بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد (وتوکا)، شرکت داروسازی کوثر (دکوثر) و شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند (واتی) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت کشت و دامداری فکا (زفکا)، شرکت کشاورزی و دامپروی فجر اصفهان (زفجر) و شرکت صنعتی مینو (غصینو) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای قصفها (شرکت قند اصفهان)، شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و شتران (شرکت پالایش نفت تهران) در روز یکشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت پتروشیمی تندگویان (شگویا)، شرکت پتروشیمی زاگرس (زاگرس) و شرکت صنایع مادیران (مادیرا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات شنبه، 25 نماد صف خرید داشتند و 449 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 57 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 49 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 264 درصدی به 962 میلیارد تومان رسید.

030305

پیش بینی بورس امروز

روز شنبه شاخص کل بورس تهران ریزش کرد و کانال 2 میلیون و 100 هزار واحد را از دست داد. نمادهای فولاد، فملی، شپنا، فارس، شستا و شبندر بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند.

اما دیروز 90 درصد نمادهای بازار سهام قرمزپوش شدند و شاخص هم وزن نیز بیش از 4 هزار واحد پایین آمد.

به علاوه، روز شنبه برای سومین روز متوالی شاهد خروج پول حقیقی به بازار بودیم. 610  میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد که نسبت به روز معاملاتی قبل بیش از 3 برابر -معادل 211 درصد- افزایش یافته است.  دیروز نمادهای شستا، خودرو، شبندر، فملی، وبملت، خساپا، فولاد، شگستر، شپنا، خاور، شگویا، شتران و شبریز بیشترین خروج سرمایه را داشتند.

همچنین ارزش معاملات خرد سهام با رشد 13 درصدی به رقم 2 هزار و 599 میلیارد تومان رسید اما همچنان در سطح پایینی قرار دارد. ریزش شاخص به کانال پایین‌تر در شرایطی رخ داد که برای دومین روز معاملاتی متوالی نوسان قیمت سهام به منفی و مثبت 2 درصد محدود شده بود.

بنابراین این محدودیت موجب طویل شدن صف‌های فروش سهام شد. به نظر می‌رسد دست کم بخشی از این عرضه به معاملات امروز سرریز کند و موجب ریزش بیشتر شاخص شود. به ویژه آنکه شاخص مرز مهم 2 میلیون و 100 هزار واحد را از دست داد، اتفاقی که سیگنال منفی برای معاملات امروز است.

030305