سه‌شنبه 5 تیر 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

کاربرد انواع سایز تیرآهن ها در صنایع مختلف

از آنجایی‌که سایز و وزن تیرآهن از مهم‌ترین فاکتورهایی است که کاربرد آن را مشخص می‌کنند، آشنایی با کاربرد انواع سایز تیرآهن به افراد کمک می‌کند تا انتخاب مناسبی داشته باشند. هرکدام از انواع سایز این محصول، در بخش‌ مشخصی از سازه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش نقش فردا تیرآهن یکی از مهم‌ترین محصولات نهایی فولادی است که در ساخت سازه‌هایی با اسکلت فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این محصول برای نگهداری بارهای مختلف وارده بر سازه استفاده می‌شود. این مقطع فولادی براساس سایزی که دارد، علاوه‌‌بر سازه‌های ساختمانی در پروژه‌های صنعتی دیگر نیز مورد استفاده می شود.

 

تیرآهن چیست؟

پیش از بررسی کاربرد انواع سایز تیرآهن، بهتر است با این مقطع فولادی بیشتر آشنا شویم. تیرآهن به پروفیلی فولادی گفته می‌‌شود که وظیفه اصلی آن تحمل تنش‌های ناشی از نیروی برشی و همچنین لنگر خمشی است.

از این پروفیل به‌طور عمده در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. تیرآهن‌ها دارای سطح مقطعی به‌شکل حروف انگلیسی I و H هستند. این محصول از 2 بخش بال و جان تشکیل می‌شود که جان همان بخش میانی که بخش اصلی آن نیز به‌شمار می‌رود، است. لبه‌ها و کناره‌های تیرآهن را بال می‌نامند.

این مقطع فولادی در انواع مختلفی ساخته می‌شوند و دارای تنوع بسیاری از نظر شکل، سایز و خواص مکانیکی هستند. هر یک از انواع این محصول دارای کاربردی خاص در صنایع مختلف هستند. تیرآهن‌ IPE یکی از پرکاربردترین انواع این محصول است. تیرآهن IPE در بازار با دو اسم تیرآهن سنگین و تیرآهن سبک عرضه می شود که هر دو نوع آن طبق استاندارد تولید می شود.

استانداردهای تولید تیرآهن ipe

تیرآهن IPE از نظر شکل ظاهری شبیه به حرف I انگلیسی است و به آن تیرآهن معمولی نیز گفته می‌شود. این نوع تیرآهن براساس استانداردهای اروپایی تولید می‌شود و از ویژگی‌های آن می‌توان به ضخامت ثابت بال آن در طول تیرآهن اشاره کرد.

اغلب سازه‌های معمولی در ایران با استفاده از این نوع تیرآهن که دارای بال‌های ابتدایی و انتهایی یکسان هستند، ساخته می‌شوند. بنابراین، استفاده از این نوع مقطع فولادی در ایران بسیار متداول است. کاربرد انواع سایز تیرآهن IPE در ایران زیاد است اما سایزهای 120 تا 300 میلی‌متر محبوبیت بیشتری دارند.

ساخت تیرآهن IPE براساس استاندارد شماره 1791 با نام” تیرآهن گرم نوردیده بال نیم پهن موازی” از استاندارد ملی ایران انجام می‌شود. سایر استانداردهای جهانی برای ساخت این مقطع فولادی شامل استانداردهای DIN 1025-5 و EN 10034 است.

انواع سایزهای تیرآهن های ipe به همراه کاربرد هریک

همانطور که اشاره شد، تیرآهن‌ها دارای 3 قسمت اصلی بدنه، جان و بال هستند. به‌طور کلی سایز تیرآهن را براساس اندازه ارتفاع جان آن برحسب سانتی‌متر بیان می‌‌کنند. این محصول معمولا در شاخه‌های 12 متری و به‌صورت بندیل به‌فروش می‌رسند.

با توجه به کارخانه تولیدکننده، وزن هر بندیل از 2.5 تا 5 تن می‌تواند متغیر باشد. این پروفیل فولادی در سایزهای مختلفی از 8 تا 60 سانتی‌متر تولید می‌شوند. البته سایزهای 12، 14، 16، 18، 32 و 40 کاربرد بیشتری دارند. در ادامه به کاربرد تیرآهن در سایزهای مختلف اشاره می‌شود.

کاربرد تیرآهن سایز 12

تیرآهن آهن سایز 12 بیشترین کاربرد انواع سایز تیرآهن را در میان دیگر سایزها دارد. این سایز معمولا در انواع پروژه‌های ساختمانی در ایران کاربرد دارد. پس از انجام اندازه‌گیری‌‌ها و همچنین محاسبات انجام‌شده، تعیین می‌شود که این محصول در کدام قسمت بنا به‌کار برده شود.

ازآنجایی‌که طول بال‌های این تیرآهن 64 میلی‌متر است، از آن در ساخت تیر، انواع ستون و پوشش سقف استفاده می‌شود. البته لازم به‌ذکر است که در سازه‌های بزرگ نمی‌توان این محصول را به‌عنوان ستون قرار داد.

کاربرد تیراهن سایز 14

تیرآهن IPE سایز 14 از پرتیراژترین سایزهای تیرآهن است که بال‌هایی با طول 74 میلی‌متر داشته و وزن هر متر آن نیز 12.9 کیلوگرم است. این محصول در مقایسه با سایز 12 آن دارای وزن و مقاومت بیشتری بوده و به‌همین دلیل در ساخت نعل، خرپا، ستون و تیرهای سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لازم به‌ذکر است که استفاده از این نوع تیرآهن کاملا بستگی به طرح و نوع سازه دارد. به‌عنوان مثال بهتر است در سازه‌های سبک‌تر برای افزایش مقاومت ستون از این پروفیل استفاده کرد. اما کاربرد آن سازه‌های بزرگ‌تر به ساخت تیرهای فرعی و کاربردهای دیگر محدود می‌شود.

کاربرد تیرآهن سایز 16

قیمت هر سایز تیرآهن بستگی به وزن آن دارد. ازآنجایی‌که تیرآهن سایز 16 دارای وزن بیشتری نسبت به سایزهای 12 و 14 است، قیمت بیشتری نیز خواهد داشت. طول بال‌های این مقطع فولادی برابر با 74 میلی‌متر بوده و وزن هر متر آن 15.8 کیلوگرم خواهد بود.

از جمله کاربرد این تیرآهن IPE می‌ توان به ساخت تیر و ستون در سازه‌های بزرگ، ساخت نعل درگاه، پل‌های زنبوری و خرپا اشاره کرد. در استفاده از این تیرآهن، لازم است ابتدا استاندارد سازنده، نوع برند و همچنین استقامت در برابر تحمل فشارهای ساختمانی مشخص شود.

کاربرد تیرآهن سایز 18

در میان کاربرد انواع سایز تیرآهن، تیرآهن سایز 18 دارای کاربرد بیشتری است که دلیل این امر را نیز می‌توان مقاومت بالاتر آن در برابر تنش‌ها و نیروهای خمشی دانست. از این تیرآهن به‌دلیل وزن بیشتر در سازه‌های بزرگ‌تر استفاده می‌شود و می‌توان از آن در ساختمان‌های بزرگ به‌عنوان ستون اصلی استفاده کرد.

کاربرد تیراهن سایز 32

تیرآهن سایز 32 از دیگر سایزهای پرکاربرد این محصول است که به‌دلیل طول بیشتر بال‌های آن نسبت به تیرآهن‌های معمولی به آن تیرآهن بال پهن نیز گفته می‌شود. از این مقطع فولادی به‌دلیل ‌استحکام و مقاومت بالای آن در برابر نیروهای برشی و گشتاور خمشی، در ساختمان‌سازی و پروژه‌های صنعتی مانند ساخت اسکله و کشتی استفاده می‌شود.

کاربرد تیراهن سایز 40

تیرآهن سایز 40 نسبت به دیگر سایزهای این محصول دارای کاربرد کمتری است. این پروفیل فولادی دارای وزن بسیار بالاتری است و به‌همین دلیل استحکام و مقاومت بالایی نیز در برابر نیروهای خمشی دارد. از این مقطع فولادی معمولا برای ساخت ستون‌های اصلی در سازه‌های بزرگ استفاده می‌شود.

خرید تیرآهن ipe بر اساس نیاز

کاربرد انواع سایز تیرآهن IPE متفاوت بوده و از انواع آنها در بخش‌های مختلف سازه‌ استفاده می‌شود. برخلاف باور معمول، هرچه سایز تیرآهن بزرگتر باشد به این معنی نیست که مقاومت و استحکام بیشتری به سازه می بخشد. پیش از خرید این محصول لازم است تا مواردی مانند نوع، سایز، کیفیت و برند سازنده آن را به‌دقت مشخص کنید. این موارد تاثیر مستقیمی روی قیمت این محصول دارند. بررسی قیمت تیرآهن به روز راه مناسبی برای پیش‌بینی بازار است تا بتوانید محصولی با کیفیت را در زمان مناسب و با بهترین قیمت خریداری کنید.

جمع‌بندی

تیرآهن‌ها یکی از مهم‌ترین مقاطع فولادی هستند. سایزهای مختلف این محصول دارای ویژگی‌های مختلفی از جمله مقاومت تنشی و فشاری متفاوت بوده و به‌همین دلیل کاربردهای گوناگونی نیز خواهند داشت. آگاهی از کاربرد انواع سایز تیرآهن به مهندسان کمک می‌کند تا بتوانند بهترین انتخاب را برای پروژه‌های خود داشته باشند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا