چهارشنبه 9 اسفند 1402

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

۶ عملیات تروریستی اسرائیل علیه فرماندهان سپاه قدس در سوریه

اقدام تروریستی رژیم‌صهیونیستی در به‌شهادت رساندن مستشاران ایرانی حاضر در سوریه، نشان‌دهنده رویکردی است که تل‌آویو در مواجهه با تحولات اخیر در غزه درپیش گرفته‌است.

به گزارش نقش فردا به نقل از همشهری آنلاین ؛ صبح شنبه بود که منابع محلی سوریه با انتشار تصاویری، از حمله جنگنده‌های رژیم‌صهیونیستی به منطقه مسکونی «المزه» در غرب دمشق خبر دادند؛ حمله‌ای که به‌شهادت جمعی از نیروهای جبهه مقاومت در سوریه انجامید و نشان داد تل‌آویو ناتوان‌تر از گذشته، می‌کوشد با تداوم ترورهایی از این دست، بر شکست‌های بیش از سه ماهه اخیر خود در سرزمین‌های اشغالی و به‌ویژه در غزه سرپوش بگذارد.

به‌دنبال این حمله، روابط عمومی کل سپاه‌پاسداران با صدور اطلاعیه‌ای، از حمله هوایی جنگنده‌های رژیم‌صهیونیستی به دمشق و شهادت ۵ تن از مستشاران نظامی سپاه پاسداران خبرداد.

راهبردی تروریستی رژیم‌صهیونیستی

اقدام تروریستی رژیم‌صهیونیستی در به‌شهادت رساندن مستشاران ایرانی حاضر در سوریه، نشان‌دهنده رویکردی است که تل‌آویو در مواجهه با تحولات اخیر در غزه درپیش گرفته‌است. براین اساس کارشناسان معتقدند صهیونیست‌ها می‌کوشند با ضربه زدن همزمان به فرماندهان مقاومت فلسطین و فرماندهان محورمقاومت، آن‌هم به‌صورت همزمان، نبرد را به سراسر منطقه گسترش داده و دولت‌های خارجی و به‌ویژه آمریکا را برای نقش‌آفرینی فعالانه‌تر در جنگ غزه ترغیب کنند.

رژیم‌صهیونیستی طی هفته‌های اخیر با ترور چهره‌هایی ازجمله «صالح العاروری»، «سید رضی موسوی»، «وسام الطویل» و… تلاش کرده با هدف قرار دادن مغزهای متفکر مقاومت، از سایه سنگین شکست‌ها در منطقه رهایی یابد؛ راهبردی که البته تاکنون نتیجه روشنی برای تل‌آویو به‌همراه نداشته و گسترده‌ شدن روزافزون دامنه تنش‌ها در منطقه، نشان می‌دهد اهداف جوخه‌های ترور این رژیم‌ محقق نشده‌است.

تلاش برای بازیابی حیثیت از دست‌رفته

ناظران تحولات منطقه معتقدند ترورهای رژیم‌صهیونیستی بیش‌از هر چیز، درپی بازیابی حیثیت از دست‌رفته تل‌آویو به‌دنبال شکست‌های پی‌درپی از محورمقاومت پس‌از عملیات «طوفان‌الاقصی» است. برهمین اساس هم بود که طی هفته‌های اخیر شاهد بودیم برخی مقام‌های امنیتی این رژیم به‌صراحت از انجام اقدام‌های تروریستی علیه فرماندهان مقاومت سخن به‌میان آوردند.

پیش از این رونن بار، رئیس شین‌بت و دیوید بارنیا، رئیس موساد تاکید کرده بودند که جوخه‌های ترور تل‌آویو فرماندهان مقاومت و همچنین سران حماس را در نقاط مختلف هدف خواهند گرفت. علاوه‌بر این طی هفته‌های اخیر برخی منابع عبری سندی منتشر کردند که نشان می‌داد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم‌صهیونیستی از دستگاه‌های امنیتی این رژیم خواسته طرحی جامع برای حذف رهبران مقاومت آماده کنند.

تقسیم کار تروریستی واشنگتن – تل‌آویو

حجت‌الله امیدوار با نام عملیاتی «حاج‌ صادق» ازجمله مستشاران شناخته شده سپاه‌پاسداران در سوریه به‌شمار می‌رود که به‌دلیل نقش و تاثیرگذاری ویژه بر تحولات منطقه، مدت‌ها بود که در فهرست ترور محور آمریکایی – صهیونیستی قرار داشت. سلسله ترورهای اخیر در منطقه از سوریه گرفته تا لبنان و عراق، نشان‌دهنده تقسیم‌کار واشنگتن و تل‌آویو به‌منظور فرماندهان محور مقاومت در مناطق مختلف است. تحولات هفته‌های اخیر نشان می‌دهد ترورهای هدفمند رژیم‌صهیونیستی با مشارکت نیروهای آمریکایی انجام می‌شود و دوطرف اهداف چندگانه‌ای را دراین حوزه پیگیری می‌کنند. گرفتاری واشنگتن در دریای‌سرخ و حملات محورمقاومت در عراق به اهداف آمریکایی از مهم‌ترین موضوع‌هایی است که نشان می‌هد واشنگتن نیز مانند تل‌آویو، راهبرد ترور را التیامی برای زخم‌های اخیر در منطقه می‌داند.

مغز متفکر طراحی علیه نیروهای آمریکایی

ترور مستشاران ایرانی در سوریه در شرایطی است که آمریکایی‌ها «حاج صادق» را به‌خوبی می‌شناسند، چراکه او عرصه را برای فعالیت‌های نظامی – امنیتی آنها در سوریه به‌شدت تنگ کرده بود و برای مدت‌ها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اهداف محور آمریکایی – صهیونیستی در دمشق مطرح بود. برهمین اساس هم بود که رسانه‌های آمریکایی در مقاطع مختلف، گزارش‌ها و تحلیل‌های مختلفی از نقش شهید امیدوار در سوریه منتشر کرده بودند. ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ (۱ ژوئن ۲۰۲۳) بود که روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» در گزارشی به نقش محوری حاج صادق در سوریه و دردسرهایی که او برای نیروهای آمریکایی به‌وجود آورده بود، اشاره کرد.

دراین گزارش از حاج صادق به‌عنوان «مغز متفکر طراحی علیه نیروهای آمریکایی» نام برده شده بود. واشنگتن‌پست همچنین در گزارش خود به این نکته اشاره کرده بود که «صادق امیدزاده» و نیروهای او، خودروهای زرهی آمریکایی حاضر در سوریه را به‌عنوان اهداف مورد نظر، شناسایی می‌کنند و اطلاعات دقیقی دراین زمینه جمع‌آوری کرده‌اند؛ موضوعی که هراس مقام‌های نظامی آمریکا را به‌دنبال داشت.

امتداد جنایت

شهادت ۵ تن از مستشاران نظامی سپاه‌پاسداران در سوریه ازسوی جوخه‌های ترور رژیم‌صهیونیستی درحالی‌است که طی سال‌های اخیر تل‌آویو با جنایت‌های تروریستی و ناجوانمردانه خود، تعدادی از مستشاران نظامی ایران که با دعوت دولت سوریه دراین کشور حضور و در مبارزه با تروریست‌ها نقش مهمی داشتند، به شهادت رسانده‌است.

۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۳

سردار محمدعلی الله‌دادی، از مستشاران نظامی ایرانی حاضر در سوریه، درجریان حمله موشکی ارتش رژیم‌صهیونیستی به خودرویی که از لبنان به طرف سوریه عازم بود، به‌همراه ۴ نفر دیگر، ازجمله فرزند شهید عماد مغنیه، در منقه قنیطره به شهادت رسید.

۲۰ فروردین‌ماه ۱۳۹۷

۷ مستشار نظامی ایرانی در جریان حمله موشکی رژیم‌صهیونیستی به فرودگاه نظامی تیفور در استان حمص سوریه به شهادت رسیدند.

۱۷ اسفندماه ۱۴۰۰

در جریان حمله جنگنده‌های رژیم‌صهیونیستی به حومه دمشق، دو تن از مستشاران ایرانی به نام‌های «مرتضی سعیدنژاد» و «احسان کربلایی‌پور» به شهادت رسیدند.

۱۱ آذرماه ۱۴۰۲

«محمدعلی عطایی شورچه» و «پناه تقی‌زاده» دو مستشار ایرانی حاضر در سوریه، هنگام انجام ماموریت مستشاری ازسوی رژیم‌صهیونیستی به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

۴ دی‌ماه ۱۴۰۲

در جریان حمله هوایی ارتش رژیم‌صهیونیستی، سید رضی موسوی از مستشاران نظامی بلندپایه ایرانی حاضر در سوریه و از یاران دیرین شهید حاج قاسم سلیمانی، به شهادت رسید.

۳۰ دی‌ماه ۱۴۰۲

۵ مستشار نظامی ایرانی، ازجمله «حجت‌الله امیدوار» با نام عملیاتی حاج صادق، درجریان حمله ارتش رژیم صهیونیستی در منطقه «المزه» دمشق به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا