شنبه 29 اردیبهشت 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

غوغایی که لواشک در جهان ایجاد کرد! + عکس

در این مقاله قرار است ببینیم مردم دنیا درباره لواشک مخصوص ایران چه فکر می‌کنند و متوجه شویم این خوراکی ترش و خوشمزه چگونه محبوب دل کاربران شبکه‌های اجتماعی سراسر دنیا شد.

به گزارش نقش فردا به نقل از برترین‌ها: بسته به میزان فعالیتتان در شبکه‌های اجتماعی مانند ایکس، اینستاگرام یا حتی تیک‌تاک ممکن است خبر داشته باشید که در هفته‌های گذشته موجی اینترنتی برای یک خوراکی راه افتاده است که برای ما ایرانی‌ها بسیار آشناست.

مانند بقیه موج‌های اینچنینی چندان مشخص نیست همه‌چیز از کجا آغاز شده اما چیزی که مشخص است کاربران زیادی از سراسر دنیا عاشق این خوراکی ترش‌مزه شده‌اند و تمام فروشگاه‌های شهر محل زندگیشان را برای یافتن آن زیر پا گذاشته‌اند.

تقریبا یکی دو هفته قبل بود که طوفان ترش‌مزه لواشک نروژ و دیگر کشورهای منطقه اسکاندیناوی را درنوردید. مطابق انتظار همه‌چیز از اینفلوئنسرها و افرادی آغاز شد که در این کشورهای مرفه دست‌کم در شبکه‌های اجتماعی بسیار مشهور هستند. مردم نروژ یک روز از خواب بیدار شدند و ناگهان با ویدئوهایی از سلبریتی‌ها مواجه شدند که مشغول خوردن یک چیز سیاه با اسمی عجیب بودند. مردم نروژ متوجه شدند حتی تماشای خوردن این چیز جادویی هم می‌تواند آب دهان هر بیننده‌ای را راه بیندازد.
خوراکی مورد علاقه ایرانی‌ها، جهان را درنوردید!

حالا اما با گذشت چند روز مهم نیست که عضو تیک‌تاک باشید یا ایکس و اینستاگرام حتما با پیام‌ها و ویدئوهایی مواجه می‌شوید که کاربرانی از سراسر دنیا یا می‌پرسند این لواشک عجیب و غریب را از کجا می‌شود تهیه کرد و یا قید یافتن آن را زده‌اند و به دنبال راه تولید آن می‌گردند.

خوراکی مورد علاقه ایرانی‌ها، جهان را درنوردید!

بد ندیدیم با راه افتادن این موج جهانی برای لواشکی که همه ما با انواع آن خاطره داریم مطلبی تهیه کنیم. پس عاشق انواع لواشک از خانگی و روی سینی و در پشت بام گرفته تا سینی‌های خوشرنگ فروشنده‌ها در دربند یا بازارهای هر شهر  و یا غیر بهداشتی و کثیف‌ترین نوع آن که گاه حتی قید جدا کردنش از پلاستیکش را هم می‌زدیم هستید یا نه ادامه این مقاله را از دست ندهید.

خوراکی مورد علاقه ایرانی‌ها، جهان را درنوردید!

مردم دنیا درباره لواشک چه فکر می‌کنند؟

اکانت تریپیندو در توییتر یا همان ایکس لواشک را اسنکی سالم و خوشمزه به ویژه برای گیاه‌خوارها می‌داند:”لواشک یا همان برگه میوه به سبک ایرانی یک اسنک سالم و خوشمزه و گیاهی است و درست کردنش در خانه هم آسان است.”

خوراکی مورد علاقه ایرانی‌ها، جهان را درنوردید!

در همین گیر و دار دست‌کم برای چند روزی لواشک در بسیاری از کشورهای دنیا به یک جنس باارزش تبدیل شد و اگر کاربری دستش به لواشک رسیده بود حتما پزش را به بقیه می‌داد. سابینا از لوس‌آنجلس انگار که جنس باارزشی به دستش رسیده می‌گوید:”این لواشک خوشمزه مستقیم از ارمنستان به دست من رسیده و محشر است.”

خوراکی مورد علاقه ایرانی‌ها، جهان را درنوردید!

سارا از تورنتو هم انگار که کشف مهمی کرده باشد به بقیه خبر می‌دهد:”دوستان ظاهرا خوردن مقدار زیادی لواشک آن‌هم وقتی شکمتان خالی است فکر چندان خوبی نیست.”

خوراکی مورد علاقه ایرانی‌ها، جهان را درنوردید!

مگی از کانادا هم که ظاهرا همسری ایرانی دارد به نکته جالبی اشاره می‌کند:”زمانی یادم می‌آید که بچه‌هایم یک رگ ایرانی دارند که می‌بینم از بین این همه خوراکی خوشمزه، خوراکی مورد علاقه آن‌ها لواشک است.”

خوراکی مورد علاقه ایرانی‌ها، جهان را درنوردید!

آیدیان از آیووای آمریکا که دست‌کم از تکنیک لواشک درست کردنش برمیاید که دوست یا همسایه‌ای ایرانی داشته باشد می‌گوید:”هیچ اسنک و خوراکی در دنیا از لواشک خانگی خوشمزه‌تر نیست.”

خوراکی مورد علاقه ایرانی‌ها، جهان را درنوردید!

موضوع جالب دیگر درباره لواشک این است که انگار بسیاری از کاربران خارجی شبکه‌های اجتماعی تازه دریافته‌اند با میوه‌های اضافه یا حتی صدمه دیده درختان حیاطشان می‌توانند لواشک‌های خوشمزه درست کنند. برای نمونه یک کاربر ژاپنی ایکس که در لندن ساکن است می‌گوید:”زردآلوهای خورده نشده یا آسیب‌دیده درخت حیاطمان حالا پس از خرد شدن، پخته شدن، مخلوط و خشک شدن به لواشک‌های خوشمزه‌ای تبدیل می‌شوند که انگار همه در توییتر و تیک‌تاک به دنبالشان می‌گردند.”

نیکول فوربس از آستینِ تگزاس هم صرفا به خاطر داشتن یک کف دست لواشک احساس خوشبختی می‌کند:”دوست پسر سابق من از ایران برایم لواشک آورده و واقعا فکر نمی‌کنم هیچ‌وقت در طول زندگی به اندازه الان خوشحال بوده باشم.”

خوراکی مورد علاقه ایرانی‌ها، جهان را درنوردید!

سوفی از لندن به فرمولی جدید برای شروع هفته رسیده:”به نظر من بهترین راه برای شروع هفته خوردن لواشک است. یک لوله ترش و ملس که انگار لذت خالص است. از دوستان ایرانی‌ام برای رساندن این خوراکی میوه‌ای و خارق‌العاده به دستم ممنونم.”

خوراکی مورد علاقه ایرانی‌ها، جهان را درنوردید!

نکته جالب دیگر درباره راه افتادن موج لواشک، توجه کاربرانن غیرایرانی به ایران و فرهنگ مردم ایران است. مطمئنا کشور و فرهنگ ما پر است از پدیده‌هایی مانند لواشک که اگر فقط در معرفی آن‌ها بهتر عمل می‌کردیم شاید مانند ژاپن در کنار دریافت ستایشی که شایسته آن بودیم می‌توانستیم از نظر مالی هم به جای خوبی برسیم. برای نمونه مارتین از بِرگنِ نروژ می‌گوید:”راستش من همان‌طور که سعی می‌کنم به لواشکم گازهای بزرگ نزنم تا دیرتر تمام شود به این فکر می‌کنم که مردم ایران چه خوراکی‌های بی‌نظیر دیگری را از ما پنهان کرده‌اند.”

خوراکی مورد علاقه ایرانی‌ها، جهان را درنوردید!

 

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا