  پای چپ مدافع را‌ زد و سپس مدافع مرتکب خطا شد که داور ادامه بازی داد.
❌ حسین عسگری: مهاجم استقلال از مدافع سریع‌تر عمل می‌کند و پایش را برای توپ جلو می‌آورد اما مدافع شمس آذر پای بازیکن استقلال را می‌زند. داور باید در این صحنه پنالتی اعلام‌ می‌کرد.
❌ سعید علینژادیان: مدافع تیم شمس آذر پای بازیکن استقلال را می‌زند و داور باید در این صحنه اعلام پنالتی می‌کرد. توپ در محدوده بازی هر دو بازیکن است و پای بازیکن استقلال زودتر به توپ می‌رسد، اما مدافع شمس آذر با بی احتیاطی پای بازیکن حریف را به اشتباه شوت می‌کند.


📌 برخورد مدافع استقلال و مهاجم شمس آذر(دقیقه 3+90 – مشکوک به پنالتی)

✅ محمدحسین ترابیان: تصمیم داور مبنی بر ادامه بازی درست بود.
✅ تورج حق‌وردی: هیچ خطایی صورت نگرفت.
⚪️ حسین عسگری: تصویر واضح نیست و مشخص نیست بازیکن خودش زمین می‌خورد یا بازیکن استقلال باعث سرنگونی او می‌شود.
✅ سعید علینژادیان: تصویر تلویزیونی خیلی واضح نیست ولی به نظر می‌رسد تصمیم داور مبنی بر ادامه بازی صحیح است. درست است که مدافع استقلال دستانش پشت بازیکن شمس آذر قرار دارد ولی به نظر نمی‌رسد نیروی زیادی وارد شده باشد.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا