جمعه 25 خرداد 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

اقتصاد ایران بعد از ابراهیم رئیسی

آلبرت بغزیان، اقتصاددان، نوسانات بعد از سانحه فوت رئیس‌جمهور را گذرا می‌داند و معتقد است رویکرد دولت بعدی عامل مهمی خواهد بود؛ اگر اصلاً رویکرد دولت بعدی متفاوت از دولت فعلی باشد.
کابینه رئیسی
به گزارش نقش فردا-درگذشت رئیسی و حسین امیرعبداللهیان، وزیرامور خارجه، شرایط بی‌سابقه‌ای در کشور ایجاد کرده است که پیامد‌های اقتصادی آن هنوز مشخص نیست. از سوی دیگر، نزدیک به ۵۰ روز دیگر انتخابات جدیدی برگزار می‌شود و دولت جدیدی در عرض چند ماه آینده بر سر کار خواهد آمد؛ بنابراین چشم‌انداز اقتصادی آینده هم مشخص نیست. آیا باید منتظر نوسانات جدید در شاخص‌های اقتصادی باشیم؟

آلبرت بغزیان، اقتصاددان، درباره نوسانات اقتصادی شب سانحه فوت رئیسی می‌گوید:

تغییرات اقتصادی از شب حادثه ناپایدار بود. چون علت وقوع تا صبح مشخص نبود، عده‌ای در بازار ارز، اعمال افزایش کردند. تقاضایی برای ارز زیاد نشده و عرضه‌کننده‌ها قیمت را بالا بردند. کاهش روز بعد هم این مسأله را ثابت کرد که عده‌ای دنبال سوءاستفاده بودند. با مدیریت بحرانی که انجام شد، افزایش قیمت‌ها فروکش کرد و ارز در حال رسیدن به نرخ روز‌های گذشته است.

**فضای بین‌المللی تا زمان روی کار آمدن دولت جدید عامل مهمی خواهد بود؟

دلیلی برای افزایش قیمت و تنش اقتصادی وجود ندارد. هیئت دولت هنوز سر جای خود قرار دارد. هیچ اتفاق بحرانی رخ نداده و دخالت خارجی هم نداریم که بتواند اثرگذار باشد.

موضع‌گیری رسانه‌های خارجی و کشور‌های غربی هنوز مشخص نیست و الفاظ آن‌ها شاید اثرگذار باشد. تاکنون فضای بین‌المللی آنچنان بد نبوده که اثرمنفی بر بازار داشته باشد. البته نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری و کاندیدا‌ها می‌توانند انتظارات اقتصادی و تورمی ایجاد کند.

 

**تاثیر دولت جدید چه خواهد بود؟

به نظر من تغییر دولت اتفاق پایدار و اثرگذاری بر اقتصاد نخواهد گذاشت. اگرچه انتظارات اقتصادی شکل می‌گیرد. البته کاندیدا‌ها و وعده‌هایشان اثر خواهد گذاشت. اگر کاندیدا‌ها با این دولت همسو باشند، اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد؛ اگر جناح مقابل کاندیدایی داشته باشد و تأیید شود، در مناظره‌ها اثر می‌گذارد. الان هیچ دلیل و نشانه‌ای برای تغییرات اقتصادی نداریم.

در مسأله وزارت خارجه، باید منتظر باشیم تا وزیر بعدی مشخص شود و بررسی نظرات او نسبت به مذاکرات، می‌تواند نشانه‌های روشن‌تری از آینده اقتصادی ارائه کند. دولت بعدی احتمالاً نظرات نرم‌تری اتخاذ کند. از جمله در مسأله برجام، احتمالاً افراد ملایم‌تری روی کار بیایند.

**اصلاً چه سناریو‌های اقتصادی متصور است؟

اگر تغییری در بانک مرکزی رخ دهد، می‌توان سناریو‌های اقتصادی تعریف کرد. مسیر اقتصادی و نرخ ارز در حال حاضر مشخص و ثابت است و مجالی به بازارساز‌ها داده نشد. اگر تیم بانک مرکزی تغییر کند، وضعیت ارز هم به شکل فعلی ادامه پیدا نخواهد کرد. به نظر من تیم امام صادقی‌ها هم خارج نمی‌شوند. آن‌ها مشکل پافشاری روی ایده‌هایی دارند که می‌توان به راحتی آن‌ها را رد کرد. مثلاً عبدالملکی حرف‌هایی می‌زند که آدم تعجب می‌کند. آن‌ها خیلی خوشبین و بدون برنامه هستند. اگر تعصب را کم کنند شاید در دولت بعدی هم حضور داشته باشند.

منبع: رویداد24

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا