بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت قطعات اتومبیل ایران (ختوقا)، شرکت مس باهنر (فباهنر) و شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت مبین وان کیش (اوان)، شرکت شیر و گوشت زاگرس شهرکرد (زشگزا) و شرکت توکا رنگ فولاد سپاهان (شتوکا) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای حپترو (شرکت حمل و نقل پتروشیمی)، سشمال (شرکت سیمان شمال) و سهرمز (شرکت سیمان هرمزگان) در روز یکشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت پویا زرکان آق دره (فزر)، شرکت بین المللی ساروج بوشهر (ساروج) و شرکت واسپاری تجار ایرانیان (ولتجار) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات شنبه، 245 نماد صف خرید داشتند و 36 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 42 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 763 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 58 درصدی به 219 میلیارد تومان رسید.

030201

پیش بینی بورس امروز

روز شنبه شاخص کل بورس تهران از ابتدا روند صعودی داشت و در نهایت جهش 77 هزار واحدی را ثبت کرد. 88 درصد نمادهای بازار سهام سبزپوش شدند که نمادهای فملی، فولاد، شپنا، فارس، شستا و شبندر بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند.

به علاوه، روز شنبه 770  میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد. نمادهای فولاد، فملی، شپنا، وبملت، خودرو، ارفع، ونوین، ثشاهد، شتران و ذوب بیشترین ورود سرمایه را داشتند.

همچنین ارزش معاملات خرد رشد کرد. ارزش معاملات خرد با افزایش 166 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 6 هزار و 966 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در سال جدید است.

بنابراین بازار پس  از 4 روز محدودیت نوسان قیمت، روز شنبه جهش کرد. تقاضای حقیقی رشد کرد و پول حقیقی نیز رشد کرد. ناظران از عوامل این رشد به محدودیت نوسان در روزهای پیشین، سیگنال‌های مثبت سیاست گذار و کاهش احتمال درگیری نظامی مستقیم میان ایران و اسرائیل اشاره می‌کنند. دیروز شاهد مازاد تقاضا در بازار بودیم و انتظار می‌رود بخشی از این تقاضا در معاملات امروز هم دیده شود و بازار را دست کم در آغاز معاملات سبزپوش کند.