بیشترین افزایش قیمت

روز شنبه در بورس شرکت لوله و ماشین سازی ایران (فلوله)، شرکت ایران تایر (پتایر) و شرکت ایران ترانسفو (بترانس) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان (فگستر)، شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی (سمگا) و شرکت فولاد شاهرود (فرود) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای سفانو (شرکت سیمان فارس نو)، سفار (شرکت سیمان فارس) و خپویش (شرکت سازه پویش) در روز چهارشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب (ثغرب)، شرکت پویا زرکان آق دره (فزر) و شرکت صنایع گلدیران (گلدیرا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات چهارشنبه، 192 نماد صف خرید داشتند و 212 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 218 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 537 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 33 درصدی به 525 میلیارد تومان رسید.

030131

پیش بینی بورس امروز

در 4 روز معاملاتی اخیر که دامنه نوسان قیمت سهام محدود شد، شاخص در دو روز ریزش کرد و در دو روز رشد کرد. اما ویژگی مهم این 4 روز، افت ارزش معاملات و افزایش ارزش صف‌های خرید و فروش بود.

روز چهار‌شنبه شاخص‌ کل بورس تهران 6 هزار و 231 واحد بالا آمد. در این روز نمادهای فملی، فولاد و فارس شاخص‌ساز بودند و بیشترین نقش را در مثبت شدن شاخص داشتند.

اما خروج پول ادامه داشت و شاهد خروج 42 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس بودیم.

نماد آریا بیشترین خروج پول حقیقی را داشت و پس از آریا، نمادهای ثفارس، فخوز، وپاسار، وکار و تفارس در رتبه‌های بعدی بودند. در مقابل نمادهای وبملت، کفرا، فولاد، ذوب و مبین بیشترین ورود سرمایه حقیقی را ثبت کردند.

روز چهارشنبه ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 31 درصدی نسبت به روز قبل به 2 هزار و 261 میلیارد تومان رسید.

بنابراین با اعمال محدودیت نوسان قیمت، شاهد رکود معاملاتی و رشد صف‌های بازار بودیم. انتظار می‌رود با تداوم احتمال درگیری نظامی میان ایران و اسرائیل بازار نیز به اخبار مربوط به آن و مواضع مقامات سیاسی و نظامی واکنش نشان دهد.

فرار سرمایه مشکل بازار در این برهه زمانی است و می‌تواند موجب ریزش بیشتر قیمت‌ها شود.