سه‌شنبه 5 تیر 1403

اخبار برگزیده

اخبار مهم

یادداشت

هزینه‌های انتخاباتی چند نماینده؛ از ۴۷ تا ۸۵۰ میلیون تومان

چند نماینده مجلس هزینه‌کردهای انتخاباتی خود در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را اعلام کردند که در این گزارش می‌خوانیم.

به گزارش نقش فردا به نقل از تسنیم، دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی (11 اسفندماه) سال گذشته برگزار شد که انتخابات در 22 حوزه به دور دوم کشیده شد و 21 اردیبهشت ماه سال جاری این مرحله نیز برگزار شد و با تأیید انتخابات از سوی شورای نگهبان، پرونده دوازدهمین دوره انتخابات مجلس بسته شد.

ازآن‌جایی که شفافیت همواره یکی از مطالبات مردم و شعارهای منتخبان مجلس شورای اسلامی است، ازاین‌رو در این دوره «قانون شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیتهای انتخاباتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی» مصوب سال 1398 اجرایی شد.

محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات کشور درباره سامانه شفافیت مالی انتخابات و نحوه کارکرد آن، به تسنیم گفته بود: امسال برای اولین‌بار قانون شفافیت و تأمین منابع مالی تبلیغات انتخابات مجلس مصوب سال 1398 اجرایی می‌شود. ما بر اساس تکلیف قانونی، سامانه‌ مالی انتخابات را رونمایی کردیم که پایگاهی است که نامزدها اطلاعات مالی‌شان را ثبت می‌کنند.

وی در همین‌ باره اضافه کرد: طبق این قانون، نامزدها موظفند منابع اخذشده و دارایی‌هایشان را که برای تبلیغات استفاده می‌کنند، در این سامانه وارد کنند؛ بر اساس قانون چهار هزینه برای نامزدها متصور شده است که باید منابع‌شان را مصروف کنند.

به‌گفته دبیر ستاد انتخابات، اموال و دارایی‌های کاندیدا به‌همراه کمکی که از احزاب و گروه‌های سیاسی و اشخاص حقیقی می‌گیرد طبق قانون باید به‌‌منظور «برپایی ستاد انتخاباتی»، «تبلیغات مجاز»، «برپایی تجمعات» و همچنین «هزینه‌ حق‌الزحمه عوامل اجرایی» مصرف کند.

اسلامی با بیان اینکه موارد مذکور باید در سامانه شفافیت ثبت شود، اظهار داشت: همچنین یک سقف برای تبلیغات و یا گردش مالی تبلیغات انتخاباتی نامزدها در نظر گرفته شده که متناسب با جمعیت، پراکندگی جغرافیایی و تعداد کرسی نمایندگی در حوزه انتخابیه تعریف شده است.

بنابر این گزارش، تمامی هزینه‌کردهای انتخاباتی باید به اسناد مالی مستند باشد و باید منابع مالی و هزینه‌ها از طریق شماره حسابی که از نامزدها در دوران ثبت‌نام اخذ می‌شود، انجام شود.

در ادامه هزینه‌کردهای انتخاباتی چند تن از منتخبان مجلس دوازدهم را می‌خوانیم، لازم به ذکر است که برخی از اعداد حدودی و به میلیون تومان است:

ـ جعفر قادری نماینده شیراز حدود 500 میلیون
ـ ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف‌آباد حدود 400 میلیون
ـ محمدصالح جوکار نماینده یزد 567895194 میلیون تومان
ـ حجت‌الاسلام موسی غضنفرآبادی نماینده بم 400 میلیون
ـ غلامرضا نوری قزلجه نماینده بستان آباد حدود 600 میلیون
ـ احمد راستینه نماینده شهرکرد حدود 740 میلیون
ـ بیژن نوباوه‌وطن نماینده تهران 50 میلیون
ـ سید جلیل میرمحمدی نماینده تفت و میبد حدود 480 میلیون
ـ حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه نماینده ملایر حدود 750 میلیون
ـ حجت‌الاسلام جواد نیک‌بین نماینده کاشمر 560 میلیون
ـ آرا شاوردیان نماینده مسیحیان ارمنی‌ شمال 250 میلیون
ـ رضا حاجی‌پور نماینده آمل حدود 850 میلیون
ـ سلمان اسحاقی نماینده قائنات حدود 230 میلیون تومان

همچنین برخی از  منتخبان مجلس دوازدهم از جمله علیرضا عباسی منتخب مردم کرج و عضو فعلی کمیسیون کشاورزی مجلس درباره هزینه‌کردهای انتخاباتی خود گفت: در این دوره 47 میلیون و هفتصد هزار تومان هزینه انتخاباتی کرده‌ام که این هزینه‌کرد طبق حسابی که باید بر اساس قانون معرفی می‌کردیم انجام شده است.

نماینده کرج عنوان کرد: برای دوره یازدهم نیز 13 میلیون هزینه انتخاباتی داشتم که این نیز اعلام عمومی شده بود و اموال و دارایی خود را در این دوره و دوره قبل نیز به قوه قضائیه اعلام کردم و همه این موارد رسانه‌ای هم شده است تا رأی‌دهندگان و مردم هم در جریان آن قرار گیرند.

روح‌الله متفکر آزاد منتخب مردم تبریز و عضو هیئت رئیسه مجلس نیز در گفت‌وگو با تسنیم، عنوان کرد: در دوره دوازدهم 374 میلیون و چهارصد و هفتاد و یک هزار تومان برای تبلیغات انتخابات هزینه کردم و در دوره قبل نیز 158 میلیون تومان هزینه شد که از محل پس‌اندازهای شخصی و خانوادگی و کمک‌های مردمی بود و اسپانسری نداشتم.

منتخب مردم تبریز در مجلس دوازدهم گفت: علاوه بر اینکه باید هزینه‌کردهای انتخاباتی و میزان اموال و دارایی‌ها در اول و آخر دوره نمایندگی طبق قانون به قوه قضائیه اعلام شود، در راستای شفافیت به رأی‌دهندگان و مردم نیز اعلام شود که این موضوع به سالم‌سازی انتخابات کمک می‌کند.

همچنین میثم ظهوریان منتخب مردم مشهد و کلات نیز عنوان کرد که برای انتخابات 250 میلیون هزینه کرده که آن را به‌صورت شفاف اعلام کرده است.

علاوه بر این روح‌الله نجابت نماینده و منتخب مردم فارس در مجلس نیز در صفحه شخصی خود در فضای مجازی از هزینه‌کرد 260 میلیون و 950 هزار تومان خبر داده بود و علی‌اصغر نخعی منتخب مردم مشهد و کلات نیز هزینه‌های انتخاباتی خود را اعلام عمومی کرده است.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

کپی‌رایت ۲۰۲3, تمامی حقوق متعلق است به نقش فردا است @ طراحی شده در آتلیه نقش فردا