شنبه 29 اردیبهشت 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

ماجرای صف میلیونی متقاضیان وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن هنوز برای یک میلیون و تقریبا ۲۴ هزار متقاضی واجد شرایط، حکم رویا و آرزو را دارد.
وام ودیعه مسکن

به گزارش نقش فردا به نقل از فرارو؛ تسهیلات مسکن مستاجران که اصطلاحا به وام ودیعه مسکن معروف شده، فقط دست ۴۵ درصد متقاضیان را گرفته که درمقایسه با سایر تسهیلات قرض‌الحسنه معروف فاصله معناداری دارد.

وام ودیعه مسکن امسال تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان برای مستاجران تهرانی تعیین شده و محاسبات فرارو مشخص می‌کند خانه‌به‌دوش‌های پایتخت‌نشین باید بعد دریافت تسهیلات آماده پرداخت اقساط ۵.۶ میلیونی باشند.

صف وام ودیعه مسکن به کجا رسید؟

وام ودیعه مسکن تا الان به ۴۵ درصد متقاضیان واجدشرایط تعلق گرفته است. این خبری است که می‌توانیم از از لابلای صحبت‌های اخیر مدیرکل دفتر طرح‌های نهضت ملی مسکن استخراج کنیم.

وام ودیعه مسکن به نقل از احمد خادمیان مورد توجه یک میلیون و ۶۵۴ هزار و ۳۶ نفر قرار گرفته که البته از این تعداد متقاضی، یک میلیون و ۴۶۹ هزار و ۸۷۵ نفر شرایط لازم برای دریافت تسهیلات را داشته اند.

دوباره از این تعداد متقاضی تا الان که این مطلب را می‌خوانید یک میلیون و تقریبا ۳۳ هزار نفر به بانک‌های مختلف معرفی شدند، اما وام ودیعه مسکن فعلا فقط شامل ۴۴۵ هزار و ۶۸ نفر شده است. به‌خاطر همین رسانه‌ها از زمان انتشار مصاحبه مدیرکل دفتر طرح‌های نهضت ملی مسکن، از عبارت‌هایی شبیه صف میلیونی متقاضیان وام مستاجران در تیتر‌ها استفاده می‌کنند.

بیشتر بدانید| وام ودیعه مسکن برای مستاجران متاهل طراحی شده، اما خانم‌های بالای ۳۵ سال و آقایان بالای ۴۵ سال می‌توانند از این تسهلات استفاده کنند

مقایسه نرخ پرداخت وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن تا الان شامل حال ۵۵ درصد متقاضیان واجدشرایط نشده است. عددی که نسبت به یکسری از وام‌های قرض‌الحسنه دیگر تفاوت معناداری دارد. به‌عنوان مثال آمار‌های رسمی و ارائه شده از سوی بانک مرکزی مشخص می‌کند تا پایان سال ۱۴۰۲ فقط ۲۷ درصد متقاضیان وام ازدواج به تسهیلات مورد نظرشان نرسیدند و این عدد موقع بررسی وام فرزندآوری به حدود ۱۶ درصد کاهش پیدا می‌کند.

وام ازدواج در سال گذشته از کل ۹۲۰ هزار متقاضی واجد شرایط فقط به دست ۱۴۹ هزار نفر نرسیده و آمار‌ها نشان می‌دهند از کل یک میلیون و تقریبا ۲۰ هزار نفری که چشم‌انتظار وام قرض‌الحسنه فرزندآوری بودند، فقط تکلیف ۲۸۰ هزار نفر مشخص نشده است. همین عدد‌ها از پایین بودن نرخ پرداخت وام ودیعه مسکن نسبت به تسهیلات قرض‌الحسنه دیگر حکایت دارد.

وام ودیعه مسکن چقدر است؟

وام ودیعه مسکن روز‌های پایانی سال ۱۴۰۲ تعیین‌تکلیف شد و در سال جدید با مبالغ بیشتری در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.
وام ودیعه مسکن مستاجران تهرانی به‌عنوان ۲۰۰ میلیون تومان است و برای ساکنان کلانشهر‌ها ۱۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته‌اند. فراموش نکنیم تا قبل از نهایی شدن مبلغ وام ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۳، رقم تسهیلات مستاجران پایتخت‌نشین ۱۵۰ میلیون تومان بود.

وام ودیعه مسکن در سایر شهر‌ها به ۱۰۰ میلیون تومان می‌رسد و قرار است امسال روستایی‌ها ۴۰ میلیون تومان وام بگیرند.

وام ودیعه مسکن؛ ماجرای صف میلیونی چیست؟ وام ودیعه مسکن فعلا فقط شامل ۴۴۵ هزار و ۶۸ نفر شده است؛ کمتر از ۴۵ درصد متقاضیان

شرایط دریافت وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن اساسا برای مستاجر‌ها تعریف می‌شود و متقاضی که خواستار دریافت چنین تسهیلاتی است، باید اجاره‌نامه داشته باشد. ارائه اجاره‌نامه معمولی یا اجاره‌نامه‌های ثبت شده در سامانه املاک مستغلات، تفاوتی باهم ندارند، اما طبق قانون شش ماه بعد از دریافت کد رهگیری، امکان دریافت وام ودیعه مسکن وجود خواهد داشت.

وام ودیعه مسکن به کسی که خودش یا همسرش در زمان ثبت‌نام ملک یا زمینی داشته باشند، تعلق نمی‌گیرد و اگر بعد از دریافت وام خلاف این ماجرا محرز شود، جریمه‌ها و خسارت‌ها برعهده دریافت‌کننده وام است. از طرفی وام ودیعه مسکن مثل سال‌های قبل به متقاضیانی که خودشان یا همسرشان درحال پرداخت اقساط وام حوزه‌های مسکن هستند، تعلق نمی‌گیرد.

سود وام ودیعه مسکن چقدر است؟

وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ برخلاف سال‌های گذشته قرار است بدون شک و شبهه‌ای درباره میزان سود و نحوه اقساط به مستاجران پرداخت شود. طبق بخشنامه بانک مرکزی اقساط وام ودیعه مسکن با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار یعنی ۲۳ درصد محاسبه می‌شود و بازپرداخت اقساط وام ودیعه مسکن، بسته به توافق بانک و متقاضی، حداکثر پنج سال خواهد بود.

اقساط وام ودیعه مسکن به این‌ترتیب برای مستاجری که در تهران ساکن است و از تسهیلات ۲۰۰ میلیونی استفاده می‌کند، به ماهی پنج میلیون و ۶۳۸ هزار تومان می‌رسد.

اقساط وام ودیعه مسکن ۱۵۰ میلیونی به شکلی است که آن‌ها باید بعد دریافت وام خودشان را آماده اقساط چهار میلیون و ۲۲۸ هزار تومانی کنند. این عدد برای وام ۱۰۰ میلیونی به دو میلیون و ۸۱۹ هزار تومان و برای وام ۴۰ میلیونی روستایی به یک میلیون و ۱۲۷ هزار تومان می‌رسد.

محاسبه اقساط وام ودیعه مسکن

انواع وام ودیعه مسکن اقساط ماهانه جمع کل اقساط سود وام ودیعه مسکن
وام 200 میلیونی پنج میلیون و 638 هزار و 94 تومان 338 میلیون و 285 هزار و 653 تومان 138 میلیون و 285 هزار و 653 تومان
وام 150 میلیونی چهار میلیون و 228 هزار و 571 تومان 253 میلیون و 714 هزار و 240 تومان 103 میلیون و 714 هزار و 240 تومان
وام 100 میلیونی دو میلیون و 819 هزار و 47 تومان 169 میلیون و 142 هزار و 827 تومان 69 میلیون و 142 هزار و 827 تومان
وام 40 میلیونی یک میلیون و 127 هزار و 619 تومان 67 میلیون و 657 هزار و 131 تومان 27 میلیون و 657 هزار و 131 توان

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا