چهارشنبه 9 اسفند 1402

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

کدام افراد واکسن پنوموکوک تزریق کنند؟

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران با اشاره به اجباری شدن دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس برای کودکان تاکید کرد که واکسن اول برای افراد بالای ۷۰ سال نیز توصیه می شود.

به گزارش نقش فردا به نقل از مشرق، مینو محرز در برنامه صبح و گفتگو با اشاره به اجباری شدن دو واکسن برای کودکان گفت: سازمان جهانی بهداشت همواره برای پیشگیری از بیماری های عفونی بر حسب وضعیت و محل توصیه می کند یکسری واکسن ها برای واکسیناسیون کودکان اجباری شود.

وی با اشاره به ویروسی که اسهال و عفونت شدید برای کودکان در فصل زمستان ایجاد می کند، گفت: پنوموکوک و روتاویروس در سازمان برنامه و بودجه مصوب شد و به مجلس رفت و دولت بودجه آن را تامین می کرد تا به چرخه واکسیناسیون کودکان اضافه شود ولی هنوز این کار اجرایی نشده است.

استاد تمام دانشکاه علوم پزشکی تهران افزود: بنده در جلسات حضور داشتم که مطالب علمی و شیوع این دو بیماری گفته و مصوب شد ولی هنوز وارد سیستم واکسیناسیون نشده است.

محرز گفت: اصل پیشگیری در بیماری های عفونی بسیار مهم تر از درمان است و وقتی پیشگیری در اختیار است، چرا باید بگذاریم فرد مبتلا شود که گاه موجب از دست رفتن فرد شود و لذا پیشگیری مهم است و هر واکسنی موثر باشد، توصیه می شود در لیست چرخه واکسیناسیون گذاشته شود.

عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران اضافه کرد: این کار هزینه های درمان را نیز کاهش می دهد خاصه واکسن پنوموکوک و در ایران نیز خوشبختانه قدرت ساخت هر نوع واکسنی را داریم و صرفا باید موسسات واکسن سازی وارد میدان شده و واکسن های لازم را تهیه کنند؛ بنابراین واکسن های لازم در کشور نیز تولید می شود و برای بیماران بالای ۷۰ سال نیز توصیه می شود تا از پنوموکوک استفاده شود چون در این سن با یک ذات الریه خطر فرد را تهدید می کند.

*آمار بالای مرگ و میر و بستری کودکان بیمار به این دو ویروس

مصطفی نوری زاده، عضو هیئت علمی دانشکده بیوتکنولوژی دانشگاه تهران اظهار کرد: قرار است این دو واکسن به تقویم واکسیناسیون کشور اضافه شود خاصه این که ویروس های مربوطه مسری است و معمولا در کودکان یک سوم از اسهال ها به این ویروس بستگی دارد و موجب افت شدید قند کودک خواهد شد.

وی افزود: سالانه ۷۰۰ هزار فوتی در کودکان زیر ۵ سال شامل این ویروس می شوند و عامل آن باکتری هایی هستند که موجب ذات الریه شده و حتی ۵۰۰ هزار کودک در جهان را به کام مرگ می کشد.

نوری زاده اضافه کرد: روتا ویروس سالانه ۲۰۰ هزار بستریِ کودکان را در کشور شامل می شود و پنوموکوک هم بستری سالانه ۵۰ هزار کودک زیر ۵ سال می شود خاصه این که روتا ویروس درمان خاصی ندارد و پنوموکوک به آنتی بیوتیک های قوی نیازمند است.

هر دو بیماری می تواند با واکسن پیشگیری شود و این راه منطقی ترین است و ایران اولین کشور نیست که این دو واکسن را می زند و آرژانتین، بلژیک، فرانسه، ارمنستان، فنلاند و… نیز از این واکسن استفاده می کنند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا