سه‌شنبه 5 تیر 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

کم آب ترین استان ایران، امسال کم آب نیست!

سیستان‌وبلوچستان به‌عنوان خشک‌ترین و کم‌آب‌ترین استان ایران، بیشترین میزان بارش ها را در امسال داشته است. دو سد این استان ۱۰۰ درصد پر شده است.

به گزارش نفش فردا به نقل از  اکونگار،  پاییز و زمستان خشک 1402 نگرانی‌ها را از تکرار چهارمین سال خشک متوالی برای کشور تشدید کرده بود تا اینکه بارش‌های بهاری در فروردین و اردیبهشت‌ماه تا حدودی از شدت نگرانی‌ها کاست و پس از 232 روز، میزان بارش‌های امسال به شرایط نرمال رسید.

اگرچه در 9 استان با افت بیش از 10درصدی بارش‌ها مواجه هستیم‌، اما از سوی دیگر در 13 استان دیگر بیش از 10 درصد رشد بارش داریم و میزان رشد بارش‌های امسال در دو استان یزد و سیستان‌وبلوچستان به‌ترتیب با 53 درصد و 68 درصد رشد نسبت به شرایط نرمال، بیشترین میزان افزایش بارش‌ها را شاهد بوده‌ایم،

درواقع، خشک‌ترین و کم‌آب‌ترین استان ایران، امسال رکورددار رشد بارش‌ها بوده است.

896248

با رشد 117درصدی بارش‌های سیستان‌وبلوچستان نسبت به مدت زمان مشابه سال آبی گذشته و رشد 68درصدی بارش‌های این استان نسبت به آمار متوسط درازمدت، دو سد پیشین و خیرآباد در این استان در زمان حاضر پرشدگی 100درصدی دارند و مخازن آنها لبالب پُر از آب است، همچنین سدهای ماشکید علیا و زیردان نیز به‌ترتیب با 99درصد و 97 درصد پرشدگی، شرایط بسیار خوبی را برای ورود به فصل گرم سال فراهم کرده‌اند.

وضعیت امروز سدهای استان سیستان‌وبلوچستان در جدول زیر نشان داده شده است.

photo_2024-05-06_21-32-57

 

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا