شنبه 29 اردیبهشت 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

بهترین کویر‌های کشور برای کویرنوردی کدامند؟

کشورمان به واسطه جغرافیایی که دارد، یکی از کشور‌های دارای کویر‌های بزرگ و زیبا در جهان محسوب می‌شود. هر یک از این مناطق به عنوان مقصدی برای کویرنوردی و تجربه زندگی در میان صحرا‌های بکر و دشت‌های خشک ایران مورد توجه قرار می‌گیرند.
به گزارش نقش فردا به نقل از اقتصاد۲۴ هدی کاشانیان: ایران به لحاظ جغرافیایی یکی از کشور‌های دارای کویر‌های بزرگ و زیبا در جهان است. کویر‌های ایران به‌عنوان بخشی از بزرگترین کویر جهان، یعنی کویر لوت معروفند. این کویر‌ها تنوع زیادی از نظر طبیعت، آب و هوا و فرهنگ‌های محلی دارند.

هر یک از این مناطق به عنوان مقصدی برای کویرنوردی و تجربه زندگی در میان صحرا‌های بکر و دشت‌های خشک ایران مورد توجه قرار می‌گیرند. در اینجا چند کویر برجسته در ایران که برای کویرنوردی پیشنهاد می‌شود آورده شده است.

کویر لوت یکی از بزرگترین کویر‌های دنیا است و جزو مناطق کویری جنوب شرقی ایران قرار دارد. این کویر در استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان و همچنین این کویر در کشور‌های مرزی افغانستان و پاکستان واقع شده است.

کویر لوت مساحتی در حدود ۲۵۰،۰۰۰ کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده و دارای ویژگی‌های طبیعی متنوعی از جمله تپه‌های شنی بلند، بندر‌های شور، دره‌ها، رودخانه‌های خشک و همچنین بندر‌های نمکی است. اقلیم کویر لوت اکثراً خشک و گرم است و دما‌ها در تابستان می‌تواند به بیش از ۵۰ درجه سلسیوس برسد. بارش در این منطقه کم است و بیشتر در فصل زمستان رخ می‌دهد، اما با وجود شرایط سخت زیستی، کویر لوت دارای گونه‌های گیاهی و جانوری منحصر به فردی است که به آن‌ها تطبیق یافته‌اند. گیاهانی مانند گندمان و بنت‌الموت، و جانورانی همچون گرگ، روباه، شتر و بز‌های وحشی در این منطقه زندگی می‌کنند.

بهترین کویر‌های کشور برای کویرنوردی

کویر مرنجاب

افراد علاقه‌مند به کویرنوردی، کوهنوردی، طبیعت‌گردی و فعالیت‌های ماجراجویانه می‌توانند از زیبایی‌های این کویر بهره‌مند شوند. کویر مرنجاب دارای تپه‌های شنی بلند، رودخانه‌های خشک، دره‌های عمیق و تپه‌های آتشفشانی است. مناظر طبیعی زیبای این کویر از جمله جاذبه‌هایی است که بازدیدکنندگان را جذب می‌کند. این کویر با ویژگی‌های طبیعی منحصر به فرد خود، تجربه‌ای متفاوت و جذاب از سفر به کویر را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. گرمای هوا و شرایط کم آبی کویر مرنجاب باعث شده تا گیاهان و جانورانی با تطبیق به شرایط زندگی در این محیط سخت، در این کویر زندگی کنند. گیاهانی همچون چندین گونه علف و کندوکاهی، و جانورانی از قبیل خرگوش، شتر، بز و گونه‌هایی از پرندگان می‌توانند در این مکان مشاهده شوند.

بهترین کویر‌های کشور برای کویرنوردی

کویر ریگ جن

مناظر طبیعی زیبای این کویر باعث شده تا به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم در استان کرمان شناخته شود. این کویر با ویژگی‌های طبیعی منحصر به فرد خود، تجربه‌ای متفاوت و جذاب از سفر به کویر را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. در کنار همه این موارد شرایط سخت زیستی کویر ریگ‌جن باعث شده تا گیاهان و جانورانی با تطبیق به شرایط زندگی در این محیط سخت، در این کویر زندگی کنند. گیاهانی همچون چندین گونه علف و کندوکاهی، و جانورانی از قبیل خرگوش، شتر، بز و گونه‌هایی از پرندگان می‌توانند در این مکان مشاهده شوند.

کویر خارانق

کویر خارانق یکی از مناطق کویری زیبا و جذاب ایران است که در استان سیستان و بلوچستان واقع شده و از شهرستان‌های زابل و زاهدان محدود می‌شود. این کویر از شمال به کوه‌های براهوت، از شرق به کویر لوت، از غرب به رودخانه هیرمند و از جنوب به کشور افغانستان محدود می‌شود. کویر خارانق دارای تپه‌های شنی بلند، بندر‌های شور، دره‌های عمیق و تپه‌های آتشفشانی است.

مناظر طبیعی زیبای این کویر باعث شده تا به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم در استان سیستان و بلوچستان شناخته شود. شرایط سخت زیستی کویر خارانق باعث شده تا گیاهان و جانورانی با تطبیق به شرایط زندگی در این محیط سخت، در این کویر زندگی کنند. گیاهانی همچون چندین گونه علف و کندوکاهی، و جانورانی از قبیل خرگوش، شتر، بز و گونه‌هایی از پرندگان می‌توانند در این مکان مشاهده شوند. کویر خارانق به عنوان یکی از مقاصد گردشگری مهم در استان سیستان و بلوچستان، از طرفداران زیادی برخوردار است. افراد علاقه‌مند به کویرنوردی، کوهنوردی، طبیعت‌گردی و فعالیت‌های ماجراجویانه می‌توانند از زیبایی‌های این کویر بهره‌مند شوند.

بهترین کویر‌های کشور برای کویرنوردی

کویر همیشه آباد

افراد علاقه‌مند به کویرنوردی، طبیعت‌گردی و مشاهده مناظر زیبا و طبیعی می‌توانند از زیبایی‌های این کویر لذت ببرند.‌ای کویر جزو جاذبه‌های گردشگری این استان محسوب می‌شود که با ویژگی‌های طبیعی خاص و جذاب خود، تجربه‌ای متفاوت از سفر به کویر را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. البته، کویر همیشه‌آباد به دلیل دارا بودن چشمه‌ها و منابع آب طبیعی درون خود از دیگر کویر‌ها متمایز است.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا