پنج‌شنبه 30 فروردین 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

پیش بینی بورس امروز چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳

ناظران معتقدند که ریزش بازار تعدیل کوتاه مدت است و بورس در روز‌های آتی رشد خواهد کرد. برخی نیز معتقدند شهادت مستشاران نظامی ایران در سوریه توسط اسرائیل از عوامل خروج سرمایه و ریزش قیمت‌ها بوده است.
پیش بینی بورس امروز

به گزارش نقش فردا؛ در روز سه‌شنبه شاخص کل بورس ۱۵ هزار و ۷۲۶ واحد سقوط کرد و به رقم ۲ میلیون و ۲۴۵ هزار و ۴۴۵ واحد رسید. اما شاخص کل هم‌وزن ۱۰ هزار و ۳۸۱ واحد پایین آمد و در رقم ۷۵۹ هزار و ۸۲۷ واحد ایستاد. شاخص کل فرابورس ۳۴۶ واحد افت کرد و به رقم ۲۵ هزار و ۶۳۳ رسید. شاخص هم وزن فرابورس نیز ریزش ۳ هزار و ۴۱۶ واحدی داشت و به سطح ۱۳۹ هزار و ۶۴۷ واحد رسید.

در پایان معاملات روز سه شنبه، ۲۴ درصد بازار رشد قیمت داشتند و قیمت سهام ۷۶ درصد از نماد‌های بازار افت کرد.

بیشترین افزایش قیمت

روز سه‌شنبه در بورس شرکت سیمان آبیک (سآبیک)، شرکت لیزینگ کارآفرین (ولکار) و شرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران (واعتبار) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت سپیدار سیستم آسیا (سپیدار)، شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه (سرچشمه) و شرکت پویا زرکان آق دره (فزر) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نماد‌های لابسا (شرکت آبسال)، ثشاهد (شرکت سرمایه گذاری شاهد) و ونیرو (شرکت سرمایه گذاری نیرو) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت مجتمع تولید گوشت مرغ ماهان (زماهان)، شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش (تاپکیش) و شرکت عطرین نخ قم (نطرین) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات سه‌شنبه، ۵۵ نماد صف خرید داشتند و ۶۰ نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت ۴۱ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۷۶ میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش ۱۰۷ درصدی به ۱۷۸ میلیارد تومان رسید

پیش بینی بورس امروز

در حالی که شاخص کل بورس تهران در روز‌های ابتدایی سال جدید روند صعودی داشت، در دو روز معاملاتی اخیر قرمزپوش شد.

روز شنبه شاخص ریزش اندکی داشت، اما ریزش روز سه‌شنبه بیشتر بود؛ بنابراین معامله‌گران در شرایطی به استقبال معاملات چهارشنبه می‌روند که دیروز بورس تهران وضعیت ریزشی داشت.

شاخص کل بورس تهران با پیشرانی نماد‌های فولاد، شپنا، وبملت، شستا و فملی ۱۵ هزار و ۷۲۶ واحد معادل ۰.۷ درصد افت کرد.

دیروز برای دومین روز متوالی پول حقیقی از بورس خارج شد که رقم آن ۵۵۴ میلیارد تومان بود. نماد‌های خودرو، خساپا، فملی، شپنا، ثفارس، شستا، ذوب، شتران، وبملت و فولاد بیشترین خروج سرمایه بازار را داشتند؛ بنابراین فاکتور‌های عملکردی بازار نشان از غلبه نیرو‌های نزولی دارند.

اما دیروز معاملات رونق بیشتری داشت. ارزش معاملات خرد سهام ۲۷ درصد رشد کرد و به ۵ هزار و ۱۱۵ میلیارد تومان بالغ شد.

ناظران معتقدند که ریزش بازار تعدیل کوتاه مدت است و بورس در روز‌های آتی رشد خواهد کرد. برخی نیز معتقدند شهادت مستشاران نظامی ایران در سوریه توسط اسرائیل از عوامل خروج سرمایه و ریزش قیمت‌ها بوده است. در مجموع می‌توان گفت با توجه به مازاد عرضه در معاملات دیروز، احتمال ریزش بازار بیش از صعود است.

 

منبع: اکوایران

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا