به گزارش نقش فردا به نقل از اکوایران؛ در پشت خط یکشنبه شب صحبت‌های برجامی امیرعبداللهیان، وزیر خارجه مورد توجه بود که گفته در صورت موافقت همه طرف‌ها برای بازگشت به توافق ۲۰۱۵ میلادی و مشاهده اقدام عملی از سوی طرف‌های مقابل، آمادگی داریم همچنان در مسیر توافق به تعهدات خود ادامه دهیم.

در روز دوشنبه انتشار اخبار مثبت برجامی در بازار زیاد شد و سخنگوی وزارت خارجه هم گفته گفتگویی‌های دیپلماتیک ما با طرف آمریکایی از طریق واسطه‌ها در جریان است.

از منظر فعالان بازار اگر واقعا اتفاق خاصی در این رابطه بیفتد وعملی شود قطعا سیگنال مثبتی برای بازار خواهد بود اما این دست خبرهای برجامی از زمان ریاست جمهوری رئیسی دارد می‌آید و فعلا که نتیجه خاصی نداشته باشد.

در بازار دوشنبه خط و نشان رئیس کل بانک مرکزی هم مورد توجه بازار بود. فرزین در نشست مشترک با اعضای اتاق بازرگانی از چند محور صحبت کرد. یک اینکه با گشایش‌های به وجود آمده دسترسی ارز در سال جاری بیشتر شده است. به عقیده بازار این گشایش‌ها همان دسترسی بازارساز به بازار ارز سلیمانیه است. محور دوم صحبت‌های رئیس کل این بود که نرخ ارز باز هم کاهشی خواهد بود.

محور سوم درمورد سامانه ارز اشخاص در مرکز مبادله بود. همانطوری که محمد آرام، معاون ارزی بانک مرکزی به آن اشاره کرده افزایش استفاده از ارز اشخاص در تامین ارز مورد نیاز واردات،‌ یکی از سیاست‌های اصلی بانک مرکزی در سال جاری است.

در نهایت هم در این نشست رئیس اتاق بازرگانی از فرزین برای آرامش بازار ارز در بحران‌های اخیر منطقه تقدیر کردند.

در مجموع اخبار مثبت در بازار زیاد شده و همین موضوع باعث شده که گارد بازار رو به نزول باشد.

قیمت دلار هرات در 59 هزار و 200 تومان دوشنبه را شروع کرد و در ابتدا و قبل از نرخ‌دهی درهم تا 59 هزار و 400 تومان بالا رفت. اما در ادامه با نرخ‌دهی درهم و روند نزول در این بازار، قیمت دلار هرات هم با کاهش کانال 59 هزار تومان را از دست داد.

قیمت درهم امارات در 16 هزار و 280 تومان بازگشایی کرد و با کاهش به 16 هزار و 150 تومان رسید. معامله‌گران به دو دلیل معتقدند بازارساز درحال تزریق درهم است. یک اینکه روند نزول درهم، لیدر بازار است و اینکه قیمت دلار در تهران بالاتر از برابری درهم در معامله‌ است.

قیمت سکه در روز دوشنبه از دو متغیر بنیادی خودش یعنی انس طلا و قیمت دلار سیگنال کاهش دریافت کرد و کانال 41 میلیون را از دست داد. قیمت سکه با کاهش 300 هزار تومانی نسبت به نرخ پایانی روز گذشته به 40 میلیون و 800 هزار تومان رسید. حباب سکه بر خلاف کاهشش افزایشی بود و بیش از 19 درصد است.

دو بحث داغ بازار، ریزش بورس و تعطیلی طلافروشان بود. بازار سهام طی 14 روز گذشته بدن توقف ریزش داشته است. جدا از اینکه فعالان بازار در حال صحبت درمورد اولویت اول رئیس جمهور در زمان انتخاب شدنش بودند و اینکه بعد از تقریبا سه سال بازار سهام از طلا و سکه و مسکن و ارز و تورم عقب افتاده است. یکسری از فعالان هم معتقد بودند که افزایش نرخ دلار نیما به 50 هزار تومان می‌تواند امید را در دل سهامدارها روشن کند.

بحث دوم تعطیلی سریالی طلافروشان بود. با این حال که در شب گذشته یک نامه از وزارت صمت به بازار رسید که در آن نوشته شده بود ثبت موجودی طلا برای صادرات و واردات است و طلافروشی‌ها لازم نیست موجودی را ثبت کنند اما بازار طلا همچنان تعطیل است.

یک اطلاعیه هم در کانال‌های ارز و سکه دست به دست می‌شد که در آن نوشته شده با توجه به مسائل امنیتی پیش آمده، اتاق‌کارها تا ساعت 18 معاملاتشان را ببندند و اتاق تا یک هفته تعطیل است.

به عقیده تحلیلگران فنی بازار ارز چراغ دلار 57 هزار تومانی را روشن کرده و می‌تواند آرام آرام به آن سمت برود، البته اگر خبر خاصی نیاید. یکسری از فعالان بازار هم با اشاره به این موضوع که از 8 اردیبهشت تا الان شاهد ورود پول حقیقی به صندوق‌های طلا بودیم و در مقابل در همین 11 روز در بازار سهام خروج پول داشتیم، معتقدند که بازار طلا در سطوح فعلی برای یک پله خرید مناسب است.